İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Yeniden Yapılandırma Ne Demek

Yeniden Yapılandırma Ne Demek

Bankalardan kullanmış olduğunuz konut kredisi için yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Söz konusu yapılandırma işlemleri için püf noktalarını ele aldık.

Yeniden Yapılandırma Ne Demek

Yeniden yapılandırma, genel olarak sadece ödenmemiş borçların banka tarafından tekrar kontrol edilerek, ödenebilir bir düzene sokulması durumudur. Fakat kredi yapılandırılması iki şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilk olanı faiz oranlarının düşürüldüğü anlarda, bulunan kredinin tekrardan yapılandırılması durumudur. İkinci durumsa, ödemede zorlanılan kredi ve kredi kartları borcunun tekrar ödenmeyecek şekilde yapılandırılması durumudur.

‌Faiz oranları düştüğü zaman, bankalar yeniden yapılandırmaya gidebilirler. Bu borçluya önemli oranda yardımcı olan bir durum olacaktır. Bunun yapılabilmesi için banka hesaplamanın yapıldığı kredi borcunuzun, tamamının ödendiğini göstermesi gereklidir. Ödemeden sonra olan miktar üzerinden yapılan yeniden yapılandırma, faiz oranına göre vadelendirme işlemi yapılır.

​​​​​​Yeniden Yapılandırma İşlemleri

Borcunu ödeyemeyen taraf, takdir edildiğinde, bankaya bazı belgeler götürerek bu işlemi de yapabilmekteler. Gelir halini gösteren bir belge bu durum için yeterli olacaktır. Gerekli birimler, bu konuda yeterli incelemeden sonra olumlu veya olumsuz olarak sizlere ulaştırılır. Bu işlemi farklı bankalardan da istemek mümkün. Ve diğer bankalarda bulunan borcun, başvurmuş olunan bankadan alınması da mümkündür. Bu işlem borç transferi olarak adlandırılır. Bankalar, transfer sonucunda gösterilen kredinin maksimum 48 aya kadar sunmaktadır.

​​​​​​‌Kredi İşlemlerinde Dikkat Gerektirenler

‌Kredi yapılandırılması için karar alınmadan önce mutlaka zarar hesabı yapılmalıdır. Genellikle insanlar emlak faiz oranının düşüşünden sonra ani kararlar veriyorlar. Fakat sadece bu düşüş size, kredi yapılandırılmasında fayda sağlamayacaktır. Bankalar erken kapanma durumunda, binde 2 oranlarında komisyon keserler. Bu nedenle kredi yapılandırılması için tek bir bankayla sınırlandırılması doğru değildir. En büyük kârlar, piyasalardaki faiz oranlarının büyük düşüşünden sonra yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Kredi yapılandırılması kredi borçları, kredi kartları, ev taksitleri için yapılmaktadır. Tabii ki sonuç olarak farklı kredilendirme türleri de mevcuttur. Özetle bunun için doğru zaman ve para kullanımı çok önemlidir.

Bankaların yeniden yapılandırma işlemlerinde de muhakkak bir çıkarları olduğunu unutmamalısınız. Bu çıkar, kimi zaman faiz oranları kimi zaman da sizden çok sonra tâhsil edebilecek oldukları ücretleri daha evvelden ödemenizi sağlamak yönünde olacaktır. Dolayısıyla borçlarınızı ayarlarken iyi bir denge kurmalı ve geciktirme yaşanmamasına dikkat etmelisiniz.

youtube abonnees kopen

Yorum Yap

Yorum Yap