1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. EFT Ne Kadar Sürede Ulaşır?
Trendlerdeki Yazı

EFT Ne Kadar Sürede Ulaşır?

Elektronik Fon Transferi'nin kısaltılmış hâli olan EFT, bankalar arası yapılan para gönderimi işlemlerine verilen addır. Dolayısıyla biraz daha komplekstir.

EFT Ne Kadar Sürede Ulaşır?
1

İnsanlar gelişen teknoloji ile birlikte para gönderimleri konusunda büyük bir hıza sahip olmuşlardır. Paralarını başka bankalara ya da başka kişilere yollamak isteyen insanlar hızlı bir şekilde bu işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler. Bankaların insanlara sunduğu birkaç gönderim şekli bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinenleri EFT ve Havale olmaktadır. İki para gönderimi insanlar arasında yaygın kullanılmaktadır. Bilindiği üzere EFT ve Havale gibi para gönderim şekilleri bankalara giderek, ATM’lerden ya da internet ve telefon bankacılığı ile birlikte rahatça yapılabilmektedir. Biz, EFT ne kadar sürede gider, onun cevabını arayacağız.

İnsanlar para gönderme işlemlerinde EFT işlemini seçerlerse herhangi bir ek ücret ödemeden kolaylıkla para transferlerini gerçekleştirebilirler. EFT’nin ücretsiz olması insanlar arasında popüler olmasının da nedeni olmaktadır. Fakat her ne kadar ücretsiz olması bir avantaj halinde de olsa bunun getirdiği bir dezavantaj da mevcut olmaktadır. İnsanların EFT ile birlikte para gönderimleri ardından banka genelinde bir EFT sırası oluşturulur ve bu sıra Mesai saatleri içerisinde ilerler. Sırası gelen EFT gönderilen hesaba aktarılır. Bu sebeple EFT’nin karşı hesaba geçmesi birazda işlemlerin yoğun olup olmamasına ve mesai saatleri içerisinde olmasına bağlıdır.

EFT Ne Gibi Durumlarda Geç Ulaşır?

EFT işleminin geç ulaşmasının en büyük etkenlerinden birisi çok insanın aynı saatler içerisinde EFT işlemi ile birlikte para gönderimi yapmak istemesidir. Bunun sonrasında EFT işlemi yapılması için bir sıra düzeni oluşturulur ve gönderimler bu şekilde gerçekleştirilir. Eğer kişi para gönderimini mesai saatleri içerisinde yapmamış ise EFT en yakın mesai saatleri içerisinde gönderime açılır.

EFT Ne Demek?

Temel anlamda, EFT; Elektronik Fon Transferi’nin kısaltılmış hâlidir. Bu bakımdan, yukarıda izah ettiğimiz üzere, bankalardaki varlığınızı, başkaca bir bankadaki hesaba gönderebilmeniz için EFT işlemini kullanmanız gerekecektir. EFT, havaleden ya da virmandan farklı olarak, başka bankanın işin içine girmesi ile mümkün olmaktadır. Dolayısıyla bu tür işlemlerde iptal etmek, işlemi geri almak, itiraz etmek daha kompleks bir yapıya bürünür. Makalemizden çıkarmanız gereken ders de, EFT gönderirken daha dikkatli davranmanız, alıcı ismini ve IBAN numarasını düzgün ve doğru bir şekilde girmeye özen göstermenizdir.

Önerilen Yazı
Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar
Önerilen Yazı
ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır?
Yorum Yap

Yorum Yap