İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Krediler
 3. 6 Ay Ödemesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

6 Ay Ödemesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

6 ay ödemesiz kredi başvurusu nasıl yapılır, 10 bin lira ödemesiz kredi nasıl çekilir ve şartları nelerdir konusunda haberimizi inceleyin.

6 Ay Ödemesiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çin’de başlayan Covid-19 salgını sonrasında tüm dünya ülkelerinin ekonomileri sarsıldı. Türkiye’de de ciddî boyutta yayılan salgına karşı hükümet destek imkânını artırdı. Buna göre kamu bankaları 6 ay ödemesiz kredi başvuruları için kolları sıvadı. Koronovirüs kredileri için VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankası 10 bin liraya kadar destek vereceğini açıkladı. Ancak altı ay geri ödemesiz kredi desteğinden yararlanmak için hane halkı gelirinin 5 bin lira altında olması gerekiyor. Haberimizde, 6 ay ödemesiz kredi başvurusu için neler gerekli, kredi başvuru şartları nelerdir gibi konulara açıklık getireceğiz.

6 Ay Ödemesiz Kredi Başvurusu

6 Ay Ödemesiz Kredi Veren Bankalar

Coronovirüs salgını karşısında alınan ekonomik önlemler doğrultusunda altı ay ödemesiz kredi veren bankalar da kamuoyuna bilgilendirme yaptı. Buna göre 6 ay ödemesiz kredi Ziraat Bankası başta olmak üzere Halkbank ve Vakıfbank tarafından da verilecek.

 1. Ziraat Bankası
 2. Halkbank
 3. Vakıfbank

6 Ay Ödemesiz Kredi Şartları

Yukarıda ismini verdiğimiz bankalar, altı ay boyunca taksit ödemesi olmadan sağladıkları finansman desteğinde birtakım şartlar koşmuştur. Bu şartlar arasında hane halkı gelirinin toplamda en fazla aylık 5 bin lira olması gerekmektedir. Peki, bu hane halkı geliri nedir?

Hane Halkı Geliri

En kısa açıklama ile hane halkı geliri nedir sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz. Bir ikamette oturan aile bireylerinin toplam aylık gelirlerinin toplam ile elde edilen tutara hane halkı geliri denir.

Örneğin bir evde eşiniz ve 2 çocuğunuz ile birlikte yaşıyorsunuz. Eşlerden ikisi de net 2.324 TL asgari ücretle çalışıyor olsun. Bu durumda eve toplam aylık gelir 2.324*2= 4.648 TL’dir. Bu ailenin hane halkı geliri aylık 4.648 TL olarak hesaplanmaktadır.

Ekonomik İstikrar Kalkanı dâhilinde kamu bankalarının sunduğu bu kredi şartları arasında 10 bin liraya kadar kredi alma imkânı da tanınmıştır. Öte yandan kredi taksitleri 36 aya kadar vadeli olabilecek. Bir diğer pozitif nokta da kredi taksitlerinin eşit miktarlarda düzenlenmesidir.

6 ay ödemesiz tabiri ile vatandaşların kafalarında bir soru işareti bulunmaktadır. Zannediliyorki toplamda 36 ay olan kredi taksitlerinin 6 ayı ödemesiz ve sadece 30 ay ödenecek. Kamu bankaları, 6 ay ödemesiz kredi ile krediyi kullandığınız tarihten itibaren altı ay boyunca sizden taksit almayacak. Ancak 6. ayın sonundan itibaren, yani 7. ay başlamak kaydıyla sizin 30 aylık taksit ödemeleriniz başlayacak demektir. Bu kredi 0 faizli değildir. Unutmayın ki bedava peynir, sadece fare kapanında olur.

Bankaların bir araya gelerek devlet desteğiyle başlattıkları ve adına Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi verdikleri bu paketin temel gayesi, ekonomik olarak zora düşen bireyleri ve aileleri desteklemektir. Bu destekten sadece bireysel müşteriler yararlanabilmektedir.

Önerilen Yazı
Halkbank Faizsiz Kredi 2020

Kredi Garanti Fonu (KGF) Kefaleti

Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi, KGF’nin kefaleti doğrultusunda faydalandırılmaktadır. Ancak değerlendirme sürecinin diğer ayrıntıları da bankaların ortak kriterlerine göre değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Dolayısıyla kredi kullandırımı konusunda bir şeffaflığın olmadığı da ne yazık ki aşikâr.

6 Ay Ödemesiz Kredi Başvurusu

Bireysel müşteriler, Covid-19 salgını nedeniyle altı ay boyunca taksit ödemeden kullanabilecekleri kredi başvurularını şubelerden değil bankaların mobil ve internet şubelerinden yapacaklar. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus bulunmaktadır. O da başvuruların, 3 kamu bankasından sadece birine yapılmasıdır. Zira aksi takdirde krediniz onaylanmayabilir. Yani VakıfBank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan sadece birine başvuru yaparak kredi kullanabilirsiniz. 6 ay ödemesiz kredi başvuruları başladı mı diye soran kullanıcılarımıza da 1 Nisan’dan itibaren bankaların talepleri topladıklarının müjdesini verelim.

Bankalar, başvuruları sonuçlandırdıktan sonra kredileri onaylanan müşterilerine ödemeleri ATM ya da direkt hesaplarına online olarak yapacaklar.

Kredi Örnek Ödeme Tablosu

Bankalardan 5.000 TL, 7.500 TL ve 10.000 TL tutarında kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bu durumda örnek bir ödeme tablosunu sizlere sunuyoruz.

Kredi Tutarı Toplam Vade Sayısı Ödemesiz Dönem Taksit Tutarı (Sonraki 30 Ay Boyunca)
5.000 TL 36 ay 6 ay 376 TL
7.500 TL 36 ay 6 ay 282 TL
10.000 TL 36 ay 6 ay 188 TL

Bireysel banka müşteri ödemelerinin ne şekilde yapılacağına dair de yoğun bir soru gündemi oluştu. Buna göre dar gelirli vatandaşa 10 bin lira kredi nasıl çekilecek ve geri ödemesi nasıl olacak dair birçok konu merak ediliyor. 10.000 TL kredi ödemesi nasıl olacak sorusunun cevabı, yukarıdaki tabloda özetlenmiştir. İlk altı ay boyunca herhangi bir geri ödeme yapılmadan, sonraki 30 ay boyunca 376 TL’lik aylık eşit taksitlerle ödeme yapılabilecek. Ödeme planının yıllık efektif faiz oranları ise 10 bin lira için 7,4008; 7 bin 500 lira için 7,4012; 5 bin lira için de 7,4013 olarak hesaplanmaktadır.

Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu

10 Bin Liralık Kredi Nasıl Çekilecek

Altı ay boyunca hiçbir ücret ödemeden kullanabileceğiniz kredi başvurularını en kolay bankaların resmî internet siteleri üzerinden yapabilirsiniz.

Yazımızda Ziraat Bankası 6 ay geri ödemesiz kredi başvurusu nasıl yapılır sorusu başta olmak üzere birçok hususa açıklık getirdik.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Avatar

  Başvuru yaptım 7 saat geçti ama herhangi bir cevap gelmedi bankadan.

 2. Avatar

  Bankaların kendi internet sitelerinden başvuru yapabileceğimiz söylendi ama başvuru yaptıktan sonra ne arayan var ne de soran ya…

 3. Avatar

  bu destek kredisini ben de başvurdum ama 10 bin olarak başvurmuştum. bugün gelen mesajla sadece 3 bin lira kullanabileceğim bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir