İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Erken Ödeme Cezası Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Erken Ödeme Cezası Nedir?

Erken ödeme cezası olan bu ceza günümüzde 36 aya kadar vadelendirilmiş kredilerde %1 oranında 36 ay ve üzeri vadeler için ise %2 oranında belirlenmiştir.

Erken Ödeme Cezası Nedir?
1

Bankalar tarafından müşterilerine birçok kredi seçenekleri sunulmuştur. Krediler ile birlikte insanlar para biriktirip tasarruf yapıp hemen elde edemeyecekleri şeyleri bugün elde edip ödemesini ilerde yapabilmektedir. Bunun sonucunda birçok insan kredi kullanıp hayallerini gerçekleştirmek istemektedir. Ancak kimi bankalar, erken ödeme cezası uygulamaktadır.

Bu kredilerden birisi de bilindiği üzere konut kredisidir. Çoğunluk olarak yeni evlenen çiftlerin kullandığı bir kredi olan konut kredisi ile birlikte müşteriler kredi çekerek konut sahibi olmaktadırlar.

Genel olarak meblağ fazla olduğu için ve taksitleri az tutmak için banka tarafından vadeler diğer kredilere göre daha uzun oluşturulmaktadır. Bununla birlikte kişiler eğer kredinin ödenmeyen yani geri kalan kısmını ileride maddi durumlarında gelişim olduğunda peşin ödemek isterlerse sözleşmede belirtilen bir madde ile birlikte ekstradan para ödemeleri gerekmektedir. Erken ödeme cezası olan bu ceza günümüzde 36 aya kadar vadelendirilmiş kredilerde %1 oranında 36 ay ve üzeri vadeler için ise %2 oranında belirlenmiştir.

Makale İçeriği

Erken Ödeme Cezası Niçin Uygulanır?

Kişilerin bankadan çektikleri krediler belirli bir faiz oranına göre ödenmektedir. Banka tarafından belirlenen bu faiz oranı ile birlikte kişi her ay geri ödediği para ile birlikte faizi de ödemektedir. Fakat bankaya ödenen kredi vade öncesinde peşin olarak ödenirse banka faizden daha az yararlanacağı için ve belirlenen faiz tutarından daha az bir tutar kazanabileceği için böyle bir cezaya gerek duyulmuştur.

Erken Ödeme Cezası Yasal mıdır?

Her şeyden önce, şunu aklınızdan çıkarmamanız gerekmektedir. O da, devletin her zaman güçlüden yana olduğudur. Mazlum olan halk, hiçbir zaman devletten yana bir destek alamamaktadır. Dolayısıyla bankalar, muhtelif yasal düzenlemeler ile kendilerini garantiye almış durumdalar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz lobisi olarak adlandırıp kızdığı, ancak her fırsatta da yanında yer aldığı bu banka düzeni, vatandaşların üç kuruş paralarına göz dikmekte ve bu şekilde de maddî zarar vermektedir.

Peki, erken ödeme cezası uygulayan bir bankayı şikâyet edebilir misiniz? Bittabi, herkesi, her yeri şikâyet etme hakkınız bulunmaktadır. Dolayısıyla ilk önce şikâyet edeceğiniz yer Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) olacaktır. BDDK’nin internet sitesindeki E-Şikâyet bölümünden bu bankaları şikâyet edebilirsiniz.

Son olarak şunu söylememiz gerekiyor ki: Erken ödeme cezası alan bir bankadan kredi çekmeyin.

Yorum Yap

Yorum Yap