1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Bakır, Çin Ekonomisindeki Toparlanmayla Birlikte Son 2 Yılın Zirvesine Ulaştı

Bakır, Çin Ekonomisindeki Toparlanmayla Birlikte Son 2 Yılın Zirvesine Ulaştı

Bakır fiyatları, Çin’in ekonomik olarak toparlanması ve artan talebin de etkisiyle birlikte son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

bakir-cin-ekonomisindeki-toparlanmayla-birlikte-son-2-yilin-zirvesine-ulasti

Bakır fiyatları, Çin ekonomisinde geçtiğimiz Ağustos ayında görülen toparlanmanın talebi güçlendirmesi ve bunun sonucu olarak metaldeki yarışın devam etmesiyle birlikte son iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı.
Uluslararası metal piyasalarında bakır için gösterge niteliğinde olan Londra Metal Borsası (LME) 3 ay vadeli bakır fiyatları yüzde 2,3 oranında yükselerek ton başına 6830 dolara çıktıktan sonra gerileme gösterdi. Böylelikle metal 2018 yılının Haziran ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Nikel, çinko, kurşun ve diğer sanayi metalleri de değer kazandı.
Metal fiyatları, Çin’de imalat sektörü faaliyetinin Ağustos ayında yaklaşık 10 yılın en hızlı genişlemesini göstermesinden destek buldu.
Zayıflama gösteren dolar da, bu para birimi ile fiyatlanan metalleri Amerika Birleşik Devletleri (ABD) dışındaki ülkeler için ucuz hale getirmesinden ötürü bakır fiyatlarına ekstra destek sağlamış oldu.
Bağımsız metal uzmanı olarak görev yapan Robin Bhar, konu ile ilgili yapmış olduğu değerlendirmede, Çin’de yapısal olarak bakır açığının olduğunu ve bakır ithal etme ihtiyacında olduklarını söyledi. Bhar, bu nedenle zayıf dolar ve güçlü Çin parası’nın, Çin’in ekmeğine yağ sürdüğünü sözlerine ekledi.

Yorum Yap

Yorum Yap