1. Ana Sayfa
  2. Bank Kredisi
  3. AB İçin Yeni Marshall Planı
Trendlerdeki Yazı

AB İçin Yeni Marshall Planı

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB için yeni Marshall Planı'nın gerekli olduğunu vurgulayarak, yeni bir döneme girileceğini ifade etti.

AB İçin Yeni Marshall Planı
1

Çin’de başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19 salgını nedeniyle ekonomik anlamda ülkeler zor günler geçiriyor. Bu maksatla Avrupa Komisyonu’ndan da yeni bir çıkış geldi. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada yeni tip coronavirüs nedeniyle zor zamanlar yaşayan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelere yardım edilmesi gerektiğini ve söz konusu AB için yeni Marshall Planı hazırlanması gerektiğini beyan etti.

Makale İçeriği

AB İçin Yeni Marshall Planı

Alman siyasetçi Ursula von der Leyen, Die Welt isimli gazetede bir makale yayımladı. Başkan, söz konusu makalede Avrupa’nın daha önce karşılaşmamış düzeyde bir düşmanla ve krizle karşı karşıya olduğunu belirtti. Leyen, hâlâ daha Almanya’da iktidar olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin de eski savunma bakanı olarak görev yapmaktaydı. Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, Covid-19’dan etkilenen tüm AB üyesi ülkeler için ekonomik krizden kurtulmak gerektiğini belirtti. Başkan, AB ülkeleri için daha fazla para kaynağı ayrılması gerektiğini ifade etti.

Avrupa Birliği Başkanı şu şekilde beyanat verdi:

Avrupa coğrafyasının artık yeni bir Marshall Planı’na gereksinimi var. Dolayısıyla birlik bütçesinin krize uygun bir şekilde biçimlendirilmesi gerekir.

Başkanın açıklamasında devamla AB ülkelerin bir yardım paketi yapılmasının elzem olduğu belirtildi. Bu maksatla AB üyesi ülkelerin dayanışma birliği içerisinde olması gerektiğinin de altı çizildi.

Marshall Planı Nedir?

II. Dünya Savaşı’nda yerle bir olan Avrupa’yı tekrar canlandırmak için Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından bir yardım paketi duyurulmuştu. İşte, bu yardım paketinin adı Marshall’dır. Zira o dönemdeki ABD Dışişleri Bakanı George Marshall’ın ismiyle anılan bu yardım paketi, Avrupa’yı tekrar canlandırmıştı.

Covid-19 virüsünün en çok etkilediği ülkelerden biri olan İspanya da aynı şekilde bir yardım paketinin zaruretinden bahsetti. İspanya Başbakanı Pedro Sánchez, İngiltere’de yayınlanan The Guardian gazetesine yazdığı bir makalede konu hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. İspanya Başbakanı, Avrupa için kamu borcu yüksek olan ülkelerin desteklenmesi gerektiğin belirterek, Avrupa’nın tekrar birlik olmasının çok önemli olduğunu ifade etti.

İspanya, AB’nin virüsten en çok etkilenen ülkelerinden biri olarak biliniyor.

Önerilen Yazı
Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
Yorum Yap

Yorum Yap