İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. İhtiyaç Kredisi
 3. Alışveriş Kredisi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Alışveriş Kredisi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

alışveriş kredisi

Alışveriş kredisi genellikle bankaların ihtiyaç kredisi adı altında sundukları seçeneklerden biridir. Belli alışverişler için nakit para gerektiği durumlarda devreye giren alışveriş kredisi sayesinde pek çok üründe işlem yapabilirsiniz. Bu kredi türü belli dönemlerde veya anlaşmalı mağazalarda sürekli olarak kampanya adı altında yer alabilmekte ve direkt ürünü alırken de kullanılabilmektedir.

Son dönemlerde bankalar ve özellikle e-ticaret sitelerinde karşımıza çıkan bir kredi seçeneğidir. Kredi kartı için yapılan taksit sınırlama düzenlemesinin ardından, binlerce liralık ürünleri nakit alma gücü olmayan veya nakit parasını bu ürünlere bağlamak istemeyen tüketiciler satın almak istedikleri ürünler için alışveriş kredisine başvurabilmektedir.

Peki, alışveriş kredisi ile hangi ürünleri alabilirim? alışveriş kredisi başvuru şartları nelerdir? alışveriş kredisi nedir? alışveriş kredisi veren bankalar hangileridir? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Alışveriş Kredisi Veren Bankalar

alışveriş kredisi

Pek çok bankanın alışveriş kredisi mevcuttur. Aktif olarak alışveriş kredisi veren bankalar:

 • ING
 • Türkiye İş Bankası
 • Garanti BBVA
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • Denizbank
 • Fibabanka

Alışveriş kredisini veren bankaların anlaşmalı olduğu siteler:

Banka Adı Kredi Tutarı Vade Anlaşmalı Siteler
İş Bankası 750 TL-15.000 TL 3-36 ay N11, Genpa.com.tr
Yapı Kredi 500 TL-15.000 TL 3-24 ay Hepsiburada, N11, GittiGidiyor, Genpa, teknoloji mağazaları
Garanti BBVA 750 TL-15.000 TL 3-36 ay Genpa.com.tr, Gittigidiyor, Hepsiburada
Aktif Bank 500 TL-30.000 TL 3-36 ay Anlaşmalı bayiler

Kredi kartları ile yapılan düzenlemede olduğu gibi bu kredi türünde de cep telefonu, tablet alışverişlerinde maksimum vade 6 ay, bilgisayar alışverişlerinde ise 12 ay olarak belirlenmiştir. Ayrıca bankaların sunduğu alışveriş kredisinin bir diğer avantajı ise, genel olarak kredi kullanımlarında herhangi bir sigorta, tahsis ücreti veya gelir belgesi talep edilmemesidir. Kredinin onayı tüm banka kredilerinde olduğu gibi kredi notunuza göre olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlandırılmaktadır.

Alışveriş Kredisi ile Neler Alabilirim?

Alışveriş kredisi, bankanın anlaşmalı olduğu kurumların sisteminde yer alan bütün ürünler için kolaylıkla kullanılabilir. Yani belirli e-ticaret sitelerinden alınabilen tüm ürünler için kullanılabilmektedir. Market alışverişinden teknolojik ürünlere, giyimden kozmetiğe, küçük ev aletlerine kadar pek çok ihtiyacınıza yönelik ürünleri alışveriş kredisi ile almanız mümkün.

Ayrıca, alışveriş kredisi bankaların genelde ihtiyaç kredisi altında sundukları bir sistem olduğu için faizsiz işlem yapılmaması mümkün değildir. Dolayısıyla büyük miktarlar ve uzun vadeler için özellikle düşük faiz olanları sunan bankaları tercih etmenizde fayda var.

Alışveriş Kredisi Başvuru Şartları

Genellikle alışveriş kredisi anlaşmalı kurumların ürünlerini ödeme aşamasında bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. İster online, ister direkt mağazadan alışveriş yapın, kredi seçeneği size sunuluyor ve kısa bir süre değerlendirmeye alınıyor. Mağaza görevlisi ya da online işlem sırasında direkt olarak sistemin bilgilerinizi banka üzerinden kontrol edilmesinin ardından ne kadar kredi alabileceğiniz belli olmaktadır. Bu aşamada önemli olan kredi notunuzdur. Bankalar ilk olarak kredi notunuz ve gelir durumunuzu kontrol ederek işlem yapmaktadır.

Alışveriş kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar şunlardır:

 • Kişisel bilgileriniz banka sistemlerinde bulunmaktadır. Bu yüzden alışveriş kredisi için size sadece kimlik doğrulama soruları yöneltilir ve herhangi bir belge istenmez.
 • Kredi tahsis (dosya) masrafı alınmaz.
 • Sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Kredi kullanım koşulları ve kredi değerlendirmesi tamamen başvurulan bankalara aittir.
 • Alışveriş Kredisi başvurusunda kefil göstermenize gerek yoktur.
 • Kredi için başvuru yapmanızın hemen ardından banka incelemeye alır ve kredi notunuza göre anında onay ya da ret dönüşü yapılır. Siparişiniz onaylandıysa krediyi kullanmışsınız demektir.
 • Alışveriş kredisi ödemelerinizi diğer tüketici kredilerinde olduğu gibi şubelerden, ATM’lerden ya da online bankacılık hizmetlerinden gerçekleştirebilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap