İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Bedelli Askerlik Kredisi
Trendlerdeki Yazı

Bedelli Askerlik Kredisi

Bedelli askerlik konusunun gündemde olduğu bugünlerde, erkekler bedelli askerlik kredisi çekmek için formüller aramaktadır.

Bedelli Askerlik Kredisi
2

Mevcutta bir milyon kişinin beklediği bedelli askerlik konusu erken seçim kararının alındığı bugünlerde tekrar gündeme geldi. Buna göre geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın bedelli çıkabileceği sinyali, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık tarafından da olumlu karşılanmıştı. Böylece gözler bedelli askerlik kredisi şartlarına çevrildi. Zira askerlik yükümlülüğünü bedelli olarak yapmak isteyenlerden nakit parası olmayanlar, ilk olarak kredi çekme fikrine sıcak bakmaktadır.

Makale İçeriği

Bedelli Askerlik Nedir?

Zorunlu askerlik sistemi içerisinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’ndaki hükümler gereği, yirmi yaşına giren her erkek, ocak ayının ilk günü itibarıyla askerlik sistemi içerisine dâhil olur. Söz konusu askerlik çağı, kırk bir yaşına kadar devam eder. Bu anlamda askerlik çağı da erkeklerin 20 yaşına girmeleriyle başlamış olur. Ancak birtakım sebeplerden dolayı askerliği tehir (tecil, erteleme) olunan erkekler, iş kurma ya da evlenme gibi zorunluluktan dolayı askere gidememektedir. Bu durumda da bedelli askerlik kavramı ortaya çıkmıştır.

Bedelli askerlik, temel olarak para karşılığında askerlik yükümlülüğünün yerine getirildiğini ifade eden bir sistemdir. Belirsiz dönemlerde çıkarılan yasa ile yürürlüğe giren bedelli askerlik mevzuu, her erkeği kapsamadığı gibi birtakım özel koşullara da sahip olur. Örneğin 26 yaş sınırı getirilebildiği gibi, 18 bin lira bedel gibi şartlar da sunulabilir. Dolayısıyla ilk olarak yaş uygunluğu daha sonra da para bulma koşulu erkekler için sorun hâline gelmiştir.

Bedelli Askerlik Parası

Bedelli askerlik ücretini bulabilmek için erkekler genellikle birikmiş paralarını kullanmayı ya da varsa arabalarını satmayı düşünmektedirler. Ancak bu durumda olmayanlar için de bedelli askerlik kredisi alternatifi bankalar tarafından sunulmuştur. Söz konusu krediler, birçok banka tarafından desteklenmektedir. Böylece uygun faiz koşulları altında kredi çekebilir ve terhis belgenizi alabilirsiniz.

Örneğin; Fibabanka’nın sunmuş olduğu askerlik kredisi oranlarında, 18 bin liralık kredi kullanımı doğrultusunda faiz oranı %1,15 olarak belirlenmiştir. Söz konusu kredi on iki aylık vadeler ile ödenirse aylık faiz maliye oranı %1,59 olurken, senelik faiz maliyet oranı da %19,03 olarak hesap edilmiştir. Bu kredi yirmi dört aylık vadeler ile ödendiğinde aylık faiz maliyet oranı %1,48, senelik faiz maliyet oranı da %17,72’dir. Son olarak otuz altı aylık vadeler düşünüldüğünde aylık faiz maliyet oranı %1,44, senelik faiz maliyet oranı da %17,33 şeklinde belirlenmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap