1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Alternatif Bank’ın İlk Çeyrek Kârı Açıklandı

Alternatif Bank’ın İlk Çeyrek Kârı Açıklandı

ABank ismiyle faaliyet göstermekteyken dönüşüm sürecine girerek Alternatif Bank'ı oluşturan yapı, 2018 senesinin ilk çeyreği için 39 milyon liralık kâr açıkladı.

Alternatif Bank'ın İlk Çeyrek Kârı Açıklandı
2

Türkiye’de en fazla kazanan sektörlerden biri de hiç şüphesiz bankacılıktır. Büyük kartelleşmenin olduğu bu sektörde vatandaşlar ağır faizler altında ezilirken, düzenin sağlam birer dişlisi olan bankalar da büyük kârlarla işleyişine devam etmektedir. Yüksek faiz ile vatandaşın sürekli borçlandığı bu bankalar, her çeyrekte açıkladıkları kârlarla da övünmektedirler. Alternatif Bank’ın ilk çeyrek kârı da, bu doğrultuda açıklanmış oldu.

Hatırlanıldığı üzere Alternatif Bank, daha önceden ABank olarak hizmet vermekteyken %70’lik hissesi 2013 senesinde Katarlı The Commercial Bank’a satılmıştı. Böylece bir değişim dönemine giren banka, 2016 senesinde de tamamen The Commercial Bank’a satılmıştı. Banka, son olarak Mutlu Bankacılık mottosunu da kullanarak logo ve isim değişikliğine gitmişti.

Bankanın Net Kârı 39 Milyon Lira

Banka, 2018 senesinin ilk çeyreği için bilanço açıklamasını gerçekleştirdi. Buna göre Alternatif Bank’ın ilk çeyrekteki net kârı 39 milyon lira olarak belirtildi. Öte yandan banka, diğer bilanço verilerini de kamuoyuna sundu. Buna göre bankanın ilk çeyrek içerisindeki aktif büyüklüğü, 2017 senesinin ilk çeyreğine göre %21,3 oranında yükseliş göstererek 21,9 milyar TL’ye kadar çıktı.

Alternatif Bank’ın İlk Çeyrek Verileri

2018 yılının ocak – mart dönemi için açıklanan bilanço verilerine göre Alternatif Bank, ekonomiye %34,5 daha fazla oranda destek vererek kredi limitini 15,8 milyar TL’ye kadar çıkardı. Bankanın mevduat hacmi de %29,5 oranında yükselişe geçerek %11,3 milyar TL’ye ulaştı. Bankanın net kârı da şaşırtıcı bir kertede otuz dokuz milyon lira oldu. Alternatif Bank, geçtiğimiz senenin aynı döneminde ise 24,2 milyon liralık net dönem kârı açıklaması gerçekleştirmişti.

Alternatif Bank Genel Müdürü Kaan Gür tarafından açıklanan bilgilere göre, bankanın geçtiğimiz dönemlerde gerçekleştirdiği marka değişimi işe yaradı. Gür, bu yılın ilk çeyreğindeki başarılı sonuçlarla bunu kanıtladıklarını belirterek, durumdan son derece memnun olduklarını ifade etti. Ayrıca mevcut başarının arkasında kurumsal yönetim ilkelerinin olduğunu söyleyen genel müdür, banka müşterilerine de onlar için en uygun olan çözümleri sunduklarını ifade etti. Gelecek dönemler için sağlam ve dirayetli bir şekilde ticaret bankacılığı yapacaklarını ifade eden Alternatif Bank’ın genel müdürü, ülke ekonomisine katkı sağlamaya da devam edeceklerini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap