İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan kişilerden bazı belgeler istemektedir. Bu belgelerin içerisinde gelir belgesi de yer almaktadır. Bankaların gelir belgesi istemelerinin sebebi, kredi verecekleri kişinin ödemelerini gerçekleştirerek zorlanıp zorlanmayacağını görmek istemesinden kaynaklanır. Yani banka kredi vereceği kişiden emin olmak ister ve kendini güvence altına alır.

Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Sigortası olmayan kişilerin normal şartlarda kredi çekmesi mümkün değildir. Bunun nedeni günümüz şartlarında işyerlerinin sigortasız işçi çalıştırması yasak olmasından kaynaklanır. Hal böyle olunca da bir kişi eğer çalışıyorsa otomatik olarak sigortalı olarak görünmektedir. Fakat çalışmadığı halde ek gelirler ile hayatını devam ettiren insanlarda mevcuttur. Ek gelirden kastımız ise, emeklilik ücreti, ev kirası, dükkan kirası gibi kişilere aylık ek gelir sağlayan durumlardır.

İlginizi çekebilir. Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sizler için sigortası olmayan kişilere kredi veren bankaları derledik. Bu bankalar sigortayı bir şart olarak görmese de neleri dikkate alıyor ve sigortası olmayan kişilerden kredi çekmeleri için hangi şartları istiyor hepsini sizin için araştırdık ve derledik.

Kredi Nedir?

Kredi Nedir?

Kredi, bankaların vatandaşlara geri ödeme şartıyla sundukları belirli miktarda paradır. Kredi verecek olan bankalar kişilerden bazı belgeler istemektedir. Bu belgeleri kişiler eksizsiz bir şekilde bankaya sundukları taktirde, banka kişinin ne miktarda kredi çekebileceğini belirler. Kredi çekilebilecek tutar tamamen kişinin kredi notuna göre belirlenir.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kişinin geçmişten günümüze kadar bütün borç ödemelerini ve güncel borç ödemelerini kapsar. Kişi borçlarını düzenli bir şekilde ödemişse ve kredi kartı ödemelerinin son ödeme tarihini geçirmemişse, kredi notu yüksektir.

İlginizi çekebilir. Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Fakat kişinin ödemeleri düzensiz, kredi kartı ödemelerini 3 aydan fazla asgari şekilde ödemiş ve son ödeme gününden sonra ödemişse, kredi notu düşük olur. Kredi notu düşük olan bir kişiye kredi çıkma ihtimali düşüktür. Kredi çıksa bile düşük bütçeli bir kredi çıkar. Fakat kredi notunuz yüksekse hem kredi çıkma ihtimali yüksektir hem de kredi miktarı yüksektir.

Kredi notu 0 ve 1900 arasında değişiklik göstermektedir. En yüksek kredi notu 1900 olduğu için kişinin kredi notu 1900’e kişinin kredi başvurularının onaylanma ihtimali çok yükselir. Kredi notunun 0 olması ise bankalar için belirsizlik anlamına gelir ve banka sizin hakkınızda bir fikir edinemez. Bu gibi durumlarda banka kişiyle ilgili bir fikir edinemez, bundan dolayı da kişiye kredi vermek istemeyebilir çünkü kendini güvenceye alamaz. O yüzden kişinin iyi bir kredi notu olması şarttır.

İlginizi çekebilir. Döviz Yatırımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Kredi puanlanması şu şekildedir;

0- 699 En Riskli

700- 1099 Orta Riskli

1100- 1499 Az Riskli

1500- 1699 İyi

1700- 1900 Çok İyi

Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Sigortasız Kredi Veren Bankalar

Yasalar gereğince sigortasız olarak bir kişiyi çalıştırmak yasal değildir ve suç olarak kabul edilir. Ancak bir kişinin sigortalı olarak çalışması da bir zorunluluk değildir. Kişi kendi isteği doğrultusunda sigortasız olarak çalışabilir. Ya da işyeri sahibi iseniz sigorta yaptırmayabilirsiniz aynı şekilde çalışan kişi öğrenci olduğu için ssk’sı olmayabilir. Sigortasız olarak çalışan kişiler de kredi çekebilir.

İlginizi çekebilir. Yapı Kredi Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Fakat yine belli şartlara uymanız gerekir. Mutlaka bir gelir sahibi olmalısınız. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda bankanın ilk olarak bakacağı şey gelirinizin olup olmadığı ve aylık gelirinizin tutarıdır. Ama bu tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda kredi başvurusu yapacağınız bankada bir hesabınızın olması ve düzenli para giriş çıkışı da kredi ihtimalinizi olumlu yönde etkiler. Bankada hiçbir işlem ya da hesap geçmişiniz yoksa yüksek ihtimalle kredi cevabınız olumsuz olacaktır. Ama hemen ümitsizliğe kapılmayın, kredi notu arttırmanın çözüm ve yolları da elbette bulunmaktadır.

Sigortası Olmayanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Sigortası Olmayanlara Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankalar sigortası olmayan kişilere de sigorta vermektedir. Fakat her ihtimale karşı kredi başvurusu yaparken, çalıştığınız yerden gelir belgesiyle giderseniz, kredi alma şansınızı yükseltmiş olursunuz. Eğer bir geliriniz yoksa bankaya taşınmaz malınızın bir belgesi ile de gitmeniz yeterli olacaktır.

Kredi veren bankalar;

Odeabank

Akbank

Teb

İng Bank

Yapı Kredi Bankası

Şekerbank

İş Bankası

Denizbank

QNB Finansbank

İlginizi çekebilir. Akbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır? Neler Gereklidir?

Sigortası Olmayanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Günümüzde çoğu banka sigorta şartı aramadan kişilere kredi vermektedir. Ama bu kredileri kullanabilmeniz için üzerinize olan ve çalıştırdığınız bir işyerinizin olması yani esnaf olmanız gerekiyor. Ya da arsa, bağ, bahçe, ev gibi taşınmazlarınız varsa bunların tapularıyla bankaya giderek, bu krediden yararlanabilirsiniz.

Ama yukarda da söylediğimiz gibi kredi notu, kredi başvurusunda öncelikli olarak bakılan özelliktir. Yani istediğiniz kadar taşınmaz tapusu ile bankaya gidin, ama kredi notunuz düşükse kredi çekme şansınız oldukça düşüktür. Kredi notu, kredinin çıkıp çıkmayacağını belirleyen şeydir. İşyeri sahibi olmanız, gelir belgeniz ya da taşınmaz mal tapunuz sadece kredi notunuzu desteklemeye yarar. Tek başlarına etkili değillerdir.

İlginizi çekebilir. TEB Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredi notunuz az riskli grubun altında yer alıyorsa kredi başvurunuzun olumlu sonuçlanması düşük bir ihtimaldir. Dediğimiz gibi kredi notu bankaya verdiğiniz güvendir. Banka kendini güvence almadan size kredi vermez.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar
    2 sene önce

    kredit isdiyiren

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir