1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. Kredi Puanım Kaç?

Kredi Puanım Kaç?

Kredi Puanım Kaç?
2

Günümüz dünyasında kredi insanlar için çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan bir finans aracı olmuştur. Örneğin; ev almak, araba almak, eğitim gibi ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi almak çok kullanılan bir yöntemdir. Kredi puanım kaç şeklindeki sorular da, kredi çekmek isteyen herkesçe sorulmaktadır.

Bankalar artık kredi vermek için bireylerin kredi ödemeleri, kredi kartı ödemeleri vb. durumlarını takip ettikleri bir sicil veri tabanı oluşturmuştur. Bu veri tabanında bireyler ve şirketlerin ödeme durumlarına göre puanlama yapılmaktadır. Bankalar kendilerine gelen kredi taleplerinde bu veri tabanındaki verilerden yararlanarak müşterisinin kredi puanına göre olumlu veya olumsuz cevap vermektedir. Bu nedenle doğal olarak kredi ihtiyacı olan bireyler ve şirketler bu veri tabanındaki puanlarını merak etmektedir.

Kredi Puanım Kaç

Sistem bireylere kredi ödemleri, kredi kartı ödemeleri vb. gerçekleştirdikleri işlemlere göre puan vermektedir. Ödemeleriniz düzenli olduğu sürece puanınız yükselmekte ve kredi riskiniz azalmaktadır. Böylece bankalardan kredi alma olasılığınız artmaktadır. Eğer ödemelerinizde gecikme veya ödememe durumu olduğunda sistem puanınızı düşürmektedir. Böyle bir durumda ise kredi alma olasılığınız düşmektedir. Bazı bankalar kredilere müşterilerinin kredi puanına göre faiz oranları uygulamaktadır.

Peki, Kredi Puanı Nasıl Öğrenilir?

Daha önceleri sadece bankalar tarafından görülebilen sistemdeki puanlar artık bireyler tarafından da belli bir ücret karşılığı öğrenilebilmektedir. Hatta bazı bankalar aylık 5-10 TL arası ücret karşılığında kredi notunu bir rapor halinde e-posta yoluyla müşterilerine düzenli olarak sunmaktadır. Bu sistemle bireylere büyük bir kolaylık sağlanmıştır. Kredi puanları internet ve müşterisi olunan bankadan kolayca öğrenilebilmektedir.

Bu sistem sayesinde çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak isteyen ama yeterli kaynağı olmayan bireyler kredi puanlarını öğrenerek buna göre planlar yapabilmekte ve bankalardan kredi alarak ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kredi puanı sistemi birçok alanda bankalara ve bireylere kolaylık sağlamış ve işlemlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlamıştır.

Findeks Kredi Puanı Nedir?

Findeks, KKB tarafından oluşturulan bir markadır. Bu marka aracılığıyla kredi puanınız sorgulanabilmektedir. Ücretli olan bu sistem, en doğru ve güncel verileri size sunmaktadır. Hatta sistem içerisinde çeşitli abonelik paketleri satın alarak kredi puanınızın takibini de yapabilirsiniz. Böylece bankalarla aranızda olan ilişkinin de net bilgisini edinmiş olursunuz. Kredi puanım kaç sorusuna da bu şekilde cevap bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    kredi puanımın kaç olduğunu ve kredi puanımı nasıl öğreneceğimi merak ediyordum. işbankasın dan yaklaşık 8 tl ye sorgu yapabiliyormuşuz oradan talep etmiş oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir