İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. 3D Secure – Güvenli Alışverişin Detayları
Trendlerdeki Yazı

3D Secure – Güvenli Alışverişin Detayları

3D Secure sistemi ile kredi kartı ve banka kartı bilgilerinizi güvende tutabilirsiniz. Sistemin nasıl çalıştığı hakkında detaylı bilgi sahibi olun.

3D Secure - Güvenli Alışverişin Detayları
2

Günümüzde perakende ticaret, teknolojinin gelişmesi ile birlikte internet dünyasına kaymış durumdadır. Bu noktada tüketiciler, satın almak istedikleri hemen her ürün için e-ticareti tercih etmeye başladılar. Ancak internet, hâlâ daha birilerinin korkulu rüyası olarak görülmektedir. Bunun başlıca sebebi ise güvenlik meselesidir. Güvenlik açısından mühim konulardan biri ise 3D Secure olarak bilinen ödeme yöntemidir. Peki, güvenli alışveriş olarak da bilinen bu sistemin detayları nelerdir?

3D Secure Nedir?

Bankalardan aldığınız banka kartı ya da kredi kartınız ile online ortamda alışveriş yapabilmeniz günümüz şartlarında oldukça kolaydır. Ancak ödemeyi yapacağınız e-ticaret sitesi her zaman için güvenli olmayabilir. Bu durumda da yazılım firmaları ile bankalar, müştereken yaptıkları çalışma ile 3D Secure sistemini geliştirmişlerdir. Bankaya daha önceden başvurarak kartınıza ait güvenlik sorusu ve cevabı ile birlikte şifre belirlemeniz gerekmektedir. Daha sonra da alışveriş sitesinde sistem seçildiğinde, ödeme sayfanızda bankanız tarafından yeni bir ekran açılır ve bu ekran doğrultusunda kartınızın kayıtlı olduğu cep telefonuna SMS (kısa mesaj) ile sadece o ödemeye ait bir şifre gönderilir. Bu şifreyi ödeme sayfasındaki alana doğru girdiğiniz takdirde de ödeme onayınız gerçekleşir.

Oldukça güvenli olan bu yöntemde, başarılı ödeme yapmanız durumunda herhangi bir şekilde dolandırıcılık vs. durumlarına muhatap kalırsanız sorumluluk tamamen bankanın üzerinde olur. Kısaca özetlemek gerekirse, bu sistem ile kart sahibinin cep telefonuna gelen onay SMS’i sayesinde kart bilgilerinin çalınmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Aşağıda, muhtelif bankaların 3D şifre onay ve kayıt ekranları bulunmaktadır.

3D Şifre Sistemi İle Sağlanacak Faydalar

Bu sistem, öncelikle güvenlik amacı ile kurulmuş bir yapıdan oluşmaktadır. Dolayısıyla internet üzerinden (e-ticaret) yapacağınız alışverişlerinizde daha güvenli bir işleyiş gerçekleştirebilirsiniz.

  • Kart numarası, CVV kodu ve kart son kullanma tarihi gibi kart bilgileriniz korunur.
  • Alacağınız bu güvenlik önlemi ile birlikte sizden başkası kartınızla e-ticaret alışverişi yapamaz.
  • Kredi kartı ya da banka kartı bilgileriniz sizin oluşturduğunuz şifre ve güvenlik cümlesi ile güvenlik altına alınmış olur.
  • Güvenli alışveriş yapmak için sisteme kayıt yaptırmanız oldukça kolaydır.

3D Güvenlik Uygulamasına Nasıl Başvuru Yapılır?

Sisteme başvuru yapabilmeniz için bankanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Konu hakkında direkt bankanın çağrı merkezini arayabileceğiniz gibi, internet bankacılığından da gerekli adımları tamamlayarak başvuru yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap