1. Ana Sayfa
  2. Sigorta Türleri
  3. Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zorunlu Trafik Sigortası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zorunlu trafik sigortası, trafiğe çıkacak olan her aracın yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür.  Zorunlu trafik sigortasında amaçlanan, kaza halinde mağdur olan tarafın maddi ve manevi hasarını karşılayabilmektir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Trafik sigortası, araç sahibi olan kişilerin yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. Trafik sigortasında amaç, trafik kazası sonucu oluşan maddi ve manevi her türlü hasarın karşılanmasıdır.

İlginizi çekebilir: Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince düzenlenmiş olan bu sigorta, kaza anında oluşan hasarlara karşı haksız tarafın, haklı olan tarafa maddi ve manevi verdiği hasarı üstlenmesini sağlar. Trafik sigortaları, belirlenen miktar karşılığında oluşabilecek kazalara karşı tarafların ödeyebilmesi için yatırılır.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne Zaman Yaptırılmalıdır?

Trafik sigortası poliçelerine 1 yıl süre tanınır. Bu poliçelerin her yıl tekrarlanması kanunlar gereğince zorunlu tutulmuştur. 1 yıl geçtikten sonra tekrarlanması kanunlarca zorunludur. Trafik sigorta poliçesi için ortaya çıkan yeni uygulamalardan sonra sigorta şirketleri için prim ve teminatlar konusunda serbestlik söz konusu oldu. Sigorta şirketleri, trafik sigortasının prim ücretlerini belirlerken aracın türü, ticari olup olmadığı, yer aldığı il gibi şartlara bakarak değiştirebilir. Ayrıca sigorta şirketleri primler için taksit de uygulayabilir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Teminatları Nelerdir?

Hazine Müsteşarlığı tarafından, trafik sigortası teminatları ve tutarları belirlenir. Bu teminatlar herkes için aynıdır, değiştirilemezdir. Sadece ödeme seçenekleri değişiklik gösterebilir.

Kişi başı ölüm ve tedavi giderleri: Hasar gerçekleştiği zaman ölen her kişi için verilecek olan ölüm ve tedavi masrafları

Kaza başı maddi giderler ve tutarları: Hasar meydana geldiği zaman karşı tarafa ödenmesi gerek maddi zarar tutarı

Dilediğiniz bir sigorta şirketi ile anlaşma sağladıktan sonra, zorunlu trafik sigortasına sahip olursunuz. Sonrasında anlaşma sağladığınız sigorta şirketine karşı bilmeniz gereken bazı durumlar bulunur. Eğer yükümlü olduğunuz bilgileri edinirseniz, hiçbir sorun yaşamazsınız. Bu nedenle bir sigorta şirketi ile anlaşmadan önce detaylı bir araştırma yapmanız gerekir.

Karayolları trafik yasalarına göre trafik kazalarında kişilerin aşağıdaki sorumlulukları vardır;

“Eğer aracınız kiralandığı ise aracı kullanan ve kiralayan kişi ile araç sigorta kapsamına girmez. Aracın bedelsiz olarak birisine verilmesi ve o kişi tarafından kaza yapılması durumunda da sigorta şirketiniz size herhangi bir ödeme yapmaz. Yaşanan kazalarda kusurlu kişiler bu tür durumlar çerçevesinde kusurlu oldukları zaman sorumluluklar kendilerine ait olur.”

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezaları Nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası olmayan ya da sigorta süresi dolan araçların trafiğe çıkması kesinlikle yasaktır. Aracınızın zorunlu trafik sigortasının olması ve süre aşımına uğramadan yenilenmesi zorunludur.

Zorunlu olan trafik sigortasını yaptırmayan kişiler tespit edildiğinde araçları direkt olarak trafik şubelere ait olan otoparklara götürülür. Trafik sigortası olmayan kişilerin trafiğe çıkması mümkün değildir. Eğer trafik sigortanız olmadan trafikte yakalanırsanız, arabanızı geri almanız ve trafiğe tekrar çıkabilmeniz uzun ve zorlu bir süreçtir. Trafiğe tekrardan çıkabilmeniz için ve aracınızı tekrardan alabilmeniz için trafik sigortasını yaptırmanız zorunludur.

İlginizi çekebilir: Vakıfbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aracınızı otoparktan almak için, öncelikle otoparka gitmelisiniz. Sonrasında otoparktaki görevli kişiye durumu bildirmeniz gerekmektedir. Eğer gerekli belgeleri verip aracınızı aldıktan sonra tekrar aynı şekilde trafikte yakalanırsanız, para cezası ödemek zorunda kalırsınız. Aracınızı otoparktan almadığınız her gün içinse otopark ücreti ek olarak size yansır.

Hangi Durumlarda Zorunlu Trafik Sigortası Ödemesi Yapılmaz?

Trafik sigortası kaza esnasındaki maddi ve manevi hasarı karşılamak için yapılan bir sigorta olsa da bazı durumlarda araçta meydana gelen hasarı karşılamaz. Yalnızda karşı tarafa verilen zararı karşılar. Bu da her kaza için geçerli değildir. Bazı kazalarda karşı aracında zararı maddi olarak karşılanmaz. Bu durumları aşağıda sizleri için sıraladık;

  1. Aracınız servis bakımındaysa ya da çekici ile bir yerden bir yere taşınıyorsa, ortaya çıkan hasarı trafik sigortası karşılamaz.
  2. Eğer aracınız çalındıysa ve o zaman diliminde başka araçlara maddi hasar verdiğinde trafik sigortası bu hasarı karşılamaz.
  3. Eğer bir diğer araba ile yarış halindeyseniz, oluşan hasarı trafik sigortası karşılamaz.
  4. Terör gösterileri için aracınızı kullandıysanız oluşan hiçbir hasarı trafik sigortası karşılamaz.
  5. Kaza sonrası açılan maddi ya da manevi tazminat davaları için kesinlik sunmaz.

 

Yorum Yap

Yorum Yap