İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Altın
  3. Gelirini Beyan Edemeyen Müşterilere 2 Bin Lira Limitli Kredi Kartı Verilebilecek

Gelirini Beyan Edemeyen Müşterilere 2 Bin Lira Limitli Kredi Kartı Verilebilecek

Gelirini beyan edemeyen müşterilerin bankalarda bulunan mevduat ya da altın hesabı varsa kredi kartı limiti yükseltilebilecek.

Gelirini Beyan Edemeyen Müşterilere 2 Bin Lira Limitli Kredi Kartı Verilebilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan banka kartları ve kredi kartları hakkında yönetmelikte değişiklik yapan taslağa göre, gelirini beyan edemeyenlerin kredi kartı limiti yükseltilebilecek.

Temin edilen bilgiye göre, bankalar müşterilerine kredi kartı limiti belirlerken çeşitli kriterleri dikkate alıyorlar. Müşterilerden limit belirlemek amacıyla gelirlerini beyan etmeleri talep ediliyor. İlk kez kredi kartı sahibi olacak gerçek kişinin tüm kart çıkaran kuruluşlardan temin ettiği kredi kartları için tanınacak toplam kredi kartı limiti, ilk yıl için ilgilinin aylık ortalama net gelirinin iki katını, ikinci ve devam eden yıllar için ise dört katını aşamıyor.

9 Temmuz tarihinden itibaren yapılan bir düzenleme ile ilk kez kredi kartı sahibi olacak bir kişinin, aylık ve yıllık ortalama gelir düzeyinin tespit edilememesi halinde kredi kartı limiti 2 bin lira olarak belirlendi. Söz konusu limit daha önce 300 lira idi. 9 Temmuz tarihinde yapılan düzenleme ile limit yükseltilmişti.

BDDK tarafından yeni hazırlanan taslağa göre, mevcut yönetmeliğe, “Kart çıkaran kuruluşlar, karşılığı nakit, nakit benzeri kıymet ve hesaplar ile kıymetli maden olması durumunda, karşılık olan tutarı geçmemesi şartıyla, gelir beyanı ve gelir teyidi zorunluluğuna tabi olmaksızın kredi kartı limiti tespit edebilir” cümlesi eklenecek. Böylelikle bankada parası ya da altın hesabı olanlara yüksek kredi kartı limiti tahsis edilebilmesinin yolu açılacak.

BDDK, yapmayı planladığı bu düzenleme ile gelirini beyan edemeyen müşterilere banka hesaplarındaki nakit varlıkları karşılığında kredi kartı limiti tahsis edebilecek. Aylık gelirini bildiremeyen müşterilere 2 bin lira azami limit sınırlaması söz konusu kişilerin banka hesaplarındaki nakit varlık tutarlarını geçmemek kaydıyla uygulanmayacak.

Yorum Yap

Yorum Yap