İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. QNB Finansbank Enpara EFT Saatleri
Trendlerdeki Yazı

QNB Finansbank Enpara EFT Saatleri

QNB Finansbank Enpara EFT saatleri günün hangi diliminde yapılabilmektedir? Hafta sonu EFT talimatı verlirse, para ne zaman geçer...

QNB Finansbank Enpara EFT Saatleri
3

2012 senesinin ekim ayında, şubesiz bankacılık anlayışı ile hayatımıza giren Enpara, bir Finansbank projesi olarak ortaya çıktı. Ancak daha sonra Katarlı QNB Group tarafından bankanın satın alınması, vizyonun daha da gelişmesini sağladı. Bu nispetle, yeni nesil bankacılık işlemleri Türkiye’de bir rekabet ortamına girdi. Enpara’nın birçok özelliğinin yanı sıra, tamamen ücretsiz olması ve havale ya da EFT gibi işlemlerden para almaması onu şubesiz bankacılıkta lider yapmaya yetmiştir. Mobil/internet şubesi aracılığıyla yapılabilen bu işlemler, son derece kolay bir şekilde kotarılabilmektedir. Ancak kullanıcılar, en çok da QNB Finansbank Enpara EFT saatleri hakkında malumat istemektedir. Biz de, bu makalemizde konuya açıklık getirerek bankacılık sektörünün bu çok önemli terminolojisini sizlere bildireceğiz.

QNB Finansbank Enpara EFT Saatleri

Bilindiği gibi bir bankada bulunan herhangi bir hesaptan, aynı bankada bulunan başkaca bir kişinin ya da kurumun banka hesabına para göndermeye havale yapmak denir. Ancak para göndereceğiniz hesap farklı bir bankada ise, hesap sahibi siz olsanız da olmasanız da bu işleme EFT yapmak denilecektir. Fakat, her banka için olduğu gibi Finanbank Enpara işlem saatleri ve limitleri hususunda birtakım kurallara sahiptir. Bu noktada önemli bir iki hususu irdelemekte fayda bulunuyor.

  • Havale işlemleri, aynı banka içerisinde gerçekleştirildiği için günün her saatinde yapılabilmektedir.
  • EFT, bankalar arası bir işlem olduğu için birtakım kurallara bağlıdır. Bu nedenle işlem saatleri ve günleri kısıtlıdır.

Enpara’da EFT Nasıl Gönderilir?

Eskiden bankalara fizikî olarak talimat vermekle mümkün olan EFT ya da havale işlemleri, internetin yaygınlaşması ile birlikte çok kolay bir hâl almıştır. Bu durumda cep/mobil şube veya internet bankacılığına girerek istediğiniz işlemi birkaç tıkla yapabilirsiniz. Enpara’da da yapacağınız işlemler, diğer bankalarda yapacağınız işlem ile aynı prosedürleri içermektedir. Bu durumda şubesiz bankacılık deyimi, salt fizikî mânâda bir şubenin bulunmadığını, ama işlemlerinizin hepsini online olarak yapabileceğiniz bir sistemi ihtiva etmektedir.

Enpara hesaplarınız ile ilgili olarak bir işlem yapmak için klasik yöntem doğrultusunda QNB Finansbank şubelerine başvurmayı düşünebilirsiniz. Ancak boşa bir uğraş olacaktır. Zira Enpara, yeni nesil şubesiz bir bankacılık hizmetidir. Bundan dolayı bankalardan değil, telefon ya da e-posta yoluyla destek almalısınız.

Peki, bu durumda Enpara hesabınızdan EFT nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı son derece basit. İlkin, internet bankacılığı ya da akıllı telefonlarınızdaki mobil uygulamalar vasıtasıyla cep bankacılığına giriş yapmanız gerekmektedir. Başarılı bir şekilde giriş gerçekleştirdikten sonra, Para Transferleri menüsünü bulmanız ve oradan EFT yani başka bir bankaya butonunu tıklayarak devam etmelisiniz. Karşınıza gelmiş olan ekranda, para transferi yapacağınız hesaba ait International Bank Account Number, yani IBAN numarası ile hesap sahibinin bilgileri ve para miktarını girmeniz gerekmektedir. Sizden istenilen diğer bilgileri de girdikten sonra, artık EFT talimatı vermeye hazırsınız demektir.

Hangi Saatler Arasında EFT Gönderebilirsiniz?

EFT, yukarıda da izah ettiğimiz gibi bankalar arası bir işlem olduğu için talimatlarla gerçekleştirilebilmektedir. Bu doğrultuda EFT talimatını, her gün her saatte verebilirsiniz. Ama önemli olan, işlemin gerçekleşeceği zamandır. İşte, bu noktada da birtakım kaidelere bağlı kalmak zorundasınız. QNB Finansbank Enpara EFT göndermek istiyorsanız, para transferiniz herhangi bir iş gününde sadece 09.00 ilâ 17.15 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Peki, bu neyi ifade ediyor?

Sabah 09.00 ile, akşam 17.15 saatleri dışında vereceğiniz bir EFT talimatı, talimatınızı takip eden ilk iş gününde hesabınızda yeterli bakiye olması durumunda gerçekleştirilmektedir. Bunu, basit bir örnekle hülâsa etmek gerekirse; cuma günü saat 18.00’da başka bankada bulunan A hesabına 100 TL’lik EFT talimatı verdiniz. 100 TL’lik para, A hesabına, takip eden ilk iş günü olan pazartesi sabahı 09.00’a kadar geçmiş olacaktır.

Önerilen Yazı
QNB Finansbank 6 Aylık Bilançosunu Açıkladı
Yorum Yap

Yorum Yap