İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi çekmek istiyorsanız ya da bir bankadan kredi kartı temin etmek istiyorsanız, bankanın ilk olarak değerlendireceği şey kredi notunuzdur. Kredi notunuza göre bankalar size kredi ve kredi kartı kullanımı sağlar.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılmalı?

Kredi notu ise aslında sizin bütün ödemelerinize ve borç durumunuza göre şekillenir.  Eğer ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapıyorsanız ve borç durumunuz yoksa kredi notunuz yüksek olur. Fakat ödemeleriniz düzensiz ve güncel borç tutarınız mevcutsa bu durumlar kredi notunuzu olumsuz etkiler.

İlginizi çekebilir. Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Banka işlemlerinde kredi notunuza bakılmasının sebebi, bankanın kendini güvence altına almak istemesinden kaynaklanır. Kredi notu sizin tüm borç ve ödeme planlarınıza göre şekillenir. Banka da size kredi ya da kredi kartı vermeden önce geri ödeyebileceğinizden emin olmak için kredi notunuza bakar. Kredi notunuz yüksekse daha yüksek tutarlarda bankanın hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?

Bankalar olan bütün geçmişinizi oluşturan kredi sicilinize tüm bankalar ulaşabilir. Eğer bir bankaya kredi başvurusunda bulunduysanız, banka ilk olarak kredi sicilinizi inceler. Diğer ve kendi bankasıyla olan geçmişe bakar. Bu doğrultuda kredi notunuz oluşturulur. Daha sonrasında kredi notunuzun grubuna göre banka size kredi verir ya da kredi vermeyi reddeder. Bu durum bütün bankalar için aynı işleyişe sahiptir.

İlginizi çekebilir. Garanti BBVA Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aslında kredi notu bankaların kredi vermeden önce, çektiğiniz krediyi bankaya geri ödeyip ödeyemeyeceğinizin bir belgesi olarak ele alınır. Kredi notu 1 ile 1900 arasında değişiklik gösterir. Bu notlar kendi aralarında gruplara ayrılır. En düşük nota sahip olan kişiler fazla riskli grupta yer alırken, en yüksek nota sahip kişiler ise en güvenilir grupta yer alırlar. Ama genel olarak 1200 puanın altında olan kişilere kredi kolay çıkmaz, fakat üstü için kredi çıkma olasılığı yüksektir.

Kredi notları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından güvenli bir şekilde kayıt altında bulundurulur. Kredi notu oluşturulurken, ödeme düzeniniz, güncel borç bakiyeniz, daha önceden kredi çektiyseniz bunun ne için olduğu, kullandığınız kredi kartı limitiniz gibi konuların hepsi ele alınır. Kredi notu sabit kalmaz. Tamamen para akışına göre ve borç düzenin göre değişiklik gösterir. Kredi notunuzun düşerse kredi ihtimaliniz de düşer, kredi notunuzun artarsa, kredi çekme ihtimaliniz de artar. Aralarında bir doğru orantı bulunmaktadır.

Kredi Notunu Ne Etkiler?

Kredi Notunu Ne Etkiler?

Kredi notu tamamen bankalar ile kişiler arasında gerçekleşen iletişime göre oluşur. Tüm bankalar bu bilgilere ulaşabilir. Bankalar kredi başvurunuzu değerlendirirken KKB’nin sunmuş olduğu bilgilerden yararlanmaktadır. Findeks ise KKB’nin sunmuş olduğu bilgilerin değerlendirilmesini sağlayan aracıdır. Findesk aracılığı ile bütün borç ilişkileriniz ve ödemeleriniz görüntülenebilmektedir.

