1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Ağustos Ayının Zam Şampiyonu Patlıcan Oldu

Ağustos Ayının Zam Şampiyonu Patlıcan Oldu

İTO verilerine göre İstanbul’da Ağustos’ta perakende fiyatı en çok yükselen ürün yüzde 22,44 artış ile patlıcan oldu.

agustos-ayinin-zam-sampiyonu-patlican-oldu

İstanbul Ticaret Odası (İTO), kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, geçtiğimiz Ağustos ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri ve fiyatları değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.
Buna göre, İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 adet ürünün 90’ının perakende fiyatı yükselişe geçerken, 23 adet ürünün fiyatı düştü, 129 ürünün fiyatı ise sabit kaldı.
Geçtiğimiz ay Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyve alt grubunda yer alan patlıcan yüzde 22,44 oranı ile en fazla fiyat artışı gözlemlenen ürün oldu.
Söz konusu dönemde Fuel Oil perakende fiyatı da yüzde 7,86 oranında yükseldi.
Fiyatında yükseliş gözlemlenen diğer ürünler; aynı grupta yüzde 19,17 oranıyla limon, yüzde 15,47 oranıyla kıvırcık salata, yüzde 11,87 oranıyla kabak, yüzde 10,15 oranıyla salatalık, Ulaştırma ve Haberleşme grubundan yüzde 7,86 oranıyla Fuel Oil ve gıda Harcamaları grubundan yüzde 6,89 oranıyla tuzlu fıstık olarak belirlendi.
Geçtiğimiz Ağustos ayında Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyveler alt grubunda yer alan erik yüzde 24 oranında gerileme göstererek fiyatı en fazla düşen ürün olarak belirlendi.
Fiyatlarında azalma gözlemlenen diğer ürünler; Ulaştırma ve Haberleşme Harcamaları alt grubunda yüzde 16,06 oranıyla şehirler arası otobüs bileti ücreti, Gıda Harcamaları Yaş Kuru Sebze ve Meyveler alt grubunda yer alan yüzde 11,57 oranıyla yaş üzüm, yüzde 9 oranıyla armut, yüzde 7,22 oranıyla patates ve yüzde 7,04 oranıyla bamya olarak belirlendi.

Yorum Yap

Yorum Yap