1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın ile yatırım yapmak mantıklı mı sorusu hemen hemen herkesin kafasından geçirdiği bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

 

Kadın girişimciler için sunulan kredi paketleri hakkında bilgi almak için haydi yazımıza. Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın kimi insanın takmaktan keyif aldığı kimi insanın ise yatırım olarak kullandığı bir araçtır. Altına nasıl yatırım yapılmalı sorgusunun cevapları arasında bankalar tarafından sunulan altın hesapları ve altın fonları da var. Hatta Hazine tarafından ihraç edilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaları da farklı bir seçenek olarak altın yatırımcının karşına çıkıyor.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altının hiçbir kuruluşa ve ülkeye karşı yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle finansal dalgalanmalara karşı daha dengeli bir çizgi izleyen altın, risk dengeleyici ve güvenilir araçlardan biri olarak kabul ediliyor.

Altın hakkında bilmeniz gereken en temel şey ise isteyen yatırımcının istediği zaman altınını Türk Lirası’na, Amerikan Doları’na ya da Euro’ya dönüştürebiliyor olması.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altın Transfer Sistemi’ne (ATS) dâhil olan bankalar arasında transfer edilebilmesi; taşıma ve saklama sıkıntısı yaşanmamasına sebep oluyor. ATS sistemine dâhil bankalar arasında transfer edilebilmesi; altının ödeme aracı olarak kullanılabilmesini de sağlıyor. Böylece bankalardaki altın hesapları da serbestçe işlem görebiliyor.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altınların banka hesaplarında saklanması altının yıpranma, zarar görme veya çalınma gibi risklere karşı koruyor. Öte yandan altına banka hesapları üzerinden yatırım yapan yatırımcı hem altın fiyatlarının yükselmesiyle kazanç elde eder hem de bu hesaplara özel aylık kâr payı elde ediyor. Öte yandan altına banka üzerinden düşük marjlar ile alım-satım imkanı veriliyor.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Eğer altından kar etmek istiyorsanız alacağınız altının işçiliği az olmalıdır. Çünkü işçiliği olan altın olmayan altına göre daha pahalıdır ama altının bozdururken işçilik hesaba katılmaz. İşçilik maliyeti taşımaması açısından gram altın, diğer altın türlerine göre daha kar sağlayan bir seçenek halini alıyor. Gram altının alış ve satıştaki fiyat farkı, çeyrek, yarım, cumhuriyet altını ya da bilezikler gibi diğer altın çeşitlerine oranla daha az olmaktadır.

Gram altının 1 gr, 2.5 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gr olarak üretilen çeşitleri de bulunmaktadır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  1. Takı olarak altın alırken TSE belgesi aramalısınız.
  2. Alacağınız altının üzerindeki ayarına, imalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız.
  3. Aldığınız altının mutlaka faturasını alınız.
  4. Altın satın alırken, altının gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve gram işçiliğini öğreniniz. Gerekirse yapılan hesabı birde siz kontrol ederek sağlamasını yapınız.
  5. Aldığınız altına ne kadar işçilik ödediğinizi öğrendiğinizde, ileride satmak durumunda kaldığınızda hangi oranda fiyat düşüleceğini bilirsiniz.
  6. Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız, Cumhuriyet Altınlarını veya işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih ediniz.
  7. Altını tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcudan alınız.

Online Altın Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Online altın alırken çok dikkatli olmalısınız. Altın sahteciliği oldukça artmış durumda. Ne yazık ki sahteleri gerçeklerinden ayrılmayacak kadar gerçekçi. Bu durumun önüne geçebilmek için altın alırken mutlaka ama mutlaka güvendiğiniz yerden altın alımınızı gerçekleştirmelisiniz. Mecbur olmadıkça online altın alışverişinden uzak durmanızı öneririz.

Altın Bakımı Nasıl Yapılır?

Altın Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle suyu kaynatın. Sonrasında ocaktan aldığınız kaynayan suyun içerisine altınları koyun ve bir süre bekletin.  Daha sonra kullanılmamış bir diş fırçası yardımıyla temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. Sabun ve bulaşık deterjanının altına hiçbir yan etkisi olmadığı bilinmektedir.

Altının Gerçek olup olmadığını anlamanız için 3 yöntem

Göz İle Muayene

Göz İle Muayene

Altını gözle muayene edebilirsiniz dikkat etmeniz gereken şey ise resmi damga olup olmadığıdır. Eski altınlar da silinmiş olabilir ya da gerçekçi bir sahte damga yapılmış olabilir. Sadece bu yönteme bağlı kalmayın ama  bu da anlamanız için bir yöntemdir.

Altını Isırmak

Altını Isırmak

Altını ısırmak filmlere bile konu olan bir yöntemdir. Bu yöntemin ne kadar doğru olduğu tartışılır ama söylentilere göre eğer ısırarak altın kontrolü yapıyorsanız bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekiyor. Altını çok fazla şiddetle ısırmamanızı tavsiye ederiz. Bu yöntemle anlamak için altında diş işinizin çıkması gerektiği söylenmektedir.

Mıknatıs Testi

Mıknatıs Testi

Mıknatıs testi oldukça basit bir testtir ama doğruluğu tartışılır. Mıknatıs testi içinse lazım olan adından da tahmin edeceğiniz üzere bir mıknatıstır. Ama bu mıknatıs genelde buzdolaplarının üzerinde gördüğümüz mıknatıslardan ziyade hırdavatçılardan alınan sağlam manyetiğe sahip bir mıknatıs olmalıdır. Daha sonra mıknatısı altına doğru yaklaştırın. Eğer mıknatıs altını çekerse geçmiş olsun altınınız sahte demektir.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap