1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

En temel bankacılık hizmetlerinden olan havale ve EFT, günlük yaşantımızın vazgeçilmez unsurları olmuştur. Bireysel olarak da kurumsal olarak da sıklıkla kullanılan bu işlemler, esas olarak bankacılık işleyişinin en temel yapı taşları arasındadır. Ancak kimi bankalar, bu işlemlerden bile ücret alarak kullanıcıları sinir etmekte ve sömürmeye devam etmekteler. Tüm bunların yanı sıra, bâzı bankalar da işlemleri ücretsiz gerçekleştirerek gönülleri fethetmeye devam ediyorlar. Bu makalemizde, güncel olarak hangi bankanın havale ve EFT ücreti almadıklarına değineceğiz.

Tanımlar

Habere konu bilgilendirmeyi yapmadan önce havale ve EFT kavramlarını incelememiz gerekiyor. Bu nispetle, iki kavramın da ne anlama geldiğini öğrenirsek konuyu daha iyi anlayabiliriz.

Havale Nedir?

Havale, en temel tanımı ile bir bankanın içerisindeki hesaptan, yine aynı bankanın içerisinde olan farklı bir hesaba yapılan para transferi demektir. Örneğin Ziraat Bankası’nda bir hesabınız var ve yine Ziraat Bankası’nda hesabı olan eşinize para göndermek istiyorsunuz. İşte, bu durumda havale işlemi yapmış olursunuz.

EFT Nedir?

Elektronik Fon Transferi olarak tanımlanabilen EFT de bir para gönderme işlemidir. Bu maksatla, bir bankada olan hesaptan, farklı bir bankadaki hesaba para gönderme işlemine EFT denir. Örneğin, Ziraat Bankası’nda bir hesabınız var ve Türkiye İş Bankası’nda hesabı olan eşinize para göndermek istiyorsunuz. İşte, bu durumda EFT işlemi yapmış olursunuz.

Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar

Güncel olarak havale ve EFT ücreti almayan bankaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Enpara (QNB Finansbank)
  • CEPTETEB (Türk Ekonomi Bankası – TEB)
  • Kuveyt Türk
  • Yapı Kredi Nuvo
  • Albaraka Türk
  • Fibabanka

Dijital (Şubesiz) Bankacılık

Bu saydığımız bankaların birkaçı, ortaya koydukları dijital bankacılık ile kullanıcılarına özgür bankacılık devrini yaşayarak maddî olarak da rahatlamalarını sağlamıştır. Bu bankalar arasında Finansbank’ın Enpara’sını, Yapı Kredi’nin Nuvo’sunu ve Türk Ekonomi Bankası’nın CEPTETEB’ini sayabiliriz. Bu banka markaları, herhangi bir şubeye bağımlı olarak çalışmadıkları için daha az masraflı faaliyet gösteriyorlar. Dolayısıyla da aradaki kâr farkını müşterilerine de sunarak onlardan hesap işletim ücreti, havale ve EFT gibi işlemlerden ücret almıyorlar. Siz de bu bankalardan birini tercih ederek ekstra masraf ödemekten kurtulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap