İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Kredi Alma Şartları Ve Kredi Puanı
Trendlerdeki Yazı

Kredi Alma Şartları Ve Kredi Puanı

Kredi alma şartları

Kredi alma şartları, BDDK tarafından belirlenen bazı kurallar çerçevesinde düzenlenmekte olup genel olarak kredi notunun yüksek ya da düşük olmasına bağlı olarak kredi onayı verilir.

Kredi Alma Şartları Ve Kredi Puanı

Kredi alma isteği özellikle pandemi döneminde daha da artmaya başladı. Bunun en büyük nedeni, COVID-19 ile birlikte ekonomik anlamda zor dönemlerin yaşanmasıdır. Bankaların dönemsel olarak düzenledikleri kredi kampanyalarını takip ederek en uygun ihtiyaç kredisi veren bankaları bulabilir, acil nakit ihtiyaçlarınız için uygun çözümleri değerlendirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir. Vakıfbank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Banka kredisi, günümüz ekonomisinde temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle acil nakit ihtiyaçları durumunda bunu değerlendirmek, kısa süreliğine de olsa nefes almayı kolaylaştırıyor. Ancak her ihtiyaçta kredi almanın da çok mantıklı olmadığını, ödemelerin de geleceğini hesaba katmak gerekir.

Kredi Puanı Nedir, Neden Önemlidir?

Kredi Puanı Nedir, Neden Önemlidir?

Bankalar, müşterilerine kredi vermeden önce müşterinin bankalarla olan ilişkilerini değerlendirirler. Tüm bunları değerlendirebilmek için kredi notuna bakarlar. 1 ile 1900 arası puanda değişen kredi notunda, en düşük kredi puanı 1’dir. Bankalar, kredi vermeden önce kişinin kredi notuna bakarlar fakat bazı bankalar, yeni oldukları ve müşteri çekmek istedikleri için bazen düşük kredi notu olan müşterilere de kredi verebilmektedir. Genel olarak bankaların dikkate aldığı kredi notu tablosu aşağıdaki gibidir.

kredi notu hesaplama

Yukarıda verdiğimiz tabloda görüldüğü üzere koyu kırmızı ile belirtilen müşteriler “riskli müşteri”, açık kırmızı ile belirtilen müşteriler “orta riskli”, sarı olarak belirtilen müşteriler “az riskli”, açık yeşil ile belirtilen müşteriler “iyi” ve koyu yeşil ile belirtilen müşteriler de “çok iyi” olarak tanımlanmaktadır. Bu puan tablosu göz önünde bulundurularak kredi talebi değerlendirilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Enparacom Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notunun yüksek olması gerekir. Ancak yine ifade ettiğimiz gibi bazı bankalar, düşük kredi notuna da kredi verebilmektedir. Kredi notu; 1-1900 arasında değişen bir puana tabi tutulur. Buna göre;

  • Kredi notunun “0” olması: kişinin bankalarla hiç çalışmadığını ya da son 5 yılda herhangi bir bankadan hizmet almadığı anlamına gelir.
  • Kredi Notunun “1” ile “699 arasında olması: son 5 yıl içinde bankalardan aldığı kredi veya kredi kartlarının ödemesinde düzensizlik olduğunu ya da yasal idari takibe alındığı anlamına gelir.
  • Kredi notunun 1100 ila 1499 arasında olması: Kısa dönem içerisinde bankalarla çalışmasında düzensizliğin görüldüğü, gelirine oranla aldığı kredinin yüksek olduğunu gösterir.
  • Kredi notunun 1500 ila 1699 arasında olması: genel olarak bankalarla çalışmalarının iyi olduğunu gösterir, yakın dönemde aldığı kredi veya kredi kartlarına ait borçlarını düzenli ödediğini gösterir.
  • Kredi notunun 1700 ila 1900 arasında olması: genel olarak son 5 yıl içerisinde müşterinin bankadan kullandığı ürün ve hizmetlere ait ödemelerini düzenli şekilde yaptığını gösterir.

Kredi Notu Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bankalara kredi almak için başvuru yapan müşterilere hızlı cevap verebilmek adına otomatik bir sistem olan kredi puanına bakılır. Yukarıda verdiğimiz tabloda olduğu gibi müşterinin hangi puanlama arasında olduğuna bakılarak hızlı bir şekilde müşteriye dönüş yapılır.

İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi Bankası İhtiyaç Kredisi

Kredi Notum En Az Kaç Olursa Kredi Kullanabilirim?

Kredi notunun yüksek olması, müşterinin daha hızlı kredi kullanmasına olanak sağlar. Tabi dediğimiz gibi bu durum bazen bankaların kendi inisiyatiflerine göre de değişebilmektedir. Ancak genel olarak rahat kredi alabilmek için kişinin kredi notunun 1500 ve üzeri olması gerekir. Bu puana sahip olan müşteriler, hemen hemen her bankadan kolaylıkla kredi alabilirler. Kredi notu bu seviyeden yüksek ise kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler hakkında kısa bir araştırma yaparak gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

Kredi Alma Şartları Ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi Alma Şartları Ve Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kredi başvurusunu gerçekleştirmek için banka sizden birkaç belge isteyebilir. Bunun nedeni ise banka kişiye verdiği borç parayı geri alabilecek mi? Bu kişi bu parayı bankadan neden talep ediyor? Gibi soruların cevabını bulmak içindir.

Gerekli belgeler;

Gelir Belgesi

Kredi başvurunuzun sonucuna göre gelir belgesi istenebilmektedir. Gelir belgesiz onaylanan krediler için belge teminine gerek bulunmamaktadır.

Emekli, kamu ve özel sektör çalışanı müşterilerimiz, e-Devlet’e giriş yaparak Emekli Aylık Bilgisi, Kamu E-bordro veya SGK Hizmet Dökümü gelir belgelerini temin edebilirler. e-Devlet şifresi bulunmayan müşterilerimiz, Yapı Kredi İnternet Şubesi üzerinden e-Devlet’e giriş yapabilirler. Ayrıca gelir belgeleri, Yapı Kredi şubelerinden de temin edebilirsiniz.

Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi.

Banka her müşterisine bu hizmeti sunsa da bazı şartları vardır.

Bu şartlar;

18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

Kredi ödemelerinizin zamanında ve eksiksiz olması gerekmektedir.

Gelirinizi resmi olarak belgeleyebiliyor olmanız gerekmektedir.

İpotek verecekseniz eşinizin rızasını yazılı olarak bankaya vermeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir. Altın Nedir, Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Kredinizin Onaylanmasını Nasıl Arttırabilirsiniz?

Kredinizin Onaylanmasını Nasıl Arttırabilirsiniz?

Kredi başvurunuzun onaylanması için bazı konulara dikkat ederseniz, krediniz olumlu sonuçlanabilir. Eğer kredinizin olumsuz sonuçlandıysa, aşağıda yer alan başlıkları dikkate alarak ve uygulayarak tekrar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

1- Bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olun

Başvurunuzdaki tüm bilgilerinizi doğru girin. Ayrıca kredi başvurunuzu yaparken toplam net gelirinizi de sisteme eksiksiz girmeniz kredinizin onaylanma ihtimalini arttıracaktır. Toplam net geliriniz; maaş ve serbest meslek gelirinize ek olarak düzenli kira, gayrimenkul ve banka menkul kıymet gelirlerinizin toplamıdır.

2- Gecikmiş borçlarınız varsa kapatın

İhtiyaç kredisi, esnek hesap veya kredi kartı gibi kredili ürünlerinize ait gecikmiş borçlarınız bulunuyorsa bu borçlarınızı kapatın. Aynı şekilde devlet ya da özel kurumlardaki hacze konu olan borcunuzu kapatmanız ve borcunuzun ödendiğinden emin olmanız, başvurunuzun onaylanma ihtimalini artıracaktır.

3- Borçlarınızı düzenli ödemeye önem gösterin

Eğer kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemeniz oldukça önemlidir. Biliyorsunuz ki kredi işlemi basit mantıkla, bankadan alınan bir borç paradır. Banka size bu borç parayı vermeden önce, ödemelerinize bakar. Ödemelerinize bakmasında ki temel neden ise, daha önce borçlandığı yerlere borçlarını gününde ve eksiksiz bir şekilde ödeyip ödeyememesine bakmak istemesidir. Çünkü krediyi verdikten sonra, sizde bankaya borçlanacaksınız. Yani banka kendini sağlama almak ister. Bu nedenle de borçlarınızı gününde ve eksiksiz ödemeye önem gösterin.

4- Düşük limitli de olsa mutlaka bir banka ürünü kullanın

Kredili bir ürün kullanmak ve bu ürününün ödemelerini düzenli bir şekilde yapmak, kredi notunuzun yükselmesine neden olacaktır. Kredi notunuz yükselirse, kredi başvurunuzun onaylanma ihtimali artar.

Kredi Alma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu yükseltmek için öncelikle size ait borçların hepsini bitirmeniz gerekir. Daha sonra düşük limitli bir kredi kartı alın ve ödemelerinizi zamanında yaparak kredi notunuzu yükseltin.

En kolay kredi veren bankalar hangileridir?

Genel olarak kolay kredi veren bankalar, yeni açılmış, müşteri toplamaya çalışan bankalardır. Bu bankalar, daha hızlı cevap verirler.

Kredi notunu en hızlı şekilde arttırmanın yolu nedir?

Kredi notunu en hızlı şekilde arttırmak isteyenler, düşük limitli kredi kartı kullanabilirler. Buna ek olarak hesaplarına sürekli para giriş ve çıkışı yaparak bankalar nezdinde kredi notlarını yükseltebilirler.

 

Yorum Yap

Yorum Yap