1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır
Trendlerdeki Yazı

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır

Bankacılık ürünlerine erişememenin en büyük sebeplerinden biri de daha önceden kredi sicilinin bozuk olmasıdır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalındığı zamanda, banka kara listesinden çıkmak gerekiyor. Vatandaşların en çok merak ettikleri konu da, işte bankaların kara listelerinden nasıl çıkılır sorusudur.

Makale İçeriği

Banka Kara Listesi Nedir?

Daha önceki muhtelif makalelerimizde kredi sicili ve kredi notu hakkında detaylı bilgiler vermiştik. Söz konusu değerlendirme puanları, bankalardan almış olduğunu kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin ödemelerini ne kadar sağlıklı yaptığınız ile alâkalıdır. Dolayısıyla yasal süre aşılıp, borcunuzu ödemezseniz siciliniz düşüşe geçerek beş sene boyunca bankaların kara listesinde yer alıyorsunuz.

Bankaların Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Temel olarak söylemekte fayda bulunuyor ki, bankaların kara listesinden çıkmak kredi notunu yükseltmek kadar kolay değildir. Bunlar arasında ilk yöntem biraz talihe bağlıdır. Zira kredi sicil affı diye tabir edilen yasal düzenleme, belli dönemler içerisinde çıkarılarak siciliniz temizleniyor. Son olarak geçtiğimiz sene (2017) yürürlüğe giren kredi sicil affı kanunu belirli periyotlar dâhilinde bankalarla sıkıntı durumunda olan bireyleri kurtarmaktadır. Türkiye’nin ekonomik şartları ile icra durumundaki dosyalar göz önüne alındığında, kredi sicil affının hemen her sene çıkması bile söz konusudur.

Bankaların kara listesinden çıkmak için bir başka yol da, mevcutta olan ödemelerinizi eksiksiz ve zamanında yapmanızdır. Böylece bankalar nezdinde istikrarlı bir müşteri profili çizerek güven ortamınızı tazelemiş olursunuz.

Eğer herhangi bir kredi sicil affı söz konusu olmazsa, uzun süreçte beklemek de faydalı olacaktır. Zira belli periyotlar dâhilinde kredi sicilleriniz sıfırlanmakta ve tekrar kredi kullanabilme eşiğine gelmektesiniz. Kara listeden çıkmak, belirttiğimiz seçenekler dâhilinde mümkün olmaktadır. Tüm bu süreç, aktif bir banka kullanıcısı olup olmadığınız ile de yakından alâkalıdır. Fakat sicil notunun düşüklüğü ile kara listenin farkını ayırt etmek gerekiyor. Bu noktada kredi notunuzu yükseltmenin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Fakat bankaların kara listelerinden çıkmanın o kadar kolay olmadığını ifâde etmemiz gerekiyor.

Kredi notunuzu sorgulamak ve puanınızı yükseltmek için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemleri sitemiz içerisinde bulunan birçok farklı makalede sizler için sıralamıştık.

Yorum Yap

Yorum Yap