İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Krediler
  3. Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar
Trendlerdeki Yazı

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olana kredi veren bankalar aracılığıyla kredi puanınız düşük ve kara listede olsanız da online olarak kredi çekebilirsiniz.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk olana kredi talep edenler, esas olarak paraya en çok ihtiyaç duyan banka müşterilerinden oluşmaktadır. Zira daha önceden bir şekilde bankalara borçlanmış ve daha sonra söz konusu borcu ödemeyememiş veya aksatmış durumdaki vatandaşların kredi sicili bozulmuştur. Bu durumda da yeni borçlar katlanmadan ve faiz yükleri binmeden bir kredi daha çekerek borcu kapatmayı düşünebilirsiniz. Yahut bankalara olan borcu kapatmış olabilirsiniz ve paraya başka nedenlerle ihtiyaç duyabilirsiniz. İşte bu durumda anında hesaba yatırılan kredi veren bankalara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kredi Sicili Neden Bozulur?

Kredi Kayıt Bürosu‘na (KKB) bağlı olarak çalışan FİNDEKS kredi notunun düşmesi ve sicilin bozulması temel olarak finans kuruluşlarına olan borcun geç ödenmesi veya hiç ödenmemesi durumunda ortaya çıkar. İlgili mevzuata göre bankalardan kullandığınız kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerin borçlarını 3 aylık (90 gün) süreçte ödemezseniz finans kuruluşu tarafından hakkınızda yasal takip işlemi başlatılabilmektedir. Bu süreçten sonra da kredi sicili bozulabilir ve bankalar artık kredi/kredi kartı vermek için size mesafeli davranabilirler. Dolayısıyla dosyanızın avukat verilmeden önceki 3 ay içerisinde bankayla iletişime geçerek borcunuzu yapılandırmanız, ilerleyen dönemlerdeki banka siciliniz için oldukça önem arz etmektedir.

Banka Sicili Bozuk Olana Kredi Çıkar mı?

Banka sicili hususu oldukça ayrıntılı bir safhayı ve raporlamayı beraberinde getirmektedir. Her vatandaşın bankalar tarafından değerlendirilebilmesi için bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notu, bankalarda ne kadarlık limitinin olduğu ve ödemelerini ne sıklıkla düzenli yaptığı, kredi başvurma sayısı gibi birçok kritere bağlı olarak KKB tarafından FİNDEKS aracılığıyla belirlenir.

Önerilen Yazı
Kredi Notu Nedir?

Kredi puanının düşüşüne bağlı olarak borçlu adına yasal takip işlemi başlatılırsa kara listeye düşmüş olur ve banka sicili bozulur. Bu durumda bankaların kredi vermesi biraz daha zorlaşır. Banka sicilini temizlemek için yapılması gereken belli birkaç işlem bulunmaktadır. Bunların başında ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gelmektedir. Örneğin kredi kartınıza ihtiyacınız yoksa bile her ay cüzi miktarda kullanıp, ay sonunda tüm borcunu ödemeniz kredi puanınıza etki edecektir. Ayrıca Türkiye’nin içerisinde bulunduğu ekonomik sıkıntı da göz önüne alındığında bankalar sicil affı uygulamasına başlamıştır. Her banka olmasa da kimi bankalar sicil affı kapsamında kara liste uygulamasını es geçebilmekedir. Temel olarak kredi notunun düşerek banka sicilinin bozulmasına neden olan durumlar şu şekildedir:

  • Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ödemelerinin aksaması
  • Kredi kartı asgari tutarının ödenmesi ya da borcun hiç ödenmemesi
  • Kredi taksitlerinin geç yatırılması veya hiç ödenmemesi

Önerilen Yazı
Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Findeks Kredi Notu Düşüklere Kredi

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Ekonomik düzende bankalar, borçlandırarak para kazanan kurumlardır. Dolayısıyla siciliniz bozuk olsa da muhakkak size kredi veren bir banka bulunmaktadır. Fakat sizin için listelediğimiz bankaların kredi faiz oranlarına dikkat etmeniz elzemdir. Çünkü bu durumu fırsata çeviren kapitalist zihniyetteki bankalar, yüksek faizle kredi vermektedir.

Belirtmekte fayda var ki banka sicilinin bozuk olması (banka kara listesine girmek) ile kredi notunun düşük olması arasında fark bulunmaktadır. Eğer hakkınızda yasal takip başlatıldıysa yani borcunuzu ödemediğiniz için banka tarafından icra takibi yapıldıysa kara listeye girmişsiniz demektir. Öte yandan kredi notunun düşük olması değişken bir yapıda olup düzenli ödemelerle kolaylıkla tekrar yükseltilebilir. Bu durumda kara listede olanlara kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Eski mevzuata göre BDDK’nin kara listedekiler için daha sert yaptırımları bulunuyordu. Ancak şimdi de süreç çok daha zor işlemektedir.

Bankalar, borç veren ve bu borç karşılığında uyguladıkları faizle ile para kazanan büyük sermaye girişimleridir. Bu tanımdan anlaşıldığı gibi bankalar için borcun tâhsil edilebilmesi son derece büyük bir önem arz etmektedir. Bankaların kredi vermek için referans aldıkları en önemli kriter de kredi puanı, diğer adıyla kredi notudur. Her banka, kredi vermek istediği müşteri profili için farklı bir kredi notu limiti prosedürü kullanabilir. Örneğin A Bankası 1300 kredi puanının altındaki bireysel müşterilere kredi vermezken, B Bankası 1000 kredi puanına sahip bir müşterisine kredi verebilir. Kredi puanınız düşükse kredi çıkma ihtimalini artırmak için gelir belgesini de ibraz etmeniz önemli bir etkendir. Son aşamada bankaya sunacağınız bir kefil, kredi alma şansınızı artıracaktır. Fakat Bank Kredisi olarak kefil göstererek kredi alma işlemi yapmamanızı önermekteyiz.

Enpara.com İle Geliriniz Olmadan da Kredi Çekin

Türkiye’nin ilk dijital bankalarından biri olan Enpara, QNB Finansbank’ın uhdesinde kurulmuştur. Yıllardır EFT ve havale işlemlerinden ücret almayan banka, geçtiğimiz sene duyurduğu kredi kart özelliği ile de adından sıklıkla söz ettirmişti. Enpara’nın en güzel özelliği ise gelir belgesi ya da maaş bordrosu sunmanıza gerek olmadan internet üzerinden online olarak gelir belgesiz kredi başvurusu yapmanıza olanak sağlamasıdır.

Yeni Nesil Dijital Banka: CEPTETEB

Enpara gibi CEPTETEB de maaş bordrosu olmadan kredi veren bankalar arasında yer almaktadır. Sadece online hizmet veren bu banka, hızlı kredi imkânı tanımaktadır. Fakat hızlı kredi için ek teminat, ipotek ya da kefil sunmanız gerekmektedir.

Çin’in Büyüyen Bankası: ICBC Bank

Geçtiğimiz senelerde Türkiye’de faaliyete başlayan ICBC Bank da müşteri kazanmak adına kredi dağıtmaktadır. Güncel olarak 12 aylık vadede %1.03 faiz oranı bulunan bankadan rahatlıkla kredi alabilirsiniz. 60 aya kadar vade imkânı sunan ve sicili bozuk olana kredi veren banka için örnek bir kredi ödeme tablosu şu şekildedir:

Kredi Tutarı Vade Sayısı Aylık Taksit
10.000 TL 24 Ay 484,75 TL
25.000 TL 24 Ay 1.211,88 TL
50.000 TL 24 Ay 2.423,76 TL

Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar

Banka borçlarının ödenememesi durumunda yasal takip başlatılırsa bankaların kara listesine alınırsınız. Bu durumda uzun bir süre bankalardan kredi almanız zorlaşır. Fakat imkânsız değildir. Çünkü kimi bankalar müşteri portföyünü genişletmek ya da daha çok faiz almak için kara listede olanlara da kredi vermektedir. Aktif Bank ismiyle bilinen bir banka da dijital kredi platformu NKolay Kredi ile yüksek faizle kredi vermektedir.

Önerilen Yazı
NKolay Kredi Nedir?

NKolay kredinin mevcut faiz oranları için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz:

Kredi Tutarı Vade (Ay) Faiz Oranı Taksit Tutarı Kredi Tahsis Ücreti Efektif Yıllık Faiz Oranı
2.000 TL 60 %1,08 48,16 TL 10,50 TL %16,9868
10.000 TL 12 %1,89 961,23 TL 50,00 TL %32,1513
10.000 TL 24 %1,89 544,90 TL 50,00 TL %31,5723
10.000 TL 36 %1,89 409,41 TL 50,00 TL %31,3714
10.000 TL 48 %1,89 344,05 TL 50,00 TL %31,2704
10.000 TL 60 %1,89 306,65 TL 50,00 TL %31,2104

Kredi Çekmek İçin Kaç Puanın Olması Gerekir?

Her bankanın kendisine ait bir kredi limiti ve prosedürü bulunmaktadır. Fakat genel itibarıyla kredi puanlarının ne anlam ifade ettiğini açıklayalım. Eğer puanınız 699 ve altı ise çok riskli seviyede bulunuyorsunuz anlamına gelir. 700-1099 arası orta riskli, 1100-1499 düşük riskli, 1500-1699 iyi, 1700-1900 arası ise çok iyi bir kredi siciline sahiptir. Sicili bozuklara kredi veren bankaların internet sitelerinden başvuru yaparak konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap