1. Ana Sayfa
 2. Bankalar
 3. Harçlık Avansından Nakit Çekme
Trendlerdeki Yazı

Harçlık Avansından Nakit Çekme

KYK kredi ve burslarının yattığı Ziraat Bankası hesabına tanımlı Harçlık Avansı'ndan nakit çekme yöntemleri bulunmaktadır.

Harçlık Avansından Nakit Çekme
1

Harçlık avans çekme Türkiye’de öğrencilerin en çok yakındıkları noktalardan biridir. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen burs ya da kredilerin yatırıldığı Ziraat Bankası Bank Kart Genç’e tanımlanan harçlık avansının nakit olarak çekilememesi, bu noktada epey sorun yaşatmaktadır. Bu durum, öğrencileri farklı yöntemler denemeye itmekte ve bir hayli can sıkmaktadır. Ancak biz, harçlık avansından nakit para çekme yöntemlerini anlatacağız. Zira hemen her öğrencinin sürekli aradıkları harçlık avansı nakite çevirme 2020 esasında kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. KYK nakit avans çekme yazımız ile kolaylıkla bu işlemi yapabileceksiniz.

Harçlık Avansından Nakit ÇekmeHarçlık Avansı Nedir?

T.C. Ziraat Bankası; önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrencilere verilen burs ya da kredileri ödemekte kullandığı bankacılık sisteminde birtakım yenilikler getirmiştir. Bunların başında da alınan kurs ya da kredilere nispeten kullanılan harçlık hesabıdır. Fakat bu harçlık hesabı ile nakit olarak çekim yapılamamaktadır. Sadece alışverişe imkân tanıyan harçlık avansı, Ziraat Bankası Combo Kartı ile hesaba tanımlı olarak kullanılabilmektedir. Fakat harçlık hesabını kullanmak istemiyorsanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak “Harçlık avansımı iptal ettirmek istiyorum” diyebilirsiniz. Harçlık hesabınızdan alışveriş yaptığınız zaman, kredi ya da bursunuzun yattığı an kullanıldığı kadar kredi düşülür.

Örneğin, bir ekstre dönemi içerisinde 100 TL’lik harçlık avansı kullandınız. Her ay da 500 TL burs aldığınızı varsayalım. Böylece bir sonraki ay bursunuzu nakit olarak 400 TL şeklinde alacak ve kalan 100 lira da harçlık avansınıza otomatik olarak yatırılacaktır. Dolayısıyla KYK kredim niye eksik yattı diye sorarsanız, cevabı bu şekilde irdeleyebiliriz.

Harçlık Avansından Nakit Çekme Yöntemleri

Ziraat Bankası Harçlık Hesabı’ndan birçok farklı yöntem ile nakit para çekebilirsiniz. Ancak bu durum, genellikle komisyon oranlı işlemler olacağından, bakiyenizin biraz daha düşüğü nispetinde nakit para elde etmiş olacaksınız. Bu yöntemler ara sıra güncelliğini yitirse de, yine de sürekli kullanılan birkaç nakite çevirme taktiği bulunmaktadır. Bunlar dışında harçlık avans nasıl kullanılır derseniz de, sıradan bir ön ödemeli (bankamatik) kartından bir farkının bulunmadığını ifade etmek gerekir. Şimdi, harçlık avansından nakit çekme için ne gibi alternatif yollar izlemeliyiz onlara bakalım.

Harçlık Hesabı İle Altın Satın Alma

Ziraat Bankası Harçlık Hesabı’ndan nakit çekmek için kullanabileceğimiz en garanti yöntem altın alıp tekrar satmaktadır. Tabii satmayarak yatırım yapsanız daha iyi olur kanısındayız. Ancak nakit ihtiyacınız varsa en uygun fiyatlarla satın alıp, en düşük zararla satmanın yollarını bulmanız gerekiyor. Bu işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz açısından bankalar aracılığıyla altın hesabı açtırmanızı öneriyoruz. Eğer altın hesabı açtırırsanız, internet üzerinden gram altın satışı yapıp hesabınıza altın değeri olarak havale gönderen e-ticâret sitelerini kullanabilirsiniz. Böylece gelen parayı hemen bozdurup vadesiz TL hesabınıza aktarabilirsiniz. Kimi internet sitelerinde uygulanan indirimli altın alma fırsatını da takip etmelisiniz.

Altın ile nakit çekme yönteminde aynı zamanda fizikî altın alarak başarılı olabilirsiniz. Bunun için en kârlı yol, altın piyasalarının kalbi Kapalıçarşı’ya giderek oradan düşük ücrete alıp, düşük komisyon ile altın satmak olacaktır. Altının güncel kuruna göre alacağınız tutarda da değişiklik görülebilir. Bir çeyrek altın + bir gram altın alabilirsiniz meselâ. Bu şekilde bir al – sat işlemi yaparsanız, yaklaşık on ilâ yirmi lira arasında fark ödemek zorunda kalarak hesabınızdaki harçlık avansını paraya çevirebilirsiniz.

Harçlık Avans Nakite Çevirme 2020

KYK tarafından öğrencilere tahsis edilen kredi ya da bursları sunan Ziraat Bankası, ekstra bir güzellik yaparak belli limitler dâhilinde harçlık avansı tanımaktadır. KYK kartından nakit avans çekme, direkt olarak mümkün olmamaktadır. Bundan dolayı kyk harçlık avans nakit çekme için harıl harıl yöntem aranmaktadır. Hatta birçok kişi harclik avans nakit çekilir mi problemi hakkında net bir cevap bulamamaktan yakınmaktadır. Öte yandan sıklıkla harçlık avans limiti 2020 senesi için ne kadar olduğu da sorulmaktadır. Güncel rakam okul türünüze göre değişkenlik göstermekte olup, yeni eğitim ve öğretim yılı başladığı zaman revize edilerek bu yazıya da eklenecektir. Nakit avansı hesaba aktarma için sıraladığımız yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bakkal, Tekel ve Marketlerle Anlaşma Yaparak Nakite Çevirme

Altın dışında herhangi bir esnaf ile anlaşarak da harçlık hesabınızı nakit yapabilirsiniz. Bu durum birtakım nedenlerden ötürü hiç önermediğimiz yöntemler arasındadır. Zira hem komisyon oranları yüksek hem de başarı şansı düşüktür. Dolayısıyla çok zorda kalmadıkça bu yöntemi kullanmamaya gayret edin.

Alman Usûlü Yapın

Arkadaş ortamında yemek yemeye gittiğiniz zaman muhakkak cömert olun. Ancak paranızın değerini biliyor ve biraz da eli sıkıysanız arkadaşlarınızla Alman usûlü yapmalısınız. Bu esnâda da yemek ücretini nakit para ile ödemek isteyen arkadaşlarınızın hesabını siz Harçlık Avansı aracılığıyla Ziraat Combo Kart’ınızdan ödeyin, söz konusu bedeli de arkadaşlarınızdan nakit olarak alın.

Harçlık Avansı Nakite Çevirme N11

Son zamanlarda en sık kullanılan yöntemlerden biri de N11 yöntemidir. Zira bu yöntem ile birlikte ünlü alışveriş sitesi n11 harçlık avansı bakiyenizi size nakite çevirmek için bir aracı olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem N11 üzerinden bir ürün belirleyip, harçlık avansınızın bulunduğu kart ile satın almanız gerekmektedir. Daha sonra hemen siparişinizi iptal ederek para iadesi için bekleme sürecine girmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, siparişinizi hemen iptal etmenizdir. Zira satıcı siparişinizi onayladıktan sonra iptal talebinde bulunursanız sorun yaşayabilirsiniz. N11 de size ücreti birkaç gün içerisinde iade edecektir. Bu yöntemin en büyük problemi de nakitin hesabınıza geç düşmesi olarak belirtilebilir.

Skrill E-Cüzdan İle Nakite Çevirme

Bizim sizlere önerdiğimiz en güzide yöntem harçlık avans Skrill aracılığıyla bakiyenizi nakit paraya çevirme yöntemidir. Bu yöntem, dışarıya çıkmadan sâdece internet üzerinden halledebileceğiniz, basit ve güvenli bir yöntemdir. Dolayısıyla kimseyle uğraşma derdi olmadan Skrill’i kullanabilirsiniz. Ancak Skrill, son zamanlarda komisyon oranlarını epey yükseltmiş durumdadır. Peki, nedir bu Skrill? Skrill, tıpkı PayPal gibi çok büyük bir çevrimiçi ödeme yöntemidir. Skrill’in internet sitesi ya da mobil uygulamaları aracılığıyla üye olduktan sonra para yatırma işlemi yapıyorsunuz. Böylece Harçlık Avansı’ndaki para, e-cüzdan hesabınıza geçmiş oluyor. Bundan sonra da istediğiniz karta para çekme talimatı vererek parayı bir şekilde bir iki tur attırıp tekrar size gelmesini sağlıyorsunuz. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi Skrill’in komisyon oranları da oldukça cüzi iken, artık fahiş noktalara ilerlemiştir.

NOT: Skrill, komisyon oranlarında değişikliğe gitmiştir. En güncel oranları, Skrill’in internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Skrill ücretler konusunda inceleyebileceğiniz tek resmî yer yine kendi sitesidir.

Son Söz

Ziraat Bankası, her ne kadar bir devlet bankası da olsa, diğer bankalar gibi sizi sömürmeyi hedef edinmektedir. Bu noktada size sunduğu bu Harçlık Avansı’nı da gerçekten ihtiyacınız yoksa hemen kapatmalısınız. Zira harçlık avansından nakit çekme ve bilinçsiz kullanımdan dolayı başınız ağrıyabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. Avatar

  valla şahane bir yazı çok teşekkür ederim. günümüzde en önemli şey acil nakit para bulmak malum.

 2. Avatar

  Bir sürü internet sitesi gezdim, ama en doyurucu bilgiyi burada buldum. Teşekkür ederim.

 3. Avatar

  Skrill’i denedim, komisyon oranları biraz yüksek geldi. Diğer yöntemleri kullanmanızı tavsiye ederim.

 4. Avatar

  Fastpay ile ücretsiz çevirebilirsiniz ayrıca Trendyol cüzdana bakiye yükleyip tekrar kartınıza nakit gönderebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir