İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Konut Kredisi
 3. Emekli Maaşı İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Emekli Maaşı İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Emekli Maaşı İle Konut Kredisi Çekilir Mi?

Gelir durumu sıkıntısı yaşanmadığı sabit bir gelire maaşa sahip oldukları için bankaların aslında en sevdiği müşteri portföyü emeklilerdir. Çünkü bankalar geliri sabit müşterilerine ödemeleri düzenli yapacakları için her zaman kolaylık tanırlar. Bu doğrultuda emekli maaşı ile konut kredisi çekmek de mümkün olmaktadır. Aylık vadeleri yüksek olmayan konut kredisinin ve yaşı çok büyük olmayan emeklinin konut kredisi alma olasılığı yüksektir. Bankalar bu nedenle emeklilerin aylık maaşlarının sâdece yüzde ellisi kadar taksit ödeyebilecekleri vadeler ayarlamaktadırlar.

Emekliler Kaç Yaşına Kadar Kredi Kullanabilir?

Genelde kesin bir yaş kriteri yoktur fakat bankalar genel olarak 70 yaşı üst sınır olarak kabul ederler. Örneğin 60 yaşında bir emekli için 10 yıl vade ile kredi kullandırılabilir.

Emekliler Kredi İçin Hangi Evrakları Hazırlarlar?

Emekliler için standart olarak bankalardan istenen evraklar maaş aylık dökümü, ikametgah, mevcut ise ek gelir belgesi, konut kredilerinde tapu taşıt kredilerinde ise araca ruhsatı istenir. Birçok banka emekli maaşının teminat olarak görür ve ayrı bir kazanç sağlamak adına emekli maaşının kredi kullandırılan bankaya alınmasını isteyebilir zorunluluk değildir fakat taşınmadığı zaman daha yüksek bir faiz oranı ile karşılaşılabilir.

Emekliler Konut Kredisi Çekebilir Mi?

Kredi çekilen banka ile maaş alınan banka aynı ise yüksek ihtimalle kredi taksitleri her ay otomatik olarak maaş yattığı zaman çekilir yalnız bu durum bankanın kendi alabileceği bir karar değildir müşterinin izni talimatı olmadan taksitlendirme bu şekilde yapılamaz. Emekli maaşı ile konut kredisi kullanımında bankalar, genel olarak kredi taksitlendirmesi esnasında evrak kayıtları yaparken bu şekilde ödeme için otomatik talimat yetkisi alırlar müşterilerden.

Emekli Maaşı İle Konut Kredisi

Emekliler hayat sigortası kapsamında en riskli grupta yer alırlar. Teminat ve risk altında tutar artıkça da sigorta işlemlerinde sigorta prim bedeli de artar. Bu nedenlerden dolayı emeklilere kredi işlemleri esnasında en yüksek hayat sigortası primi uygulanır. Finans açısından meblağ yüksek olsa da hala uygulanmakta olan durum budur. Son olarak Yargıtay kararları gereğince tüm maaş türlerinde de olduğu gibi ödemelerde aksama olduğu zaman maaşın dörtte birine yani %25’ine haciz konulabilir.

Son söz olarak, emekli bireyler de emekli maaşları doğrultusunda konut kredisine başvurabilirler. Başvuru yaparken birtakım şartlar ve prosedürler olduğunu ifade etmekte fayda var.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  Bu memlekette emeklinin her işi zaten zor. Bankadan kredi almasımı kolay olacaktı. Biz denedik geçtiğimiz ay 4 ayrı bankadan hepside olumsuz cevap verdi. Aslında devlet bankaları bu konuda biraz daha esneklik gösterebilirler emeklilere, hayırlısı bakalım artık.

 2. Avatar
  6 sene önce

  Şahsi fikrim, çekilemez. Çekilebilse bile ödenemez. Ödenebilecek ise de şayet başka ikinci bir kredi çekilerek ödenebilir. Yavuz kalender arkadaşımızın da bahsettiği gibi emeklilere bu konuda devlet bankaları kolaylık sağlamalıdır. Adam emekli olmuş, evi yok. Çok acaip. Buna bir çözüm getirilmelidir bence de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir