İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. Kredi Alma Şartları Nelerdir, Kredi Puanı Neden Önemlidir?
Trendlerdeki Yazı

Kredi Alma Şartları Nelerdir, Kredi Puanı Neden Önemlidir?

Kredi alma şartları

Kredi alma şartları, BDDK tarafından belirlenen bazı kurallar çerçevesinde düzenlenmekte olup genel olarak kredi notunun yüksek ya da düşük olmasına bağlı olarak kredi onayı verilir.

Kredi alma isteği özellikle pandemi döneminde daha da artmaya başladı. Bunun en büyük nedeni, COVID-19 ile birlikte ekonomik anlamda zor dönemlerin yaşanmasıdır. Bankaların dönemsel olarak düzenledikleri kredi kampanyalarını takip ederek en uygun ihtiyaç kredisi veren bankaları bulabilir, acil nakit ihtiyaçlarınız için uygun çözümleri değerlendirebilirsiniz.

Banka kredisi, günümüz ekonomisinde temel ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle acil nakit ihtiyaçları durumunda bunu değerlendirmek, kısa süreliğine de olsa nefes almayı kolaylaştırıyor. Ancak her ihtiyaçta kredi almanın da çok mantıklı olmadığını, ödemelerin de geleceğini hesaba katmak gerekir.

Kredi Puanı Nedir, Neden Önemlidir?

Bankalar, müşterilerine kredi vermeden önce müşterinin bankalarla olan ilişkilerini değerlendirirler. Tüm bunları değerlendirebilmek için kredi notuna bakarlar. 1 ile 1900 arası puanda değişen kredi notunda, en düşük kredi puanı 1’dir. Bankalar, kredi vermeden önce kişinin kredi notuna bakarlar fakat bazı bankalar, yeni oldukları ve müşteri çekmek istedikleri için bazen düşük kredi notu olan müşterilere de kredi verebilmektedir. Genel olarak bankaların dikkate aldığı kredi notu tablosu aşağıdaki gibidir.

kredi notu hesaplama

Yukarıda verdiğimiz tabloda görüldüğü üzere koyu kırmızı ile belirtilen müşteriler “riskli müşteri”, açık kırmızı ile belirtilen müşteriler “orta riskli”, sarı olarak belirtilen müşteriler “az riskli”, açık yeşil ile belirtilen müşteriler “iyi” ve koyu yeşil ile belirtilen müşteriler de “çok iyi” olarak tanımlanmaktadır. Bu puan tablosu göz önünde bulundurularak kredi talebi değerlendirilmektedir.

💸 İlginizi Çekebilir: Enparacom Masrafsız İhtiyaç Kredisi

Kredi Alabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi alabilmek için yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi notunun yüksek olması gerekir. Ancak yine ifade ettiğimiz gibi bazı bankalar, düşük kredi notuna da kredi verebilmektedir. Kredi notu; 1-1900 arasında değişen bir puana tabi tutulur. Buna göre;

  • Kredi notunun “0” olması: kişinin bankalarla hiç çalışmadığını ya da son 5 yılda herhangi bir bankadan hizmet almadığı anlamına gelir.
  • Kredi Notunun “1” ile “699 arasında olması: son 5 yıl içinde bankalardan aldığı kredi veya kredi kartlarının ödemesinde düzensizlik olduğunu ya da yasal idari takibe alındığı anlamına gelir.
  • Kredi notunun 1100 ila 1499 arasında olması: Kısa dönem içerisinde bankalarla çalışmasında düzensizliğin görüldüğü, gelirine oranla aldığı kredinin yüksek olduğunu gösterir.
  • Kredi notunun 1500 ila 1699 arasında olması: genel olarak bankalarla çalışmalarının iyi olduğunu gösterir, yakın dönemde aldığı kredi veya kredi kartlarına ait borçlarını düzenli ödediğini gösterir.
  • Kredi notunun 1700 ila 1900 arasında olması: genel olarak son 5 yıl içerisinde müşterinin bankadan kullandığı ürün ve hizmetlere ait ödemelerini düzenli şekilde yaptığını gösterir.

Kredi Notu Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Bankalara kredi almak için başvuru yapan müşterilere hızlı cevap verebilmek adına otomatik bir sistem olan kredi puanına bakılır. Yukarıda verdiğimiz tabloda olduğu gibi müşterinin hangi puanlama arasında olduğuna bakılarak hızlı bir şekilde müşteriye dönüş yapılır.

💸 İlginizi Çekebilir: Yapı Kredi Bankası İhtiyaç Kredisi

Kredi Notum En Az Kaç Olursa Kredi Kullanabilirim?

Kredi notunun yüksek olması, müşterinin daha hızlı kredi kullanmasına olanak sağlar. Tabi dediğimiz gibi bu durum bazen bankaların kendi inisiyatiflerine göre de değişebilmektedir. Ancak genel olarak rahat kredi alabilmek için kişinin kredi notunun 1500 ve üzeri olması gerekir. Bu puana sahip olan müşteriler, hemen hemen her bankadan kolaylıkla kredi alabilirler. Kredi notu bu seviyeden yüksek ise kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler hakkında kısa bir araştırma yaparak gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

Kredi Alma İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu yükseltmek için öncelikle size ait borçların hepsini bitirmeniz gerekir. Daha sonra düşük limitli bir kredi kartı alın ve ödemelerinizi zamanında yaparak kredi notunuzu yükseltin.

En kolay kredi veren bankalar hangileridir?

Genel olarak kolay kredi veren bankalar, yeni açılmış, müşteri toplamaya çalışan bankalardır. Bu bankalar, daha hızlı cevap verirler.

Kredi notunu en hızlı şekilde arttırmanın yolu nedir?

Kredi notunu en hızlı şekilde arttırmak isteyenler, düşük limitli kredi kartı kullanabilirler. Buna ek olarak hesaplarına sürekli para giriş ve çıkışı yaparak bankalar nezdinde kredi notlarını yükseltebilirler.

 

Yorum Yap

Yorum Yap