İlginizi çekebilir. Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri

Kredi notunu güncel borçlarınız ve ödeme düzeniniz çok fazla etkilemektedir. Örnek vermek gerekirse geçmişte çekmiş olduğunuz kredi borcunuzu gününden sonra ya da düzensiz bir şekilde ödediyseniz, bu kredi notunuzun düşmesini etkiler. Ya da bir kredi kartı sahibiyseniz, kredi kartınızın ödemesini son gününden sonra ve sürekli olarak en az tutarı ödüyorsanız, aynı şekilde bu da kredi notunuzun düşmesine neden olur. Bu nedenle kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız ödeme düzeninize çok dikkat etmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Findeks Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Daha öncesinde kredi çekmediyseniz ya da kredi kartı kullanmadıysanız, kredi notunuz çokta yüksek değildir. Bunun nedeni ise ödeme düzeninizi bankaların göremeyişinden kaynaklanır. Kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız, kredi ya da kredi kartı kullanmak istediğiniz bankanın ürünlerini kullanarak başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir. İş Bankası Altın Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Kredi notunuzun yükselmesi için ve özellikle düşmemesi için ödemelerinizin düzenli olmasına ve asgari tutarının üstünde yatırmaya özen göstermelisiniz. Kredi notunuzun ne kadar yüksek olursa, hangi banka olursa olsun yüksek tutarlı hizmetinden yararlanırsınız.

1- Kredi Kartı Borcunuzu düzene sokun

Kredi notunuzu en başta düşürmemek için ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Eğer bir kredi kartı kullanıyorsanız asgari tutarından fazla ödemeye çalışmalısınız ve son ödeme tarihinden önce ödeme yapmalısınız. Eğer kredi kartı borcunuzun 3 ay üst üste asgari tutarını öderseniz, kredi notunuz bundan olumsuz etkilenecektir.

Eğer kredi kartınızın borcunu düzensiz ödemekten dolayı ya da sürekli olarak asgari tutarı yatırdığınız için kredi notunuz düşükse, kredi kartı borcunuzu tek seferde ödemeniz, kredi notunuzun artmasına yardımcı olur. Sonrasında ise düzenli ödeme sağlarsanız kredi notunuz düşmez.

2- Tüm Borçlarınızı Kapatın

Eğer kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız, güncel olan tüm borçlarınızı kapatmanız size artı sağlayacaktır. Kredi borcunuz ya da kredi kartınız var ise direkt olarak tek seferde kapatabilmeniz kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır. Eğer birden fazla yere borcunuz bulunmaktaysa, bu borçları tek bir yerde toplamanız ve düzenli olarak ödemeniz de kredi notunuzun yükselmesine fayda sağlar.

3- Bankalara Yapmış Olduğunuz Kredi Sayısı

Bankalara kredi başvurusu yapmanız ve kredinizin olumsuz sonuçlanması, kredi notunuzu olumsuz etkiler. Bu nedenle kredi notunuzu hesaplatmadan kredi başvurusunda bulunmanız önerilmez. Aynı şekilde eğer kredi kartı başvurunuzun olumsuz cevaplandıysa bu da kredi notunuzun düşmesine sebep olur.

4- Düşük Limitli de Olsa Kredi Kartı Kullanımı

Eğer kredi çekmek için kredi notunuz yeterli değilse ve kredi notunuzu arttırmak istiyorsanız, kredi kullanmak istediğiniz bankanın ya da başka bir bankanın kredi kartını kullanıyor olmak kredi notunuzun artmasına yardımcı olur. Tabii tek başına kullanmak yeterli gelmez, aynı zamanda düzenli ve eksiksiz bir ödeme sağlıyor olmanız gerekir. Bu sebeple de düşük limitli de olsa bir kredi kartı kullanmanızın kredi notunuza olumlu etkisi olacaktır.

Kredi Çekemiyorsanız Veya Kredi Kartı Alamıyorsanız Notunuzu Nasıl Yükseltirsiniz?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi çekmek için ve kredi kartı talebi için kredi notunuz yetersiz ise bankaların güvenini 0’dan kazanmanız gerekir. Yani kredi ya da kredi kartı kullanmak istediğiniz bankadan bir vadesiz hesap açtırarak, düzenli olarak maaşınızı oraya yatırabilirsiniz. Banka aylık olarak düzenli bir şekilde para giriş-çıkışı olduğunu gördükçe kredi notunuz yükselmeye başlar.

Unutmayın ki kredi notunuz düşükse, yukarda sizler için derlediğimiz taktiklerle hemen olarak yükselmez. Kredi notunuzun yükselmesi için 3-4 aylık bir zaman dilimine ihtiyacınız olabilir. Bu nedenle ümitsizliğe kapılmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap