İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Harçlık Avansından Nakit Çekme
Trendlerdeki Yazı

Harçlık Avansından Nakit Çekme

KYK kredi ve burslarının yattığı Ziraat Bankası hesabına tanımlı Harçlık Avansı'ndan nakit çekme yöntemleri bulunmaktadır.

Harçlık Avansından Nakit Çekme

Türkiye’de öğrencilerin en çok yakındıkları noktalardan biri de, Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen burs ya da kredilerin yatırıldığı Ziraat Bankası Bank Kart Genç’e tanımlanan harçlık avansının nakit olarak çekilememesidir. Bu durum, öğrencileri farklı yöntemlerdenemeye itmekte ve bir hayli can sıkmaktadır. Ancak biz, harçlık avansınızdan nakit para çekme yöntemlerini anlatacağız.

Harçlık Avansından Nakit ÇekmeHarçlık Avansı Nedir?

 

T.C. Ziraat Bankası; önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrenimi gören öğrencilere verilen burs ya da kredileri ödemekte kullandığı bankacılık sisteminde birtakım yenilikler getirmiştir. Bunların başında da alınan kurs ya da kredilere nispeten kullanılan harçlık hesabıdır. Fakat bu harçlık hesabı ile nakit olarak çekim yapılamamaktadır. Sadece alışverişe imkân tanıyan harçlık avansı, Ziraat Bankası Combo Kartı ile hesaba tanımlı olarak kullanılabilmektedir. Fakat harçlık hesabını kullanmak istemiyorsanız, bankanın müşteri hizmetlerini arayarak “Harçlık avansımı iptal ettirmek istiyorum” diyebilirsiniz. Harçlık hesabınızdan alışveriş yaptığınız zaman, kredi ya da bursunuzun yattı anda kullandığını kadar kredi düşülür.

Örneğin, bir ekstre dönemi içerisinde 100 TL’lik harçlık avansı kullandınız. Her ay da 500 TL burs aldığınızı varsayalım. Böylece bir sonraki ay bursunuzu nakit olarak 400 TL şeklinde alacak ve kalan 100 lira da harçlık avansınıza otomatik olarak yatırılacaktır. Dolayısıyla KYK kredim niye eksik yattı diye sorarsanız, cevabı bu şekilde irdeleyebiliriz.

Harçlık Avansından Nakit Çekme Yöntemleri

Ziraat Bankası Harçlık Hesabı’ndan birçok farklı yöntem ile nakit para çekebilirsiniz. Ancak bu durum, genellikle komisyon oranlı işlemler olacağından, bakiyenizin biraz daha düşüğü nispetinde nakit para elde etmiş olacaksınız. Bu yöntemler ara sıra güncelliğini yitirse de, yine de sürekli kullanılan birkaç nakite çevirme taktiği bulunmaktadır.

Harçlık Hesabı İle Altın Satın Alma

Ziraat Bankası Harçlık Hesabı’ndan nakit çekmek için kullanabileceğimiz en garanti yöntem altın alıp tekrar satmaktadır. Tabii satmayarak yatırım yapsanız daha iyi olur kanısındayız. Ancak nakit ihtiyacınız varsa en uygun fiyatlarla satın alıp, en düşük zararla satmanın yollarını bulmanız gerekiyor. Bu işlemi daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmeniz açısından bankalar aracılığıyla altın hesabı açtırmanızı öneriyoruz. Eğer altın hesabı açtırırsanız, internet üzerinden gram altın satışı yapıp hesabınıza altın değeri olarak havale gönderen e-ticâret sitelerini kullanabilirsiniz. Böylece gelen parayı hemen bozdurup vadesiz TL hesabınıza aktarabilirsiniz. Kimi internet sitelerinde uygulanan indirimli altın alma fırsatını da takip etmelisiniz.

Altın ile nakit çekme yönteminde aynı zamanda fizikî altın alarak başarılı olabilirsiniz. Bunun için en kârlı yol, altın piyasalarının kalbi Kapalıçarşı’ya giderek oradan düşük ücrete alıp, düşük komisyon ile altın satmak olacaktır. Altının güncel kuruna göre alacağınız tutarda da değişiklik görülebilir. Bir çeyrek altın + bir gram altın alabilirsiniz meselâ. Bu şekilde bir al – sat işlemi yaparsanız, yaklaşık on ilâ yirmi lira arasında fark ödemek zorunda kalarak hesabınızdaki harçlık avansını paraya çevirebilirsiniz.

Bakkal, Tekel ve Marketlerle Anlaşma Yaparak Nakite Çevirme

Altın dışında herhangi bir esnaf ile anlaşarak da harçlık hesabınızı nakit yapabilirsiniz. Bu durum birtakım nedenlerden ötürü hiç önermediğimiz yöntemler arasındadır. Zira hem komisyon oranları yüksek hem de başarı şansı düşüktür. Dolayısıyla çok zorda kalmadıkça bu yöntemi kullanmamaya gayret edin.

Alman Usûlü Yapın

Arkadaş ortamında yemek yemeye gittiğiniz zaman muhakkak cömert olun. Ancak paranızın değerini biliyor ve biraz da eli sıkıysanız arkadaşlarınızla Alman usûlü yapmalısınız. Bu esnâda da yemek ücretini nakit para ile ödemek isteyen arkadaşlarınızın hesabını siz Harçlık Avansı aracılığıyla Ziraat Combo Kart’ınızdan ödeyin, söz konusu bedeli de arkadaşlarınızdan nakit olarak alın.

Skrill E-Cüzdan İle Nakite Çevirme

Bizim sizlere önerdiğimiz en güzide yöntem Skrill aracılığıyla kullandığınız nakit paraya çevirme yöntemidir. Bu yöntem, dışarıya çıkmadan sâdece internet üzerinden halledebileceğiniz, basit ve güvenli bir yöntemdir. Dolayısıyla kimseyle uğraşma derdi olmadan Skrill’i kullanmanızı öneririz. Peki, nedir bu Skrill? Skrill, tıpkı PayPal gibi çok büyük bir çevrimiçi ödeme yöntemidir. Skrill’in internet sitesi ya da mobil uygulamaları aracılığıyla üye olduktan sonra para yatırma işlemi yapıyorsunuz. Böylece Harçlık Avansı’ndaki para, e-cüzdan hesabınıza geçmiş oluyor. Bundan sonra da istediğiniz karta para çekme talimatı vererek parayı bir şekilde bir iki tur attırıp tekrar size gelmesini sağlıyorsunuz. Üstelik Skrill’in komisyon oranları da oldukça cüzi.

NOT: Skrill, komisyon oranlarında değişikliğe gitmiştir. En güncel oranları, Skrill’in internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Son Söz

Ziraat Bankası, her ne kadar bir devlet bankası da olsa, diğer bankalar gibi sizi sömürmeyi hedef edinmektedir. Bu noktada size sunduğu bu Harçlık Avansı’nı da gerçekten ihtiyacınız yoksa hemen kapatmalısınız. Zira daha sonra bilinçsiz kullanımdan dolayı başınız ağrıyabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    valla şahane bir yazı çok teşekkür ederim. günümüzde en önemli şey acil nakit para bulmak malum.