1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Acil Kredi Lazım Kredim Onaylanmıyor, Kredi Çekmek İçin 5 Garantili Yöntem [ ✅ ÖNERİ İÇERİR]
Trendlerdeki Yazı

Acil Kredi Lazım Kredim Onaylanmıyor, Kredi Çekmek İçin 5 Garantili Yöntem [ ✅ ÖNERİ İÇERİR]

Garantili kredi alma yöntemleri

Günümüz ekonomi koşulları yüzünden çoğu insan kredi çekmek istese de “kredi çekemiyorum, acil kredi lazım” şeklinde aramalarda çok fazla yapılıyor. Bunun nedeni elbette kredi notunun düşük olması, banka sicilinin bozuk olması gibi nedenlerdir. Peki, kredi çekmek için ne yapmak gerek?

Kredi çekemiyorsanız bunun bazı nedenleri vardır; kredi notunuz düşüktür, bankalarda kara listeye alınmışsınızdır ya da sabit bir geliriniz yoktur. Bu tip durumlar, kredi çekmeyi engelleyen en büyük sebeplerdir. Peki, bu tür durumlardan kurtulmak ve kredi çekmek için ne yapmak gerekir? Bu yazımızda size anlatacaklarımız sizin için önerdiklerimizdir. Lütfen tefecilere ve buna benzer hizmet veren internet sitelerine itibar etmeyin. Çünkü doğru yoldan ilerlemediğinizde cebinizdeki paradan da olabilirsiniz.

acil kredi lazım

Bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerin ilk önce kredi notuna bakarlar. Kredi notu nedir, findeks puanı kaç olmalıdır gibi sorularınız için ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Bankaların ikinci olarak baktıkları durum ise daha önce kullandığınız kredi veya kredi kartlarına ait ödemelerinizin düzenli olup olmamasıdır. Eğer daha önce banka ürünü kullanmış iseniz ve ödemelerde aksaklıklara yer vermişseniz banka, çekmek istediğiniz krediyi onaylamayacaktır. Peki, acil kredi lazım, kredi çekemiyorum diyenlere bir çözüm var mı? Elbette çözümsüz hiçbir şey yoktur. Yazımızın bundan sonraki bölümünde size vereceğimiz önerileri dikkate alarak kredi çekme talebinizi daha da hızlandırabilirsiniz.

Önerilen Yazı
Findeks Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?

1- Birden Fazla Kredi Başvurusu Yapmayın

Kredi çekemiyorum, acil kredi lazım diyenlerin genel olarak düştükleri en büyük hatalardan biri, birden fazla bankaya başvuruda bulunmalarıdır. Ya da biri vermedi ise hemen arkasından bir başka bankadan kredi talebinde bulunmalarıdır. Bu, kesinlikle doğru bir yöntem değildir. Eğer kredi notunuz düşük ise otomatik olarak tüm bankalar bunu görecektir ve siz istediğiniz kadar başka bankalardan kredi talebinde bulunun yine de onaylanmayacaktır. Yani öncelikle kredi notunuz kaç, findeks puanı durumunuz nedir, gibi detaylara bakmanız gerekir. Birden fazla bankaya kredi başvurusu yapmak kesinlikle çözüm değil.

2- Aylık Gelirinize Göre Kredi Başvurusu Yapın

Çoğu insan ekonomik sıkıntılarını çözmek için bankaların kapısını çalar ama bankalar her kapısını çalan maalesef kredi vermez. Hele aylık geliri düşük ve istediği kredi tutarı da gelirine göre çok yüksek kalıyorsa, kesinlikle banka kredi başvurusunu kabul etmez. Mesela aylık net belgelenebilir geliriniz asgari ücret ise maksimum alabileceğiniz kredi miktarı 5000 TL’dir. Bunun üzerinde bir rakam talebinde bulunduğunuzda banka talebinizi onaylamaz.

Eğer aylık net geliriniz düşük ise ve talep ettiğiniz kredi tutarı da çok fazla değilse kredi başvurusu yapmak yerine faizsiz nakit avans kredisi çekmeniz daha mantıklıdır. Hem uzun uzadıya evrakları imzalamak zorunda kalmazsınız hem de kredim onaylanmıyor gibi bir dertten yakınmamış olursunuz. Tabi bunu yaparken de kesinlikle ödemelerinizi düzenli yapmanız gerektiğini unutmayın.

3- Çalıştığınız Bankadan Kredi Başvurusu Yapın

Bankalar da mahalle bakkalları gibidir aslında. Kendi müşterisini daha iyi tanır. Bazen gecikmeleriniz olabilir, bazen ödemelerde sorun yaşayabilirsiniz ama genel olarak çalıştığınız banka, sizin durumunuzu daha iyi bilir. Eğer acil kredi lazım, kredi çekemiyorum diyorsanız yapmanız gereken en güzel şey daha önce çalışmadığınız bir banka yerine çalıştığınız ve maaşınızı aldığınız bir bankaya başvurmanız daha avantajlı olacaktır.

Önerilen Yazı
Enparacom Masrafsız İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir, Başvuru Nasıl Yapılır?

4- Kredi Çekmek İçin Kefil Gösterin

Bankalar, kredi notu düşük olan kişilere kolay kredi vermezler. Bazı bankalar ise alternatif olarak kredi çekmek isteyenlerden kefil isterler. Eğer çevrenizde nazınızın geçebileceği bir tanıdığınız varsa ve size güveniyorsa kredi çekmek için kefil olmasını isteyebilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce hesap kitabınızı iyi yapmanız gerekir. Aksi bir durumda banka sizden parayı alamadığında kefil olanın maaşına ipotek koyar ve bu durumda başkasının da mağdur olmasına neden olabilirsiniz.

5- Tapulu Mal ile Kredi İsteyin

Kredi kullanabilmenin bir diğer yolu da adınıza bir tapu varsa bunu ipotek ettirerek kredi talebinde bulunmanızdır. Adınıza sabit bir mal varsa ve tapusu da elinizde ise bankalar bu tip duurmlarda kredi vermeye yanaşır.

Yukarıda saydığımız 5 maddeyi uyguladığınız halde kredi çıkmıyorsa ve yine de “çok acil kredi lazım, kredi çekemiyorum” diyorsanız o zaman sorun başkadır. Gelin, bankadan kredi çekememe nedenleri hakkında hazırladığımız yazımızı okumaya devam edin.

Bankadan Kredi Çekemiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bankalar, genel olarak yukarıda belirttiğimiz durumlara sahip kişilerin kredi başvurusunu onaylarlar. Ancak tüm bunlara rağmen kredi çekemiyorsanız ve acil kredi lazım diyorsanız o zaman aşağıda vereceğimiz alternatif yöntemleri değerlendirerek kredi kullanabilirsiniz.

1- Faktoring Şirketlerine Başvurun

Faktoring şirketleri, son dönemlerde en az bankalar kadar popüler bir hal almaya başladı. Her ne kadar bu şirketler çek kırma, senet tahsilatları yapma işleri ile anılsalar da faktoring şirketleri, aynı zamanda kredi imkânı da sunmaktadır. Senet karşılığında kredi veren faktoring firmaları, bankadan kredi alamayanlar için sunulabilecek bir alternatiftir.

Faktoring şirketlerinden kredi başvurusunda bulunmadan önce şunu bilmenizde yarar vardır. Bu şirketlerin uyguladıkları faiz oranları, bankaların faiz oranlarına göre yüksektir. Bu yüzden başvuru yapmadan önce faiz oranlarını ve vade seçenekleri hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra karar vermenizi öneririz.

Önerilen Yazı
Garanti BBVA Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

2- Alternatif Yöntemler Deneyin

Kredi çekmek, bazen çok acil ihtiyaçlar içerisine girebiliyor. Ama kredi notunun düşük olması ya da bankanın kredi vermemesi için geçerli bir nedeninin olması durumunda farklı yöntemlere başvurmak gerekir. Çok fazla tavsiye etmesek de alışveriş mağazalarını kullanabilirsiniz. Evkur gibi senetle elektronik eşya satan firmalardan hızlı satabileceğiniz elektronik bir cihaz alabilir ve piyasada nakit parayla satarak ihtiyacınızı temin edebilirsiniz. Ya da GSM operatöründen ihtiyacınızı karşılayabilecek bir telefon alarak bunu paraya çevirebilirsiniz. Ama dediğimiz gibi bu tür yöntemler, kredi tutarının çok daha üstünde bir borç çıkartacağı için defalarca düşündükten sonra karar vermeniz daha uygun olacaktır.

3- Senetle Altın Veren Kuyumcuları Deneyin

Banka kredisi çekemiyorum, acil paraya ihtiyacım var diyenlere önerilebilecek bir başka alternatif ise kuyumculardır. Bazı kuyumcular, senet karşılığında altın satışı yapıyorlar. Buraları değerlendirerek senet karşılığında altın alıp satarak da ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu tip yöntemlerle acil kredi ihtiyacınızı karşılasanız bile geri ödemesi çok yüksek rakamlara tekabül edebileceğinden düşünerek hareket etmenizi öneririz.

Senetle Kredi Veren Yerler Güvenilir mi?

İşin doğrusunu söylemek gerekirse bu tip yerlere kesinlikle ama kesinlikle bulaşmayın deriz. Bu tip yerler ya da kişiler “tefeci” olarak adlandırılır ve bunlar, alacağınız paradan çok daha fazlasını talep ederler, iş bununla da sınırlı kalmaz, paradan çok daha fazlasını sizden talep edebilirler. Bu yüzden acil para lazım, kredi çekemiyorum diyerek senetle kredi veren yerlere kesinlikle başvuru yapmayın. Hele tanımadığınız insanlar ise kesinlikle uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

Önerilen Yazı
PTT İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Bankalar Dışında Kredi Veren Yerler Var mı?

Acil kredi lazım, bankalar kredi vermiyor diyenlerin genel olarak en çok araştırdıkları konulardan biri de bankalar dışında kredi veren yerler oluyor. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi bu tip yerler genellikle faktoring şirketleri ya da tefeciler olur. Bu tip yerlerden kredi çekmek çok risklidir ve geri ödemeleri de bankalara göre çok yüksek olur. Bu nedenle bankalar dışında kredi veren yerler bulsanız da kılı kırk yarıp karar vermeniz gerekir. Yoksa başınıza açacağınız iş, alacağınız paradan çok daha kötü olur.

Kredi Çekme Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tefecilerden kredi alınır mı?

Telefciler, kesinlikle güvenilir kişiler değil. Acil kredi lazım diye bu tip kurum ya da insanların eline düşmek çok risklidir. Bu yüzden kesinlikle tefecilerden kredi alınmaz.

Kredi puanı nasıl yükseltilir?

Kredi alamamanızın en büyük nedeni kredi notunuzun düşük olmasıdır. Bu tip durumlarda yapmanız gereken eni iyi şer kredi puanını yükseltmek olacaktır. Bunun için düşük limitli kredi kartı başvurusu yapın, ödemelerinizi düzenli gerçekleştirin ve adınıza resmi bir borcun olmamasına dikkat edin.

Findeks puanı neye göre hesaplanır?

Findeks puanı; bankalarla çalışma düzeninize, bankalara olan borcunuza ve ödemelerinize, adınıza bir borcun olup olmadığına, aylık sabit gelirinizin olup olmamasına göre birçok kriterin bir araya getirilmesi ile hesaplanır.

Aynı anda farklı bankalardan kredi talebinde bulunmak doğru mu?

Kredi puanını olumsuz etkileyen durumlardan biri de sık bankalardan kredi talebinde bulunmaktır. Unutmayın bir banka reddediyorsa başka bir bankaya gitmenize gerek yok. Büyük ihtimalle o banka da istediğiniz krediyi vermez.

Yorum Yap

Yorum Yap