İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kredi Puanı
 3. İdeal Kredi Notu Kaçtır

İdeal Kredi Notu Kaçtır

İdeal Kredi Notu Kaçtır
2

Türkiye’de faaliyet gösteren dokuz bankanın bir araya gelerek 1995 senesinde kurduğu Kredi Kayıt Bürosu, geçtiğimiz senelerde ortaya çıkardığı Findeks markası ile büyük bir yeniliğe imza attı. Findeks sâyesinde bireyler kendi kredi notlarını online olarak öğrenebiliyor ve ideal kredi notu kaçtır sorusunun cevabını kendileri bulabiliyorlar.

Makale İçeriği

Findeks Kredi Notu Nedir

Kredi notu; Kredi Kayıt Bürosu, yâni kısaca KKB tarafından oluşturulan bir puanlama sistemidir. Kredi notunu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Bu puanlama sistemi hesaplanırken, bireyin geçmişteki kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli ödeyip ödemediği esas alınmaktadır. Bunun yanı sıra sık sık kredi başvurusu yapanların puanları da olumsuz etkilenir. Puanınız ne kadar yüksek olursa, kredi ve kredi kartı ürünlerini alabilmeniz de o kadar kolaylaşır. Kredi puanınız minimum 0, maksimum 1900 olabilmektedir.

Kredi Risk Durumu Nedir

Kredi notunuza göre bankalar, sizi belli bir risk grubuna dâhil ederler. Risk ne kadar yüksekse, bankalardan alacağınız olumsuz yanıt da o kadar yükselir. Kimi bankalar, risk durumunuza özel olarak da size kredi faizi sunabilmektedir.

 • Bankalar genelde uzak durmaya çalıştıkları grup, sıfır puandan 699 puanına kadar olan dilimde yer alan en riskli kişilerdir. Bankalar en riskli gruplandırma içerisinde olanlara kredi vermeyi reddederler. Bu kişilerin kredi alabilmeleri için ipotek ya da teminat göstermeleri gerekmektedir.
 • Bir diğer risk grubu da, riskli kişilerdir. Bu risk grubuna ait olmak için kredi puanınızın 700’den çok, 1099’dan da az olması gerekmektedir.
 • Kredi puanı ya da kredi notu 1099’dan fazla olup da 1500’den az olan bireyler ise orta risk grubuna dâhil edilmektedirler.
 • 1700’e kadar kredi puanına sâhip kişilerin durumları ise iyi olarak nitelendirilmektedir.
 • 1700’den çok olan tüm puanlar ise, bankalar nezdinde kullanıcını çok iyi grubuna dâhil etmektedir.

İdeal Kredi Notu Kaçtır

Bu noktada kredi kullanmak isteyenler kredi notu kaç olmalı diye düşünmektedirler. Yukarıda izâh ettiğimiz risk gruplarından en riskli gruba dâhil olanlar kolay kolay bankalardan kredi çekemezler. Orta risk grubundakiler ise gelir belgelerini ibraz etmek şartı ile bankalardan kredi kullanabilirler. İyi ve çok iyi gruplarına ait olan kullanıcılar, bankalardan gelirlerine oranla diledikleri gibi kredi çekebilirler.

Kredi puanınızı etkileyen birçok yan faktör olduğu için, geleceğinizi etkileyebilecek bu duruma son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Kredi kartınızın ödemelerini aksatmayın, kredi taksitlerinizi zamanında ödeyin ve yasal takip sürecine girmemeye özen gösteren. Böylece Findeks kredi notunuz da yavaş yavaş yükselecektir. Kredi puanın her ay güncellendiğini de belirtmemiz gerekiyor.

İdeal kredi notu kaçtır şeklindeki beyanlara verdiğimiz cevaplar doğrultusunda, bankaların sizi hangi risk grubuna dâhil ettiğini de öğrenebilirsiniz. Bunun için KBB’nin markası olan Findeks’e ait not sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. En hızlı çözümü almak için Findeks‘e direkt üye olarak, size en uygun paketi seçmeniz gerekmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  Kredi puanım 680 lerde gezinip duruyor bir 700 e ulaşamadım 700 olunca kurban kesip dağıtmayı düşünüyorum 🙂 Kredi puanı düşüklüğü çok sıkıntılı bir olay. Artık tüm bankalar sadece kredi puanını baz alıyor desek yalan olmaz. Umarım herkesin kredi puanı istediği seviyeye yükselir. Bana göre ideal puan 1000 ve üzeri.

 2. Avatar
  4 sene önce

  kredi notum olağandan daha yüksekmiş be 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir