İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir, Başvuru Nasıl Yapılır?

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi, afet riski altındaki yapıların dönüştürülmesi öngörülen “6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun” kapsamında verilen bir kredi türüdür. Bu yasa çerçevesinde yer alan konut sahibi kişiler, Vakıfbank’ın sunduğu kredi desteğinden yararlanabilirler.

Ülkemizin deprem kuşağı üzerinde yer alması ve son dönemlerde sık depremlerin yaşanması, devletin yeni kanunlar çıkartmasını etkiledi. Bu kapsamda bazı konutlar ve yapılar, yeniden inşa edilmesi zorunlu yerler arasına girdi. Tabi ki bunu yapabilmek, mülk sahipleri açısından maddi anlamda zorlayıcı döneme girmelerine neden oluyor. Kamu bankalarından Vakıfbank, konut ve yapılarını yeniden inşa etmek isteyenlere kentsel dönüşüm kredisi veriyor. Peki, Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi detayları nelerdir, kimler yararlanabilir? İşte tüm detaylar…

Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Kimler Alabilir?

Kentsel dönüşümün hızla ilerlemeye devam ettiği ülkemizde, bankalar yapılarını yeniden inşa etmek isteyenlere kolaylık sağlayacak kredi çözümleri sunuyor. Bu bağlamda Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi de değerlendirilmesi gereken cazip kredi seçenkelerinden biri olarak kendini gösteriyor. Peki, krediye kimler başvuru yapabilir?

  1. Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahipleri (mülkünün kendisine ait olması gerek),
  2. Riskli yapılı konutlarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hakka sahip olanlar,
  3. Oturduğu konut riskli olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen mülk sahipleri, Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bulunabilirler

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Kredi başvurusu yapmadan önce kredi özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi özellikleri şu şekilde belirlenmiştir.

Konut kredisi başvurusu yapacak kişinin krediyi kullanacak yerin kendisine ait olması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu yapının “riskli alan” içerisinde bulunmasına ek olarak riskli alan içinde yer alması ve gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekir. Yani her isteyen kentsel dönüşüm kredisi alamaz.

İlginizi Çekebilir: ATM’den Promosyon Ödemesi Başvurusu

Riskli Alan Nedir?

Riskli alan; zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybının oluşabileceği ve bu konuda AFAD’ın görüşünün de alındığı ve Çevre ve Şehirlik Bakanlığı’nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanlardır.

Riskli Yapı Nedir?

Riskli alan ile riskli yapı farklı şeylerdir. Riskli yapı, uzun süre önce yapılmış ve ekonomik anlamda ömrünü tamamlamış, çökme tehlikesi bulunan yerlere verilen isimdir. Her iki kapsamda yer alan konut sahipleri Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Oranları

KREDİ TÜRÜ VADE (AY) FAİZ ORANI (AYLIK) DEVLET FAİZ DESTEĞİ (AYLIK) KREDİ TAHSİS ÜCRETİ EKSPERTİZ ÜCRETİ
A SINIFI VERİMLİLİK B SINIFI VERİMLİLİK STANDART
Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi 03-120 % 1,34 % 0,41 % 0,37 % 0,33 Kredi Tutarı Üzerinden
% 0,5
Yok

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Faiz Tablosu

KREDİ TÜRÜ VADE (AY) FAİZ ORANI (AYLIK) DEVLET FAİZ DESTEĞİ (AYLIK) KREDİ TAHSİS ÜCRETİ EKSPERTİZ ÜCRETİ
A SINIFI VERİMLİLİK B SINIFI VERİMLİLİK STANDART
Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi 03-120 % 1,34 % 0,41 % 0,37 % 0,33 Kredi Tutarı Üzerinden
% 0,5
1.100 TL

 Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Aylık Müşteri Maliyetleri

KREDİ TÜRÜ MÜŞTERİ MALİYETİ (AYLIK)
A SINIFI VERİMLİLİK B SINIFI VERİMLİLİK STANDART
Kentsel Dönüşüm Konut Yapım Kredisi % 0,93 % 0,97 % 1,01
Kentsel Dönüşüm Bitmiş Konut Kredisi % 0,93 % 0,97 % 1,01

Vakıfbank Kentsel Dönüşüm Kredisi Başvuru Nereden Yapılır?

Bankaların yeni dönem çalışma tipleri, pandemi sürecinden dolayı değişikliğe uğradı. Buna göre kredi talebinde bulunmak isteyen vatandaşlar, bankanın şubelerinden veya online iletişim kanalları ile çağrı merkezi iletişim numarasından Vakıfbank kentsel dönüşüm kredisi başvurusu yapabilirler.

 

Yorum Yap

Yorum Yap