İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. Ev Hanımlarına Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar 2018

Ev Hanımlarına Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar 2018

Ev Hanımlarına Maaş Bordrosuz Kredi Veren Bankalar 2018

Türkiye’de ailelerin ekonomik olarak zor durumda kaldıkları dönemde kredi çekmek en akla yatkın seçenek olarak gelmektedir. Ancak kimi zaman da herhangi bir örgün işte çalışmayan ev hanımlarının kredi çekmesi gerekebilmektedir. İşte bu durumda, kafalara en çok takılan soru da ev hanımlarına kredi veren bankalar var mı yok mu?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki, herhangi bir gelir olmadan ev hanımlarının kredi çekmeleri zor olsa da, birtakım püf noktalarını kullanarak kredi çekme şansınızı yükseltebiliriz. Çünkü kimi bankalar, sâdece ev hanımı olan kadınlar için de birtakım bankacılık hizmetlerini sunmuşlardır. Bu doğrultuda da biz, sizin için bahsini ettiğimiz bankaların niteliklerini belirteceğiz.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Herhangi bir işte çalışmayan ev hanımları, öncelikle eşleri vasıtasıyla birtakım bankacılık ürünlerine sâhip olabilmekteler. Bunlar arasında kredi kartı, ek kredi kartı gibi ürünleri sayabiliriz. Ayrıca sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmayıp da, evde ek gelir sahibi olan (el emeğine dayalı ürünler üretip satmak gibi) kadınlara da destek verilmektedir. Burada ön plana çıkan ilk unsur, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak bilinen KOSGEB’in hibe destekleridir. Eğer ev hanımları, herhangi bir iş kurmak gayesiyle krediye ihtiyaç duyarsa, hazırladıkları iş planına göre KOSGEB’ten karşılıksız kredi ve destek alabiliyorlar. Üstelik kurum, kadınlara erkeklerden daha çok öncelik tanımaktadır.

Öte yandan bankalar, kredi kartı ve kredi gibi bankacılık ürünlerini ev hanımlarına sunabilmek için birkaç şart sunuyor. Bunlar arasında her zaman dile getirdiğimiz gibi kredi notunun yüksek olması ilk şart olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla geçmişte herhangi bir şekilde icralık olmamak ya da idari ve yasal takibe düşerek kredi sicilinizin de bozulmamış olması gerekiyor.

Kredi puanı ya da kredi notunun ne olduğu hakkında yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bankalar Hangi Kriterleri Esas Alıyor?

Ev hanımlarına kredi veren bankalar, ikincil koşul olarak kadınların eşlerinin maddî durumlarına ve gelirlerine bakıyor. Yani buna göre eşlerine ait bir maaş bordrosu istenebilmektedir. Ayrıca işin bir diğer püf noktası ise, ev hanımlarının üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz varsa, kredi çekmek çok daha kolay oluyor. Söz konusu durum, ipotekli kredi kavramına girip, arsa, arazi, tarla, işyeri, ev ve benzeri gayrimenkullerin üzerine ipotek şerhi konularak kredi kullandırılabiliyor.

Hangi Bankalar Ev Kadınlarına Kredi Verir?

Esâsen birçok banka, yukarıda izâh ettiğimiz durumların gerçekleşmesi hâlinde ev hanımlarına kredi veriyor. Ancak öznel olarak kimi bankalar, ev hanımlarına has olarak bankacılık ürünleri geliştirmiştir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Halk Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • Türkiye İş Bankası
 • Aktif Bank // Faizleri çok yüksek olduğundan kesinlikle önermiyoruz.

Makalemizin bundan sonraki sürecinde ise, girişimci (inovatif) ev hanımlarına destek veren bankaları tanıtacağız. Bu durum, herhangi bir iş yeri açmak isteyen kadınlara tanınan bir ayrıcalıktır. Bu doğrultuda bankalardan çektiğiniz krediyi kuracağız iş için sermaye yaparak ticârî faaliyette bulunabilirsiniz.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Destek Paketi

Türkiye’nin en eski ve köklü bankası olan Ziraat Bankası’nda kadınlara ayrıca değer verilmektedir. Bu maksatla

 Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) kefalet desteği ile verilen krediler, Kadın Girişimci Destek Paketi ile ev hanımlarına sunulmuş durumda. Buna göre kadınlar, ticarette daha etkin bir konumda yer alabilirler. Ayrıca ev hanımları, bu paket dâhilinde KOBİ Kart ürünlerine de sahip olarak birçok bankacılık avantajından (düşük komisyonlu POS, düşük EFT ve havale ücreti vb.) yararlanabilir.

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Girişimcilik Kredisi

İnovasyona önem veren en iyi bankalardan biri olan TEB, kadınlar başta olmak üzere ticaret hayatında var olmak isteyenlere özel krediler sunmaktadır. Bu anlamda ticarette başarılı olacağına inanlara, 125.000 TL’ye kadar kredi imkânı sunuluyor. Banka, ayrıca muhtelif eğitimler ile girişimcilik hikâyenize de katkı sağlıyor.

Denizbank Ev Hanımı Paketi

Rus menşeli Denizbank, bugünlerde satılmasıyla gündeme gelse de ev hanımlarına destek veren en ideal bankalar arasında yer alıyor. Buna göre ev hanımlarına kredi başvurularını şubelerden yapabiliyorsunuz.

Son Söz

Bankalardan o şekilde ya da bu şekilde kredi almayı başarabilirsiniz. Önemli olan, elde ettiğiniz nakit parayı iyi değerlendirmek ve bu şekilde daha da büyük bir felakete ilerlemeyi durdurmanızdır. Bu noktada muhakkak uzman tavsiyelerine kulak vererek, akıllıca hareket etmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap