İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tüketici Kredisi
  3. Bedelli Askerlik Kredisi 2018

Bedelli Askerlik Kredisi 2018

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen bedelli askerlik kredisi için bankalar cazip nakit destekleri sunmaya başladı.

Bedelli Askerlik Kredisi 2018
2

Senelerdir bedelli askerlik bekleyen milyonlarca genç için sevindirici haber geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan yasa tasarısı, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü. Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’lerde Değişiklik Yapan Kanun Teklifi ismini taşıyan kanun tasarısında önemli maddeler kabul edildi. Buna göre hem dövizli askerlik hem de bedelli askerlik hükümleri de komisyon tarafından uygun bulundu. Bankalar da bedelli askerlik kredisi için çalışmalara başlamış oldu.

Bedelli Askerlik Şartları

Yükümlülerin, on iki aylık ya da altı aylık askerlik görevlerini para karşılığı yapmasına bedelli askerlik denmektedir. Türkiye’de, daha önceden birkaç kez çıkartılan bu uygulamada, bu sefer ters köşe yapılarak bir de gün şartı getirildi. Buna göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen teklifte bedelli askerlik ücretinin 15 bin TL ve gün şartının da 28 günlük temel askerî eğitim olarak belirlenmesi gündeme geldi. Ayrıca yaş şartı da 25 olarak belirlendi. Böylece bedelli askerlik yasasından, 31 Aralık 1993 ve daha öncesi tarihlerde doğmuş olanlar yararlanabilecek.

Yasa teklifinde, dövizli askerlik ile ilgili olarak da düzenleme yapıldı. Bu düzenlemeye göre daha önce bin avro olan ücret, iki bin avroya çıkartıldı. Öte yandan dövizli askerlikteki 38 yaş sınırı da kaldırılacak.

Bedelli Askerlik Kredisi Hesaplama

Meclisteki yoğun gündem sonrasında bedelli askerlik kredisi için de çalışmalar başladı. Bankalar, birbiri ardında yeni kampanya başlattılar. İhtiyaç kredisi ya da tüketici kredisi adı altında sunulan askerlik kredileri, tam olarak bedelli ücretine denk gelecek şekilde yapılandırıldı. Yani bu iş için çekeceğiniz parayı, başka bir yerde kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Bedelli Askerlik Kredisi Veren Bankalar

Her zamanki gibi Ziraat Bankası, paralı askerlik için uygun kredi imkânı getirmiştir. Ayrıca Denizbank, Türkiye İş Bankası, ING Bank, Odeabank, QNB Finansbank, Fibabank, Akbank ve Garanti Bankası gibi bankaların da cazip seçenekler sunduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Burada önemli olan, bedelli kredisi faiz oranları açısından bir değerlendirme yapmaktadır.

Ziraat Bankası Bedelli Askerlik Kredisi

Ziraat Bankası’nın sunduğu 15 bin liralık bedelli askerlik kredisinin faiz oranı %1,67 olarak belirlenmiştir. Buna göre bankadan 12 aylık vade ile 1.418 TL’lik taksitler hâlinde kredi alırsanız toplam geri ödemeniz 17.016 TL olacaktır. 24 ay vadede 793 TL’lik taksitler ve 19.032 TL geri ödeme; 36 ay vadede 588 TL’lik taksitler ve 21.168 TL geri ödeme ile 48 ay vadede 489 TL’lik taksitler dâhilinde 23.472 TL geri ödeme tutarı bulunmaktadır.

Fibabank Bedelli Askerlik Kredisi

Fibabank’ın sunduğu kampanyada 15 bin TL’nin %2,09 faiz oranı ile 36 aylık vadede taksit tutarı 637 TL olmaktadır. Geri ödemede toplam miktar ise 22.932 TL olarak hesap edilmiştir.

Akbank Askerlik Kredisi

Sabancı Holding’e bağlı olan Akbank’tan kredi aldığınız takdirde, %2,07 faiz oranı ile 48 aylık vadede 538 TL taksit ödemeniz olacaktır. 25.824 TL de, bankaya ödeyeceğiniz toplam tutar olarak belirlenmiştir.

Türkiye İş Bankası Askerlik Kredi Desteği

Türkiye İş Bankası’nın bedelli askerlik kredisi faiz oranı da %1,70’tir. Bankadan 493 TL’lik taksitler hâlinde 48 aylığına kredi çekerseniz, toplamda 23.664 TL geri ödeme yaparsınız.

Yorum Yap

Yorum Yap