İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Bir şekilde kapanan kredi kartları ne şekilde açılır gibi aldığımız sorular karşısında kredi açtırma makalesi paylaşmayı uygun gördük.

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?
1

Ekonomik krizin üzerine çöktüğü bu günlerde aklımıza gelen ilk soru kapatılan kredi kartını açtırma, kapattığımız kredi kartını tekrar nasıl açarız sorularıdır. Ayrıca kapanan kredi kartı nasıl açılır, kapattığım kredi kartımı açmak istiyorum şeklindeki soru ve isteklerinizi de makalemizde detaylı olarak cevaplandıracağız. Bildiğiniz gibi ülkemizde kredi kartı kullanım sayısı, BKM verilerine göre 60 milyonun üzerinde hesaplanmaktadır. Fakat kredi kartı kullanım sayısının bu kadar yüksek olması, aynı zamanda ödeme zorluğu yaşayan bireyleri de beraberinde getirmiştir. Ödemesi yapılmayan yani borçları ödenmeyen kredi kartları da ne yazık ki bankalar tarafından kapatılmak zorunda kalıyor. Bu durumda en çok sorulan kapatılan kredi kartlarını geri açtırmak mümkün mü sualidir. Biz, size bunun cevabını vermek için gayret göstereceğiz. Peki, iptal edilen kredi kartını nasıl geri alırız? 

Kapatılan Kredi Kartı Nasıl Açılır?

Kredi kartları, netice itibarıyla maddî bir zarara uğratılabileceği sebebiyle kapatıldıktan sonra muhakkak imha edilmelidir. Bu imha işlemini kartı keserek ve çip kısmını parçalayarak gerçekleştirebilirsiniz. Böylece kartınızın yetkisiz kişilerin eline geçerek kopyalanmasının önüne geçmiş olursunuz. Öte yandan kartı, bankanın çağrı merkezinden iptal ettirmeniz durumunda ATM’den de kartın iptal edilmiş olduğu uyarısı geleceğinden bir güvenlik ihlâli ile karşılaşmamış olursunuz. Fakat herhangi bir sebeple iptal etmiş olduğunuz kartlarınızı açmanız mümkündür. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey, bankaya başvurarak iptal ettiğiniz kartları kullanımının devam etmesi gerekliliğidir. Aksi takdirde işler biraz zorlaşabilir.

Eğer bir kredi kartı kapatılmış ise öncelikle direkt bankaya başvuru yapmalısınız. Kullanıcılarımızdan aldığımız geri bildirim üzerine bir de uyarı yapmak istiyoruz. Bu noktada kapanan banka kartlarını ve kredi kartlarını açtırmak için aracı firmalar da peyda olmuştur. Söz konusu firmalara karşı dikkatli olmanızda fayda bulunmaktadır. Çünkü bu kurumlar şahsınıza ait gizli bilgileri ele geçirerek sizi zarara sokabilir.

Kredi Kartınızı Bankaya Başvurarak Tekrar Açabilirsiniz

Temel anlamda kapatılan kredi kartlarını açtırmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin en başında, kendi isteğinizle kapattığınız kredi kartını açtırmak için ilgili banka şubesine gitmeniz gelmektedir. Bu şekilde bankadaki bireysel portföy yöneticisi olan müşteri temsilcisi, kredi kartınızı tekrar açtırmak için gerekli işlemleri yapacaktır. Müşteri temsilcisine verdiğiniz talimat, eğer uygun görülürse de banka tarafından kartınız tekrar basılarak adresinize ya da banka şubesine gönderilecektir.

Kredi kartını kapattırdıktan sonra tekrar açtırma için bir diğer yöntem ise doğrudan bankanın çağrı merkezini aramak. Bu şekilde uzaktan da müşteri temsilcisine kredi kartınızı tekrar açtırmak istediğinizi dile getirebilirsiniz.

Sunabileceğimiz son öneri ise bankanızın internet ya da mobil bankacılığıdır. Eğer bu kanallarda kapatılan kredi kartınızı tekrar almak için gerekli menüler bulunuyorsa, bankaya kart talebinizi sunabilirsiniz. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, önemli olan banka kredi kartınızın ne sebeple kapandığıdır. Çünkü kredi sicil puanınız ya da borçlarınız sebebiyle kartınız kapandıysa, bir daha kredi kartı almanız (en azından birkaç yıl) oldukça zor olacaktır.

Önerilen Yazı
Kredi Kartı Nasıl İptal Edilir

Borç Yüzünden Kredi Kartım İptal Edildi

Esasında birçok banka, farklı kriterler doğrultusunda müşterilerine kredi kartını sunar. Fakat siz, borç yüzünden kapatılan kredi kartı nasıl açılır? şeklinde bir soru sorarsanız, işler biraz değişebilir. Bu noktada bankaya talebinizi ilettikten sonra kredi puan ve siciliniz incelenecektir. Bankanın tetkik ettiği süreç içerisinde önümüzdeki döneme dair ödemeleriniz de olacaktır. Böylece borç yüzünden kapanan kredi kartı aktif edilmeli mi diye bir kritik banka tarafından yapılmaktadır. Sizleri umutlandırmak istemeyiz, çünkü bu noktada bankalardan kredi kartı almanız epey zorlaşacaktır. Bu durumda ise tamamen alternatif düşünerek, en kolay ve hızlı kredi kartı veren bankalar listesini irdelemeniz gerekmektedir.

Eğer kredi kartınız borçtan dolayı kapandıysa ve tekrar kredi kartı için bankalara başvuru yapacaksanız bu noktada şunu unutmayın: bankalar, artık size uzun bir süre yüksek limitli kredi kartı vermez. Ancak, FİNDEKS kredi puanınızı yüksek tutarsanız, bunun olmaması için herhangi bir sebep kalmaz.

Kapatılan kredi kartı nasıl açılır konumuzda sıklıkla sorulan diğer soruları da aşağıdaki başlıklarda inceleyelim.

Yapılandırmaya Giren Kredi Kartı Açılır Mı?

Yukarıda da izah ettiğimiz gibi borçtan dolayı kapanan kredi kartını açtırmak, epey zor bir girişimdir. Peki, yapılandırmaya giren kredi kartını açtırmak da aynı kefeye mi girer? Ne yazık ki evet. Çünkü yapılandırma kavramı, borcu ödenmeyen bir kredi ürününün taksitlendirilerek ödeme kolaylığı döngüsüne sokulmasıdır. Dolayısıyla işiniz yine kredi kartı yapılandırma nedeniyle bir hayli zor.

Hangi Durumda Kapatılan Kredi Kartı Açılmaz?

Dünyada imkânsız diye bir şey yoktur. Ama Türkiye bankacılık sisteminde bu noktada imkânsıza yakın birkaç unsur bulunmaktadır. Kredi kartınızın açılmasının pek mümkün olmadığı hâller şu şekildedir:

  • Borcundan dolayı kapanan kredi kartları
  • Yapılandırma ile kapanan kredi kartları
  • İcralık olan kredi kartları

Başvurum Kabul Edildi, Kredi Kartım Hemen Gelir mi?

Başvurunuzun onaylanması hâlinde yeni gelen kredi kartları süresi de çok sorulmaktadır. Genellikle 1 hafta içerisinde basımı tamamlanıp tarafınıza kurye ile teslim edilen kredi kartını aktif etmek için şifre oluşturmanız gerekmektedir. Her bankanın farklı bir prosedürü olduğu gibi, genellikle çağrı merkezi aracılığıyla kartınıza bir şifre belirlemeniz istenecektir. Kart ile birlikte gelen zarfın içerisindeki bilgilendirme kâğıdında kartınızın nasıl aktif edileceği ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap