1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır?

Bankalar aracılığıyla yapmış olduğunuz EFT'lerde hatalı IBAN girdiğiniz durumlarda EFT işleminizi iptal edebileceğinizi biliyor muydunuz?

ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır? 2018 - Bank Kredisi
1

Hollanda menşeli olan ING Bank, kurulduğu 1991 tarihinden itibaren günümüzde kırk farklı ülkede faaliyet göstermektedir. Banka, Türkiye’de de uzun süredir hizmet vermektedir. Bu anlamda kullanıcılar, ING Bank’ın para transferi işlemini de kullanmaktadır. EFT olarak kısaltılan Elektronik Fon Transferi hizmetinde dikkat edilmesi gereken nokta, karşı tarafın IBAN numarasının doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesidir. Aksi durumda ise ING Bank EFT iptali işleminin yapılması ve para transferinin durdurulması gerekmektedir.

Bu anlamda hatalı girilen IBAN bilgisi ile EFT işlemi sırasında iki tür durumla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunlardan ilki, mobil ya da internet bankacılığından işlem yapılırken banka tarafından IBAN numarasının hatalı olduğuna dair uyarı çıkması olarak belirtilebilir. İkinci bir durum ise IBAN numarası hatalı değil de, farklı bir kişiye aitse bir uyarı çıkmayabilir. Dolayısıyla kullanıcı tarafından yanlış gönderilen para transferi için ING Bank EFT iptali işlemini hemen yapmanız gerekmektedir. Eğer bu işlemlere başlamazsanız, para iade süreci biraz uzayabilir.

Para, Karşı Tarafa Ulaşmadan ING Bank EFT İptali

ING Bank hesabınızdan başka bir bankaya yapmış olduğunuz EFT işlemlerinde öncelikle para transferi işlemleriniz kendi bankanızın personeli tarafından tetkik edilir. Ardından da karşı tarafın banka yetkilisi EFT işlemlerini inceler. Bu durumda da gönderimi yapılan para, bankalararası EFT havuzunda bekletilmeye alınır. Bankaların işlem yoğunluğuna göre söz konusu para transferi işlemi on ilâ on beş dakika arasında gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bu süreç içerisinde hatalı olarak gönderdiğinizi fark ettiğiniz EFT işlemlerinizde hemen ING Bank Müşteri Hizmetleri’nin 0850 222 0 600 numarasını aramalısınız. Eğer söz konusu yanlış gönderme işleminde gönderdiğiniz para hâlâ ING Bank’tan çıkmadıysa müşteri temsilcisi söz konusu işlemi iptal ederek ücret iadesi gerçekleştirebilir. Fakat gönderdiğiniz para ING Bank’ın değil de karşı bankanın havuzunda bekletilmeye alındıysa, bu sefer alıcı bankayı aramanız gerekmektedir. Dolayısıyla karşı bankanın müşteri hizmetlerine de EFT iptali talebinde bulunmalısınız.ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır? 2018 - Bank Kredisi

Para, Karşı Tarafa Ulaştıktan Sonra ING Bank EFT İptali

Eğer şanslı iseniz paranız karşı hesaba ulaşmadan çok kısa süre içerisinde EFT işlemini iptal edebilirsiniz. Ancak paranın karşı tarafa ulaşması durumunda ise EFT iptali biraz uzayacaktır. Dolayısıyla EFT iptali hususunda yine ilk olarak kendi bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Durumu müşteri temsilcinize aktardıktan sonra, banka tarafından karşı bankanın müşteri temsilcisine EFT iptali ile ilgili bilgi verilir. ING Bank da dâhil olmak üzere kimi durumlarda böyle işlemler için şubeye dilekçe ile başvurmanız istenebilmektedir.

Bir şekilde bankanıza EFT iptali için talep oluşturduğunuz zaman karşı tarafın bankası tarafından hesap sahibi ile irtibat kurularak EFT iptali için onay istenir. Onay verildiği durumda geri iade işlemleri de başlamış olur. Fakat karşı banka, EFT iptalinden doğan para transferi ücretlerini size yükletebilir. Ancak karşı bankanın hesap sahibi EFT işlemi için onay vermezse banka, para iadesi yapmayabilir. Bu nedenle EFT işlemi iptali için yasal mercîlere başvurmanız gerekecektir.

İleri Tarihli EFT İptali

EFT saatleri dışında yapılan para transferleri, banka tarafından EFT talimatı olarak adlandırılır. Bu doğrultuda yukarıda belirtilen durumlar gerçekleşmez. Dolayısıyla para, mesai saatinin başlamasına kadar kendi hesabınıza bekletilir. Eğer yanlışlığı fark ederseniz, o vakte kadar internet şubesi ya da mobil bankacılık üzerinden EFT iptali işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer alternatif yol olarak da ING Bank’ın çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 

buy windows 10 pro

Yorum Yap

Yorum Yap