İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?
Trendlerdeki Yazı

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmek için ideal kredi notu çok sık merak edilen bir konudur. Bu konu üzerinde gerekli bilgileri sizlere sunuyoruz.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?
1

Bankalara işiniz düştüğü zaman referans alabilecekleri en temel kriter, kredi notudur. Kredi puanı olarak da ifade edilen bu kriter, sizin kredi kartı, kredi ya da KMH gibi diğer birçok bankacılık hizmetlerini alıp alamamanızı belirlemektedir. 0 ilâ 1900 arasında hesaplanan bu puan, geçmişte bankalar nezdinde ne kadar düzenli ödeme yaptığınızla da çok yakından alâkalıdır. En çok kredilerde karşımıza çıkan bu sorun doğrultusunda kullanıcılarımız da kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı suali ile bizleri karşı karşıya bırakmaktalar.

Kredi Puanı Nedir?

Dokuz bankanın ortaklaşa kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan bir puanlama türü olan kredi notu, kuruluşun markası olan Findeks ile belirlenir. Dolayısıyla kuruluş; konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı gibi birçok ürünün analizini yaparak tek elden bir sonuç çıkarır. Türkiye’de hizmet veren tüm bankaların müşterilerine ait bilgileri gönderdiği KKB, bu açıdan verileri değerlendirip analiz ederek şahsa ait kredi notu belirler. Muhtelif algoritma ile belirlenen bu kredi puanı, 0 ile 1900 arasında çıkabilir. 0 puan kredi notuna sahip olan müşteri, beş sene boyunca aktif olarak kredili mevduat hesabı, kredi kartı ya da kredi kullanmamış demektir.

Kredi Notu Nasıl Değerlendirilir?

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notunu değerlendirerek bireylerin risk durumunu göze almaktadır. Söz konusu durum da, geçmiş ödeme skoruna ait verileri analiz ederek ortaya çıkmaktadır. Bu durumda evvelden yaptığınız kredi kartı ve diğer ürünlere ait borç ödeme düzeniniz, doğal olarak kredi notunuzu etkileyecektir. Dolayısıyla bankalar, kredi vermek için kredi notunuzu esas alacaktır. Bu doğrultuda riskli grupta olup olmadığınızı anlamanız gerekiyor. Kredi notu neden düşer başlıklı yazımızda, konu hakkında ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

Tüm bu sonuçlar doğrultusunda, bankalardan talep ettiğiniz ürünlere erişip erişememeniz tamamen kredi notunuz ile alâkalıdır. Az riskli ya da çok riskli durumda olmanız, bankaların size ürün vermekten kaçınmalarına yeter sebep olarak gösterilebilir.

Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi çekmek isteyenler, sorunsuz kredi kullanmak için kredi notum kaç olmalı sorularını birçok kez tarafımıza sormuşlardır. Bu durumda belirtmemiz gereken şu ki, kredi çekmek için birinci referans kredi notu olsa da, diğer tali referanslar da kredi çekmenizi etkileyebilmektedir. Dolayısıyla genel anlamda kredi puanınız 1500 ve üzeriyse, gelirinize oranla kolayca kredi kullanabilirsiniz. Eğer kredi notunuz düşük ise, yükseltmek için şu yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz:

Önerilen Yazı
Kredi Puanı Nedir? Yükseltmek için Ne Yapılması Gerekir?

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

Daha evvelden bu sorunun cevabını sitemizde vermiş olsak bile, tekrar etmekte zarar görmüyoruz. Unutmayın ki, kredi notu düşük bireylere kredi veren bankalar, genellikle fahiş faiz oranları ile sizi sömürmeye çalışıyordur. Gerçi, diğerlerinin de pek farkı yok. Ancak bunlar, astronomik rakamlara ulaşmış olanlardır. Bu doğrultuda şu bankaları kolayca kredi veren bankalar olarak tanımlayabiliriz:

Yukarıda arz edilen bankalar, genellikle evrak istemeden internet üzerinden başvurunuzu kabul etmektedir. Dolayısıyla kredi çekmek için kredi notunuzu hiç düşünmeyin. Büyük ihtimalle size kredi verecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap