1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. Banka Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Banka Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Banka borcu yoktur yazısı, ileride karşınıza çıkabilecek olası hukukî problemlerden kurtulmanız açısından son derece önemlidir.

Banka Borcu Yoktur Yazısı Nedir?
2

Bankalar günümüzün en büyük finans kaynakları. Gerek ev almak için gerek araba almak için gerek ihtiyaç kredileri için sık sık bankalara başvurulmaktadır. Kişiler alınan krediler ve kredi kartlarının ödemeleri tamamlandığında ise bankalardan borcu yoktur yazısı istemektedir. Bankalar, banka borcu yoktur yazısı belgelerini kredi ve kredi kartı borcu ödemeleri yasal takibin ardından tamamlandığında müşterilerine verdiği belgedir. Bu belgenin alınabilmesi için bankanın ödenmemiş borç nedeniyle yasal takip başlatması ve kişinin bu süreçten sonra borcunu ödemesi dahilinde borcu yoktur yazısı alabilmektedir. Banka müşterisi ise bu yazıyı bankanın ilerde herhangi bir ödenmemiş veya eksik ödenmiş borç çıkarmaması için istemektedir. Bu yüzden sık sık bankalara başvurarak borcu yoktur yazısı istemektedirler. Fakat bu istekleri banka tarafından genelde reddedilmektedir.

Makale İçeriği

Müşteri Neden Borcu Yoktur Yazısı İster?

Bankalardan kullanılan kredilerin ödemeleri veya kredi kartı borcu ödemeleri bittiğinde müşteri bankaya başvurarak borcu yoktur yazısı istiyor. Borcu bittikten sonra oluşabilecek bir yanlışlıktan dolayı yeniden borç altına girmek istemiyor. Fakat bankalar genelde bu belgeyi vermeyerek isteği reddediyor. Sebebi ise kanuni ve idari olarak hacze girmeyen malların ödemeleri için borcu yoktur belgesi verilmediğini belirtiyorlar.

Eğer kullanılan kredinin ödenmemesi halinde kanuni olarak takibe alınır yasal işlemlerin başlamasının ardından borç ödenirse bu durumda borcu yoktur belgesi verilebiliyor.

Banka Borcu Yoktur Yazısı Hangi Durumlarda Alınır?

Kullanılan kredilerin ve kredi kartlarının borcunun ödenmemesi durumunda yasal takip başlatılmış kişiler borçlarının tamamını ödemelerinin ardından borcu yoktur yazısı isteyebilirler. Bu durumda borcu yoktur yazısı kişilere ibraname aracı ile verilir. Eğer kişi talep ettiği halde banka borcu yoktur yazısını alamazsa noter den ihtarname alarak 7 gün içinde bankanın kendisine belgenin teslim edilmesini isteyebilir ve her türlü talep hakkına sahiptir.

Genel olarak kredi ya da kredi kartı borçlarınızı ödedikten sonra muhakkak bankalardan borcu yoktur yazısı almanızı tavsiye ediyoruz. Böylece ileride oluşabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olursunuz. Unutmayın ki bankalar, bir kuruşluk borç nedeniyle bile hakkınızda yasal takip başlatabilirler. Dolayısıyla son derece dikkatli olmakta fayda bulunuyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (12)

 1. Avatar

  bu tarz bilgilendirici yazılar için teşekkürler banka borcu yoktur yazısının ne olduğunu sayenizde öğrendim

 2. Avatar
  6 sene önce

  Çok önemli bir konuya değinmişsiniz öncelikle teşekkür ederim. Günümüzde artık o kadar çok banka hesabı ile yaşıyoruz ki cüzdanımızın tüm kartlıkları kredi kartları ile dolu dolu geziyoruz. Ve haliyle de bu hesapların takibini yapmak zor oluyor. Gün geliyor kapatmak için gidiyoruz bir imza atıp dönüyoruz, eyvallah. Ee hani elimizde belge, kapatıldığına dair. Kartı bile teslim almıyorlar. İster istemez kuşku oluyor insanın içerisinde. Hesap kapatımın da muhakkak istenilmesi gereken bir belgedir borcu yoktur yazısı.

 3. Avatar
  6 sene önce

  Borcu yoktur yazısı almanız çok önemli. Bankalar sonradan çıkıp da bize borcunuz var diye icra takibi başlatıyor. İşinizi sağlama alın.

 4. Avatar
  6 sene önce

  Bankadan 2011 senesinde konut kredisi çekmiştim. Kredimin borcu çok şükür bitti. Bende borcu yoktur yazısı için müracaat ettim. Biraz uğraştırdılar açıkçası. Yok veremeyiz, yok bankanın böyle bir uygulaması yok felan diye. Direkt BDDK’ye şikayet ederim sizi dedim ve o şekilde vermeye razı oldular.

 5. Avatar

  Peki bu borcu yoktur yazısı e posta şeklinde gönderilse sorun olur mu ?

  • Bank Kredisi

   Dila Hanım, bankanın resmî e-postaları aracılığıyla gönderilmiş olan evraklar da hukukî dayanak olarak kullanılabilir. Kredinizin bittiğine dair bankanızın internet bankacılığından da ekran görüntülerini almanızı öneririz.

 6. Avatar
  6 sene önce

  Her ne kadar resmiyette bunu vermek zorunda olsalar da bankalar işi yokuşa sürmekten başka bir şey yapmazlar. O yüzden elinizden gelen her şeyi yapın ama o banka borcu yoktur yazısını alın. Burada anlatılanlar da son derece mantıklı adımlar. Bir şekilde alın da, nasıl alıyorsanız alın. Neticede ileride başınızın ağrımasından çok daha iyidir. Bizzat, kibar bir şekilde banka şube müdürüyle görüşmenizde de fayda olacaktır.

 7. Avatar

  Geçenlerde ilişkimi kestiğim bir bankadan bende banka borcu yoktur yazısı talep ettim. işimi garantiye alan biriyim bence bir banka ile ilişiğinizi kesiyorsanız herşeyi kapatıp çıkmakta ve borcu yoktur yazısı almakta fayda var

 8. Avatar
  6 sene önce

  Bilgi için çok teşekkür ederim. Hiçbir sitede doğru düzgün bir bilgi verilmemiş.

 9. Avatar
  6 sene önce

  Değerli bilgiler için teşekkür ederim. Bu bankalar şerefsiz. Kan emici pislikler. Borcu yoktur yazısı alın muhakkak.

 10. Avatar

  Banka Borcu Yoktur Yazısı Şu dönemde çok da gerekli değil. Zaten artık bankalar birbirlerini görebiliyor.

 11. Avatar

  Bankalardan kredi alamiyorum 5 sene önceki borcumu bitirdim hala kara listedemiyim bilmiyorum borcu yoktur Yazsini nasıl alabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir