İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bankalar
  3. Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi
Trendlerdeki Yazı

Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi

Türkiye'den yurt dışına ucuz para transferi için Western Union, MoneyGram, Transferwise ve bankaları nasıl kullanabileceğinizi anlattık.

Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi
1

Teknolojinin gelişmesi, küresel anlamda insanların da birbirine yakınlaşmasını sağlamıştır. Dolayısıyla fiziksel sınırlar kalkmasa da, sanal sınırlar ortadan kalktı. Bu nispetle Türkiye’den yurt dışına para transferi hususu da kolaylaşmıştır. Yine de, ülkeler arasında birtakım kurallar bulunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir hataya mahal vermeden kolayca para gönderimi gerçekleştirmek için yazımızı okumanız da fayda bulunmaktadır.

Türkiye’den Yurt Dışına Para Transferi

Yurt dışına en ucuz para gönderme işlemleri arasında birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler arasında teknoloji odaklı bir inovasyon olan Transferwise sitesini önermekteyiz. Bu site aracılığıyla, banka şubesine gitmeden kolayca internet üzerinden para transferi gerçekleştirebilirsiniz. Öncelikle, sistemde transfer yapabilmeniz için sizin Türkiye’de, para göndereceğiniz kişinin de yurt dışındaki bankalardan birinde hesabının bulunması gerekiyor. Böylece düşük komisyon ile para gönderme işlemini, kolayca yapabilirsiniz. Transferwise aracılığıyla para göndermenin en büyük avantajı, düşük komisyon oranlarıdır.

Bu yazının yazıldığı Temmuz 2018 tarihi itibarıyla Transferwise sisteminin aldığı güncel komisyon oranlarını bir örnekle anlatalım. Ülkemizden yurt dışına 100 TL gönderdiğiniz zaman, sistem tarafından kesilen komisyon oranı 7,46 TL gibi bir rakamdır. Böylece karşı tarafa 16,54 Euro, yani 92,54 TL göndermiş olursunuz. Komisyon oranı 1 Eurodan çok az fazladır.

Bu noktada önerebileceğimiz en önemli hususlardan biri de, para transferi yapmak istediğinizde göndereceğiniz para biriminin, alıcının alacağı para birimi ile aynı olmasıdır. Böylece kur farkını ödemek zorunda kalmazsınız. Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) para göndereceğiniz zaman USD yani dolar ($) ile gönderim yapmanız lehinize olacaktır.

Ülkemizden para göndereceğiniz kişinin tamamen tanıdık olmasına da önem gösterin. Zira bu konularda bilhassa internet ya da telefonla dolandırıcılık işleri çok dönmektedir.

SWIFT Aracılığıyla Bankalardan Yurt Dışına Para Gönderme

Bankalarla yurt dışına para göndermek masraflı bir işlemdir. Zira, herhangi bir şirketiniz yoksa ve işlemleri kayıt altına almak gibi yasal yükümlülüğünüz de bulunmuyor demektir. Dolayısıyla ticârî olmayan işlemleriniz için bankaları kullanmak gereksizdir. Bankalar, yüksek komisyon ile yurt dışına para gönderimi yapmaktadır.

Bankalar, yurt dışı para transferi için SWIFT mesajlarını kullanmaktadır. Buradaki mantık, şu şekilde işlemektedir: Siz, bankanıza para gönderimi talimatı verirsiniz, bankanızın yurt dışında muhabir banka olarak tanımladığı bir bankaya bilgi verilir, muhabir banka paranın gideceği ülkedeki banka ile iletişime geçer ve bu masrafları siz ödersiniz. Çoğu zaman komisyon oranları çok fahiş fiyatlardır. Yarı yarıya komisyon oranları bile alınmaktadır. Ancak bankalar, bu işlemler için görece güvenlidir. Dolayısıyla yüksek meblağların para transferlerinde komisyon tutarları da düşük olur.

Önemli bir diğer nokta da, banka ile yurt dışına para göndereceğiniz zaman göndereceğiniz hesabın bilgilerini de vermeniz gerekmektedir. Bu noktada, işlem süresinin iki iş gününden fazla olabileceğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Western Union

Dünyanın 200’den fazla birçok noktasında faaliyet gösteren Western Union firması, bilindiği gibi farklı ülkelere ait komisyon oranları ile sıklıkla kullanılmaktadır. Dolayısıyla buradaki komisyon oranı, paranın hangi ülkeye hangi sürede teslim edileceğine göre değişiklik arz etmektedir. Western Union’un komisyon oranları çok değişkenlik göstermektedir. Komisyon oranlarını, şirketin internet sitesinde oturum açarak görebilirsiniz. Bu firmanın, kendini Global Türk olarak adlandıran Hikmet Ersek tarafından yönetildiğini de genel kültür bilgisi olarak eklememiz gerekmektedir.

Başkaca Firmalar

Western Union, Transferwise  ve bankalar dışında da Türkiye’den yurt dışına para gönderme alternatifleri bulunmaktadır. Bunlar arasında sayılabilecek UPT ve MoneyGram gibi firmalar da kullanılabilmektedir. Bu firmaları da, başka yazımızda sizlere anlatacağız.

Yorum Yap

Yorum Yap