1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın ile yatırım yapmak mantıklı mı sorusu hemen hemen herkesin kafasından geçirdiği bir soru olarak karşımıza çıkıyor.

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

 

Kadın girişimciler için sunulan kredi paketleri hakkında bilgi almak için haydi yazımıza. Kadın Girişimci için Destek Kredi Paketleri [Hangi Bankalar Destekliyor?]

Altın ile Yatırım Yapmak Mantıklı Mı?

Altın kimi insanın takmaktan keyif aldığı kimi insanın ise yatırım olarak kullandığı bir araçtır. Altına nasıl yatırım yapılmalı sorgusunun cevapları arasında bankalar tarafından sunulan altın hesapları ve altın fonları da var. Hatta Hazine tarafından ihraç edilen altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikaları da farklı bir seçenek olarak altın yatırımcının karşına çıkıyor.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli Nedenler

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altını kolay bir şekilde dövize ya da Tür Lirasına çevirebilme şansınız bulunmaktadır. Ayrıca altının hiçbir kuruma ya da ülkeye karşı yükümlülüğü bulunmaz. Bu da altının daha güvenli ve yatırıma elverişli bir hale getirmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Hiçbir ülkeye bağlılığı olmadığı için de piyasa olarak daha durgun bir piyasaya sahiptir.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Bankaların sunmuş olduğu hizmetle birlikte, kişiler altınlarını güvenli bir şekilde altın hesabında biriktirebilmektedir. Bankalarda bulunan altın transfer sistemi ile birlikte hesaplar arasında kolaylıkla altın transferi gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Aynı banka şartı olmadan bir bankadan başka bir bankaya altın transferi sağlayabilirsiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim ki bankada açtıracağınız altın hesabınıza sadece gram altın üzerinden yatırım sağlayabilirsiniz. En az olarak 0,01 gram altın alarak yatırımınızı sağlayabilirsiniz.

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altın yatırımınızı bankada yapmanız, altınlarınızın çalınma kaybolma riskini ortadan kaldırmış oluyor. Evde yaptığımız yatırımlar da bizi en çok düşündüren ve korkutan şey altınların çalınacak olmasıdır. Altın hesabı açtırarak biriktirdiğiniz altınlarınızda böyle bir durum yoktur. Altın hesabı açtırırken dilerseniz hesabınızı vadeli olarak da açtırabilirsiniz. Vadeli altın hesabı ile de belirlediğiniz vade sürecince altınlarınız değer kazanır. Daha doğrusu altınlarınıza faiz işler. Belirlediğiniz vade süresi bittiğinde yatırımınıza uygulanan ve kazanç sağlayan faiz hesaplanılır.

Fakat paraya çok sıkıştınız ve altınlarınıza ihtiyacınız var, fakat hesap türünüz vadeli. O zaman iki seçeneğiniz var. Ya vadeyi bozdurup faizden vazgeçerek altınlarınızı ya da altınlarınız TL karşılığını alacaksınız, ya da altınlarınızın vade süresinin dolmasını bekleyecekseniz.

Neden Altın İle Yatırım Yapmalı?

Altın İle Yatırım Yapmanız İçin Önemli 4 Neden

Altınla yatırım yapmak, oldukça kar ettiren bir yatırım türüdür. Fakat hangi altın türü ile yatırım yaptığınız da bu nokta da önemlidir. Altında işçilik, altının değerini arttırmaktadır. Ama bu sadece satışındaki fiyatı etkiler. Altınınızı satarken fazladan para verdiğiniz işçilik para etmez. Bu yüzden de yatırım olarak altını seçiyorsanız, işçiliği az olan altın türünden yatırım yapmanız önemlidir. 1 gramdan 100 grama kadar gram altın çeşidi bulunmaktadır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

  1. Takı olarak altın alırken TSE belgesi aramalısınız.
  2. Alacağınız altının üzerindeki ayarına, imalatçı firmanın veya kuyumcunun patent damgasına bakınız.
  3. Aldığınız altının mutlaka faturasını alınız.
  4. Altın satın alırken, altının gram olarak ağırlığını, gram fiyatını ve gram işçiliğini öğreniniz. Gerekirse yapılan hesabı birde siz kontrol ederek sağlamasını yapınız.
  5. Aldığınız altına ne kadar işçilik ödediğinizi öğrendiğinizde, ileride satmak durumunda kaldığınızda hangi oranda fiyat düşüleceğini bilirsiniz.
  6. Tasarruf amaçlı altın almak istiyorsanız, Cumhuriyet Altınlarını veya işçiliği az olan 22 ayar bilezik şeklindeki altınları tercih ediniz.
  7. Altını tanıdığınız ve güven duyduğunuz kuyumcudan alınız.

Online Altın Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Günümüzde altın sahteciliği bir hayli artmış durumdadır. Gerçek olmayan altınlar neredeyse ayırt edilememektedir. Bu yüzden online olarak altın alacaksanız çok ama çok dikkatli olmalısınız. Biz bizzat giderek kuyumcudan altın almanızı öneririz. Fakat çok zor durumdaysanız ve kesin olarak almanız gerekiyorsa, güvendiğiniz ve bildiğiniz bir site ya da kuyumcu sitesinden almanızı tavsiye ederiz.

Altın Bakımı Nasıl Yapılır?

Altın Bakımı Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirli bir miktarda suyu kaynatın. Daha sonra suyu ocaktan alın ve kaynatmış olduğunuz suyun içerisine altınlarınızı koyun. Altınları suyun içerisinde bir süre bekletin. Daha sonra kullanmadığınız bir diş fırçası yardımı ile fırçalayın. Bu işlemi isterseniz sabun ya da bulaşık deterjanı ile de gerçekleştirebilirsiniz.

Altının Gerçek olup olmadığını anlamanız için 3 yöntem

Göz İle Muayene

Göz İle Muayene

Altını gözle muayene edebilirsiniz dikkat etmeniz gereken şey ise resmi damga olup olmadığıdır. Eski altınlar da silinmiş olabilir ya da gerçekçi bir sahte damga yapılmış olabilir. Sadece bu yönteme bağlı kalmayın ama  bu da anlamanız için bir yöntemdir.

Altını Isırmak

Altını Isırmak

Altını ısırmak filmlere bile konu olan bir yöntemdir. Bu yöntemin ne kadar doğru olduğu tartışılır ama söylentilere göre eğer ısırarak altın kontrolü yapıyorsanız bazı şeylere de dikkat etmeniz gerekiyor. Altını çok fazla şiddetle ısırmamanızı tavsiye ederiz. Bu yöntemle anlamak için altında diş işinizin çıkması gerektiği söylenmektedir.

Mıknatıs Testi

Mıknatıs Testi

Mıknatıs testi oldukça basit bir testtir ama doğruluğu tartışılır. Mıknatıs testi içinse lazım olan adından da tahmin edeceğiniz üzere bir mıknatıstır. Ama bu mıknatıs genelde buzdolaplarının üzerinde gördüğümüz mıknatıslardan ziyade hırdavatçılardan alınan sağlam manyetiğe sahip bir mıknatıs olmalıdır. Daha sonra mıknatısı altına doğru yaklaştırın. Eğer mıknatıs altını çekerse geçmiş olsun altınınız sahte demektir.

 

Yorum Yap

Yorum Yap