İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Kartları
  3. BDDK Kredi Kartı Kolaylığı Getirdi

BDDK Kredi Kartı Kolaylığı Getirdi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kararıyla bireysel kredi kartı müşterilerinin ötelemesi 31 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi.

BDDK Kredi Kartı Kolaylığı Getirdi

Covid-19 salgını nedeniyle zor günler yaşayan Türkiye’de devlet kurum ve kuruluşları bir bir ekonomik destek paketleri açıklamaya başladılar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) da koronavirüs etkilerini azaltmak adına yeni bir duyuru yayınladı. Buna göre BDDK kredi kartı kolaylığı sundu. Kurumun aldığı karara göre ekonomik finansmanda yeni bir dönem başladı. Kredi kartı asgari ödeme oranları da BDDK’nin aldığı yeni kararlardan bir tanesi olarak duyuruldu.

Makale İçeriği

BDDK Kredi Kartı Kolaylığı Getirdi

BDDK tarafından alınan yeni karar doğrultusunda bankalar, kredi kartı borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar için 31 Aralık 2020 tarihine kadar ödemesiz dönem uygulamasına gidebilecek. Peki, bu ne anlama geliyor? Kısacası kredi kartı borcunuzu şu andan itibaren yıl sonuna kadar ödememeniz durumunda, banka muvafakat gösterirse kredi kartınız iptal olmaz.

Daha önceki uygulama ise şu şekildeydi: Kredi kartı borcunun asgari tutarı son 3 ay içerisinde ödenmezse banka borçluya, 1 aylık ek bir süre tanıyordu. Söz konusu süre de geçtikten sonra herhangi bir ödeme yapılmazsa banka tarafından mevcut kredi kartı iptal ediliyordu. Bununla birlikte yeni bir kredi kartı da borcun hepsi ödenmeden çıkartılmıyordu.

Kredi Kartı Asgari Hesaplama 2020

Kovid-19 salgını nedeniyle alınan ekonomik önlemlerden biri de yine geçtiğimiz hafta BDDK tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştı. Buna göre BDDK, aldığı kararla bireysel kredi kartlarındaki asgari ödeme tutarını yüzde yirmi olarak belirlemişti.

Örneğin mart ayı içerisinde 1000 ₺’lik kredi kartı harcaması yaptınız. Nisan ayında ödemeniz gereken asgari tutar (1000*20)/100 kredi kartı asgari hesaplama 2020 formüle göre 200 ₺ olacaktır.

Yukarıdaki bilgiye göre vatandaşların kredi kartı asgari tutar hesaplama sorunları da bir süre ertelenmiş olmaktadır. Her ay ekstreye bakıp öğrenmek yerine bireysel kredi kartı asgari ödeme ne kadar diye yukarıda formüle göre hesaplama yapabilirsiniz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var, o da kredi kartı borcunun ödenmeyen her kuruşu için günlük faiz işlendiği hususudur. Dolayısıyla aslında yararlı bir karar gibi görünse de tarafınıza ait borcun ödenmemesi, ileride büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Özetlemek gerekirse yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle BDDK, kredi kartı borcu ötelenen bireysel banka müşterileri için ek bir opsiyon getirdi. Tüm bunların dışında dilerseniz Ziraat Bankası kredi erteleme işlemi de yapabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap