İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Girişimci Kredisi
  3. Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Kadın girişimci nedir? Kadın girişimcilere bankalar ne kadar kredi veriyor? Şartları neler? Bu yazımızda sizlerle bir kadın girişimcinin bankadan kredi çekerken gereken şartları ve tüm detayları sizler için toparladık.

Kadınlar için geç kalınmış olunsa da, pozitif ayrımcılığın sağlanması ve kadınların iş hayatına daha kolay bir şekilde girebilmesi için fırsat sağlamaktadır. Çoğu kadın kendi işinin patronu olmak isterken yetersiz sermaye yüzünden bu isteklerini hayata geçirememektedir. Bu anlamda kadınların da hakkı olan bu girişimi destekleyen bankalardan kadınların başvuru yapması mümkün hale gelmiştir.

Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kadınlarda aranan ilk özellik, kredi notlarının yüksek olması ve sicillerinin temiz olmasıdır. Sigortalı bir işte çalışmayan ev kadınlarının kredi başvuruları genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi nasıl çekilir öğrenmek istiyorsanız yazımıza bakmadan geçmeyin. Kredi Nasıl Çekilir? Kredi Çeşitleri Nelerdir? [Kredi Çekmek İçin Gereken 6 Koşul]

Ev hanımlarının kredi almak için gösterebilecekleri bir teminatları ya da kefilleri olmaları durumunda, kredi başvurularının olumlu sonuçlanması mümkündür. Emekli maaşı olan kadınlar için, maaş aldıkları bankadan da kredi almaları söz konusudur. Emekli maaşı veren bankalar, müşterileri için özel kampanyalar, taksit ve faiz seçenekleri de sunmaktadır.

Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Kadınlara Destek Sağlayan Bankalar Hangileridir?

Bu güzel girişimi destekleyen bankaları sizler için aşağıda sıraladık. Gelin birlikte hangi bankalar kadın girişimcilerimizi destekliyor birlikte görelim.

1- QNB Finansbank,

2- TEB Ev Hanımı Desteği,

3- İŞ Bankası,

4- Akbank,

5- Garanti Bankası,

6- Vakıflar Bankası EBRD Desteği,

7- Ziraat Bankası,

8- Halkbank Kadın Girişimci Destekleri,

9- HSBC,

10- ING Bank.

Ziraat Bankası Kadınlara Destek Özel Paketi

Ziraat Bankası Kadınlara Destek Özel Paketi

Ziraat bankası sunmuş olduğu kadınlara destek özel paketi ile kadın girişimcilerimizin bu anlamda yanında oluyor. Ziraat bankasından kredi almak isteyen kadın girişimcilerimizin herhangi bir eğitimden geçmesine gerek yoktur. Kadınlar, herhangi bir kadın girişimcilik sertifikası olmadan da kamu bankalarından kredi kullanabilmektedirler.

Ziraat bankasının kadınlara sunmuş olduğu kadın girişimci destek paketinin özellikleri şunlardır:

1- Maksimum 60 aya kadar vade seçenekleri,

2- Kredi tahsis masraflarında %50 hibe imkânı,

3- Yıllık kart ücret ya da aidatı bulunmayan Ziraat KOBİ kartı tahsisi,

4- Avantajlı POS cihazı ve ödeme kayıt cihazları kullanımı,

5- Ziraat sigortası garantisi ile işyerlerinin de sigortalanması imkânı,

6- Kredi başvurusu sahibinin eşi ve 18 yaşının üzerinde bulunan çocukları için de bireysel emeklilik paketi fırsatları.

TEB Kadın Girişimci Paketi

TEB Kadın Girişimci Paketi

TEB kadınlara sunmuş olduğu kredi paketi için şubeden başvurular alınmaktadır. TEB vermiş olduğu kadın girişimci desteği için, başvuru sahiplerinden bazı şartlar yerine getirmeleri istenmektedir. Kadın girişimcilerin kredi desteğinden yararlanabilmeleri için, 55 yaşından büyük olmamaları ve kredi kullanmak istedikleri iş yerinde en az %50 hisse sahibi olmaları gerekmektedir. Kadın girişimcilerin kredi kullanabilmeleri için en az ilkokul mezunu olmaları da yerine getirilmesi gereken şartlardan biridir.

TEB kadın girişimci ve patronlar için verilen kredi başvurusunda gereken belgeler şunlardır:

1- Başvuru sahibinin kimlik kartının aslı,

2- Mezun olduğu okula ait diplomanın aslı,

3- Başvuru sahibinin ıslak imzalı taahhütnamesi.

TEB bünyesinde verilen kredi kapsamında, %90 KGF kefaleti ile 1 milyon TL’ye kadar destek sağlanmaktadır. Kredi hakkında detaylı bilgi alınması için TEB şubelerine başvuru yapılması yeterli olmaktadır.

Türkiye İş Bankası Kadın Girişimci Paketi

Türkiye İş Bankası Kadın Girişimci Paketi

Türkiye İş Bankası Kredisi, kendi işini kurmak isteyen ve kendi işini büyütmek isteyen kadınlarımıza kredi desteği sunmaktadır. Kadınlara destek veren bu banka, üst düzey yönetici pozisyonlarından en az birinde kadın yönetici bulunduran ve en az yüzde 20 kadın ortağa sahip olan işletmeler için de kredi hizmeti vermektedir. Kadına destek kredisi, yüzde 51 oranında kadın hissesine sahip olan firmalar için de kullanılabilmektedir.

Kadınlara destek kredisinden yararlanmak isteyen bireysel müşterilerin ya da firmaların şu şartları yerine getirmeleri gerekmektedir:

1- Başvuru sahibi kadın girişimcilerin tam zamanlı personel olarak çalışıyor olması,

2- Söz konusu işletmenin yıllık kazancının 50 milyon Euro’nun altında olması,

3- Söz konusu şirket içinde kadın girişimcilerin sayısının 250’den az olması gerekmektedir.

Vakıfbank Kadın Girişimci Kredisi

Vakıfbank Kadın Girişimci Kredisi

Vakıfbank kadınlara sunduğu kredi desteği ile kadınların iş hayatında avantaja ulaşmasını sağlıyor. Vakıfbank’ın kadınların kullanımına sunduğu girişimci kredileri esnek ödeme seçeneklerine sahiptir. Kredi başvurusunda bulunmak ve kredi kullanmak için müşterilerin Vakıfbank şubelerine başvuruda bulunması yeterli olmaktadır.

Vakıfbank’ın kadın girişimciler için verdiği kredinin kullanım şartları şunlardır:

1- Başvuru sahibinin EBRD kadın girişimci kapsamında olması,

2- Söz konusu işletmede çalışan kadın çalışanların tam zamanlı olarak görev yapması,

3- İşletmenin 250 ve daha az çalışanının olması,

4- Şirketin T.C. sınırları içinde aktif şekilde faaliyet gösteriyor olması,

5- Söz konusu şirketin yıllık kazancının 50 milyon Euro’dan daha az olması,

6- Söz konusu şirketin çoğunluk hissesinin özel sektörde olması gerekmektedir.

Halk Bank Kadın Girişimci Kredisi

Halk Bank Kadın Girişimci Kredisi

Halkbank’ın kadınlara verdiği kredi hem bireysel hem de kurumsal kullanımlar için uygundur. Kadınlar destek veren kredilerden yararlanılabilmesi için, söz konusu şirketin hisselerinin en az %51’inin kadın girişimcilere ya da yöneticilere ait olması gerekmektedir. Kadın girişimcilerin ve yöneticilerin Halkbank kredilerinden yararlanabilmesi için bir diğer koşul da başvuru sahibi kadınların başka bir işte, ücretli şekilde çalışmamaları ya da kendilerine ait bir iş yerlerinin olmamasıdır. Kadın girişimcilerin kullanımına uygun kredilerden yararlanmak için, Halkbank şubelerine başvurulması yeterli olmaktadır.

KOSGEB Projesi

KOSGEB Projesi

KOSGEB projesi, kadınlara hibe ve kredi veren tek devlet kurumudur. KOSGEB’in sağlamış olduğu diğer hibe ve kredilerde de olduğu gibi, kadınlara verilen desteklerde de Uygulamalı Girişimci Eğitimi alınması, kredi kullanımının sağlanması için ilk koşuldur. Bu eğitimleri bir kez alan kişilerin, tekrar eğitimden geçmesine gerek olmamaktadır. Daha önce eğitim almamış olan kadın girişimcilerin eğitim başvurularını İş-Kur merkezlerine ya da KOSGEB birimlerine yapmaları gerekmektedir. KOSGEB programına başvuran kadın girişimciler, 20 ila 30 sorudan oluşturulan yeterlilik testlerinden geçirildikten sonra kredi ya da hibe kullanımından yararlanabilirler. Girişimciler verilen eğitim süresi 32 saat sürmektedir ve bu eğitimin sonunda kredi ya da hibe kullanmak isteyen kişilere eğitim sertifikası verilmektedir. Kadın girişimcilere KOSGEB tarafından sağlanan bu destek kadınların iş hayatında önünü açmakta ve küçük işletme sahibi kadınlarımızın büyümelerine destekçi olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap