İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Konut Kredisi
  3. Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur Mu?
Trendlerdeki Yazı

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur Mu?

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olunur Mu?

Günümüz çağında ev sahibi olmak oldukça zor gözükse de bireyler oldukça yaygın farklı yöntemler uygulayarak artık ev sahibi olabilir. Bu yöntemlerin en yaygın olanı aidat öder gibi ev sahibi olmaktır. Bu bir nevi satın alma opsiyonlu kiralama yöntemiyle aynı yöntemdir. Kısacası, kira öder gibi ev sahibi olmak işten bile değil.

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak

Bu başlığın altında, bu evlere nasıl sahip olabilirim, nedir bu işin aslı, böyle evleri nereden bulabilirim, bu yöntem güvenilir midir gibi pek çok sorunuza cevap bulacaksınız. Bu evlere sahip olmak çok kolay. Tek yapmanız gereken size en yakın emlak şirketine gidip yetkili bir kişiye aidat ödeyerek ev sahibi olmak istiyorum demeniz yeterli olacaktır. Aslında çoğunuzun bildiğini umduğumuz bir yönteme benziyor: Satın alma opsiyonlu kiralama.

Satın Alma Opsiyonlu Kiralama

Doğrudan satın alma gücüne sahip olmayan, “bakalım ev nasıl memnun kalacak mıyız”, “dur bakalım acaba ev sahibiyle anlaşabilecek miyiz” diyen kişilerin sıkça başvurduğu bir yöntemdir. Kiralama dönemi sonrasında da satın alma kısmında kiralayan tarafa diğer taliplerden önce satın alma önceliği sağlıyor.

Bu yöntem son derece güvenilir olmakla kalmayıp, sanki her ay kiranızı ödüyormuşçasına beş altı yıl gibi kısa bir vadede istediğiniz evlere sahip olabiliyorsunuz. Evin satın alma değeri ve kira ücreti önceden belirlenir.

Kira Kontratında Yazan Ücret Ödenir

Tabiri caiz ise kira kontratında ne yazıyorsa o ücret ödenmektedir. Ama siz isterseniz daha yüksek bir kira bedeli ya da sonraki kira bedellerine eşit bir kira bedeli ödeme seçeneğine de sahipsiniz. Tabi memnun kalmadığınız takdirde ev sahibiyle görüşüp evi satın almak istemediğinizi de belirtebilirsiniz. Ama o ana kadar ödediğiniz hiçbir kapora ve kira ücretini geri isteme yetkiniz maalesef bulunmamaktadır.

Kira öder gibi ev sahibi olmak, bu nispetle oldukça kolay gibi görünmektedir. Bir diğer alternatif durum da, konut kredisidir. Konut kredisinin uygun faiz dönemlerinde kullanılması, çok daha emin ve güvenli bir yolla sizi ev sahibi yapmaktadır. Dolayısıyla sürekli güncel konut kredisi faiz oranlarını takip etmeli ve tüm bankaları karşılaştırmalı olarak değerlendirmelisiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap