İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme
Trendlerdeki Yazı

Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme

Yeni nüfus cüzdanı bedelini kredi kartı yoluyla online ödemek istiyorsanız neler yapmanız gerektiğini sizlere tek tek açıkladık.

Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme
1

Gelişmiş ülkelerin hepsinde kullanılan teknoloji odaklı kamu hizmetleri yavaş yavaş Türkiye’de de var olmaya başladı. Adalet Bakanlığı’nın UYAP sistemi, tapu dairelerinin online tapu sistemi, kolluk kuvvetlerinin POLNET’i ve vergi dairelerinin İVD’si gibi teknolojiler, vatandaşların hayatını kolaylaştıran unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu teknolojik hizmetlerden biri de hiç şüphesiz çipli nüfus cüzdanları oldu. Geçtiğimiz dönemlerde kullanılmaya başlanan çipli kimlik kartları ile klasik soğuk damgalı nüfus cüzdanları yavaş yavaş tarihe karıştı. Dolayısıyla eski tip nüfus cüzdanı kullanan vatandaşlar ilçe nüfus müdürlükleri aracılığıyla yeni çipli nüfus cüzdanı alabilmektedirler. Mevcutta yaşanan yoğunluk nedeniyle işlemler zor halledilse de teknolojinin yardımıyla bu hususlar kolayca gerçekleştirilebilmektedir. Bunlardan biri olan yeni kimlik kartı almak isteyenlerin 22,50 TL kimlik kartı bedeli ödemeleri de önemli bir problem hâle gelmiştir. Zira pek bilinmese de söz konusu ücret, kredi kartları ile ödenebilmektedir. Biz de sizlere bir rehberlik etmesi adına yeni nüfus cüzdanı bedelini kredi kartından ödemek için pratik bir yazı hazırladık.

TC Kimlik Kartı Nüfus Cüzdanı Bedelini Kredi Kartı İle Ödeme

Kimlik kartını kaybedenler ya da eski usûl soğuk damgalı nüfus cüzdanlarını yeni çipli kartlarla değiştirmek isteyenler ve evlenenler muhakkak yeni kimlik kartı almak zorundadır. Bu durumda da devlet, yeni çipli kart ücretini sizden talep etmektedir. Eğer bu ücreti ödemezseniz yeni nüfus cüzdanına başvuru yapamayacağınız gibi ilçe nüfus müdürlüklerinde de görevli memurlar başvurularınızı almazlar. Dolayısıyla kart ücretini muhakkak ödemeniz gerekmektedir. Eski sistemden farklı olarak da artık nüfus cüzdanı bedeli nüfus müdürlüklerine elden ödenmiyor. Bunun için İçişleri Bakanlığı, yeni kimlik kartı bedellerinin banka yoluyla tâhsil edilmesini uygun bulmuştur. Her ne kadar sistemin ilk açıldığı zamanlarda birtakım problemler yaşandıysa da bu sorunlar giderilerek en az sorunlu bir sisteme merhaba dediğimizi hatırlatmak isteriz.

Yeni Çipli Kart Ücretini Kredi Kartıyla Ödeme

Nüfus cüzdanı bedelini kredi kartı ile ödemek için öncelikle İnteraktif Vergi Dairesi‘nin sitesine girmeniz gerekmektedir. Siteye girdikten sonra sol alt tarafta bulunan Harç ve Değerli Kâğıt Bedeli Ödeme linkine tıklamanız gerekmektedir. Eğer bu menüyü bulamadıysanız aşağıdaki ekran görüntüsüne bakınız.

Harç ve Değerli Kâğıt Bedeli Ödeme

Linke tıkladıktan sonra karşınıza ödeme türlerinin olduğu bir ekran açılacaktır. Bu ekrandan da TC Kimlik Kartı Bedeli Ödeme butonuna tıklamalısınız. Bu aşamada kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaranız, isim soyad, şehriniz ve vergi dairenizi ya da mal müdürlüğünü seçebilirsiniz. Eğer vergi dairenizi bilmiyorsanız bulunduğunuz ilçeyi, eğer o ilçede bir sonuç çıkmıyorsa şehirdeki herhangi bir tanesini seçebilirsiniz. Seçeceğiniz mal müdürlüğü genellikle iade işlemlerinde kullanıldığı için çok da önemli değildir. Son olarak T.C. Kimlik Kartınızla ilgili hangi işlemi yapmaktasınız seçeneklerinden de size uygun olanı seçmeniz gerekiyor. Bu seçenekler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle TC Kimlik Kartı
  • Değiştirme nedeniyle düzenlenen TC Kimlik kartı
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı kayıp bedeli
  • Nüfus Cüzdanı Kayıp Bedeli (çipsiz – eski tip)

Eski eski tip nüfus cüzdanınız var ve yeni kimlik kartınızı almak istiyorsanız Değiştirme nedeniyle düzenlenen TC Kimlik kartı seçeneğini seçmelisiniz. Daha sonra sağ tarafta ödemeniz gereken ücret çıkacaktır. Yapmanız gereken işlem sayfanın alt orta kısmında yer alan “Öde” butonuna basmaktır.

Hangi Kartlar İle Nüfus Cüzdanı Değerli Kağıt Bedelini Öderim

Öde butonuna bastıktan sonra karşınıza Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) Ödeme Ekranı gelecektir. Bu ekranda VISA, MasterCard, AMEX, Maestro ve Troy türünde kredi ya da bankamatik kartı ile ödeme yapabilirsiniz. Yalnız ödeme yapabilmek için kartınızın internet alışverişine (e-ticâret) açık olması gerekmektedir. Dilerseniz sanal kart da kullanabilirsiniz. Her şey olağan bir şekilde tamamlanıp ödemeniz başarıyla İnteraktif Vergi Dairesi sistemine geçtiğinde işleminiz tamamlanmış oluyor. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey ilgili nüfus müdürlüğüne giderek yeni çiplik kimlik kartınız için başvuru yapmak oluyor.

Yeni Çipli Kimlik Kartı Ne Kadar?

Kimlik kartını hangi sebeple aldığınıza bağlı olarak ödeyeceğiniz tutar da değişiklik göstermektedir. Eğer doğum sebebiyle çocuğunuza yeni kimlik kartı alacaksanız, bunu doğumdan itibaren 30 gün içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. 1 ay içerisinde yaptığınız başvurularda kimlik kartı için ücret ödemenize gerek yoktur. Ancak kanunî bildirim süresi olan 30 günden sonra yapacağınız çiplik kimlik kartı başvurularınız için 22,50 TL ücret ödemeniz gerekmektedir.

Eğer eski tip nüfus cüzdanınızı değiştirerek yeni Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı almak istiyorsanız ödemeniz gereken tutar yine 22,50 TL’dir. Eski tip nüfus cüzdanınızı kaybettiyseniz ve yeni çipli kimlik kartı alacaksanız da 22,50 TL ödemeniz gerekmektedir. Ancak yeni kimlik kartınızı kaybederseniz başvuru yapabilmek için 45 TL ödemeniz lâzım.

İnteraktif Vergi Dairesi Müşteri Hizmetleri

Her ne kadar ödemeler sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilse de kimi durumlarda birtakım problemler yaşayabilirsiniz. Bu durumda İnteraktif Vergi Dairesi ve ödemeleri ile ilgili sorunlarınızı Vergi İletişim Merkezi numarası olan 189 ile çözebilirsiniz. Fakat bu çağrı merkezinin hizmet saatleri hafta içi 09.00 ile 19.00 arasındadır. Ayrıca resmî tatillerde çağrı merkezi hizmet vermemektedir.

Bunun dışında esasen GİB tarafından uygulamaya konulan İVD sayesinde birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Tamamen elektronik – online ortamda işlem yapabileceğiniz İnteraktif Vergi Dairesi’ne https://ivd.gib.gov.tr/ adresinden erişebilirsiniz.

Randevu İle Yeni Kimlik Alımı

Yazının başında da belirttiğimiz gibi nüfus müdürlüklerine yeni kimlik alımı başvurusu için muhakkak kart bedelini önceden ödemeniz gerekmektedir. Dolayısıyla sistem üzerinden ödemesi görünmeyen başvurular için herhangi bir işlem yapılamamaktadır. Kimlik tahsisi için de randevu hizmeti bulunmaktadır. Yeni çipli kartlar için randevu alma işlemleri iki türlü yapılabilmektedir:

Kimi zamanlar yaşanan yoğunluktan ötürü istediğiniz ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu talep edebiliyorsunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap