1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Tüm Detayları
Trendlerdeki Yazı

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Tüm Detayları

Vatandaşın, 6 ay boyunca geri ödeme yapmayacağı ve toplamda en fazla 10 bin liraya kadar temel ihtiyaçları karşılamak için kullanacağı bu kredide faiz oranı, %0,49 şeklinde duyuruldu.

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi Tüm Detayları
2

Dünyanın neredeyse her ülkesine yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle bireyler ekonomik olarak zor duruma girdi. Bunun üzere devletler, halka düşük faizle kredi ve nakdî yardım yapmaya başladı. Türkiye de bu şekilde bir yardım işine girişerek 6 ay ödemesiz 10 bin TL temel ihtiyaç kredisi için başvuruları toplamaya başladı.

Söz konusu yardım paketi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın açıkladığı “Ekonomik İstikrar Paketi” içerisinde duyurulmuştu. Vatandaşın, 6 ay boyunca geri ödeme yapmayacağı ve toplamda en fazla 10 bin liraya kadar temel ihtiyaçları karşılamak için kullanacağı bu kredide faiz oranı, %0,49 şeklinde duyuruldu.

Bahsi geçen temel ihtiyaç destek kredisini veren bankalar:

Makale İçeriği

Temel İhtiyaç Kredisine Kimler Başvurabilir?

Yayınlanan bilgi ve kılavuzlara göre temel ihtiyaç kredisine aynı evde yaşayan kişilerin toplam gelirlerinin 5 bin lira ve altında olması gerekiyor. Temel ihtiyaç kredisinden serbest meslek mensupları, emekliler ve asgari ücretliler ile ücretli çalışanlar da faydalanabilmektedir.

Başvuruyu sadece yukarıda ismi yazılı olan devlet bankalarından birine yapmalısınız. Öte yandan aynı evde ikamet eden aile fertlerinden sadece bir kişi başvuru yapabilir.

Kredi başvurusu yaptıktan sonra kişisel bilgileriniz Kredi Garanti Fonu (KGF) ile paylaşılmaktadır. Kredinin çıkıp çıkmayacağı konusunda KGF’nin verdiği kefalet, son derece önemlidir.

Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi

Yaşamsal faaliyetlerin sürdürülebilmesi için sunulan bu krediye toplamda 10 bin liraya kadar başvuru yapabilirsiniz. En fazla 36 ay taksitlendirilebilen kredinin ilk altı ayı hiçbir şekilde ödeme yapmazsanız. Kalan aylar boyunca eşit taksitli olarak ödemelerinizi gerçekleştirerek kredinizi kullanabilirsiniz.

Başvuru yaptıktan sonra kredinin değerlendirilmesi, bankaların kendi kredi politikaları çerçevesinde yapılmaktadır. Ancak KGF’nin kredinize kefil olup olmaması da önemlidir. Gelir durumunuz, borç profiliniz ve kredi puanınız gibi etkenler de kredinin çıkıp çıkmayacağı konusunda etkendir.

Bireysel destek kredisi başvuru sonucu, tarafınıza SMS olarak bildirilecektir.

Temel İhtiyaç Kredisi Örnek Ödeme Tablosu
Kredi Tutarı Toplam Vade Geri Ödemesiz Dönem Taksit Tutarı
(Sonraki 30 ay boyunca)
10.000 TL 36 ay 6 ay 376 TL
7.500 TL 36 ay 6 ay 282 TL
5.000 TL 36 ay 6 ay 188 TL
Yorum Yap

Yorum Yap