İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. KMH
  3. Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı Nedir?
3

Bankacılık faaliyetleri, günümüz dünyasında yaşantımızın hemen her alanı için kolaylaştırıcı işlemlere sâhiptir. Para göndermek, para çekmek, kredi kullanmak, maaş ödemesi almak gibi birçok konuda bankaları kullanabilmekteyiz. Bankaların bize sağladığı kolaylıklardan biri de kredili mevduat hesabıdır. KMH olarak kısaltılan bu hesap türü, banka kullanıcılarının âcil nakit ihtiyaçlarını karşılamak adına da kullanılmaktadır. Kredili mevduat hesabı nedir hakkında ise bu makalemizde sizleri bilgilendirmeye gayret edeceğiz.

Makale İçeriği

Kredili Mevduat Hesabı Nedir

Banka kullanıcılarının vâdesiz hesaplarına eklenen KMH, eksi bakiye olarak da adlandırılabilir. Eğer vâdesiz hesabınızdaki paranız sıfıra ulaştıysa, devreye KMH limitiniz girer ve o parayı çekebilirsiniz. Veyahut dilerseniz alışverişlerde de bankamatik kartınız aracılığıyla kullanım yapabilirsiniz. KMH limiti, genel itibarıyla yükseltilebilmektedir. Ancak başlangıç olarak oldukça minimum düzeyde tutulduğunu ifâde edebiliriz. Özet geçmek gerekirse, eğer banka hesabınızda para kalmadıysa kredili mevduat hesabınızdaki limit dâhilinde nakit avans çekebilir ve kullanabilirsiniz. Nakit paranın kredi kartından daha çok ihtiyaç duyulduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda, KMH’in ne kadar önemli olduğu anlaşılabilmektedir.

KMH’ler hakkında en sık bilinen yanlış ise, bu hesap türünün bir kredi olup olmadığıdır. Belirtmekte fayda görüyoruz ki kredili mevduat hesabı, bir kredi türü değildir. Ancak KMH limitinden nakit çekim yapan banka kullanıcıları, aylık dönem içerisinde ekstresi kesildiğinde bu nakit avansın faizini ödemek zorundadır. Dolayısıyla kredili mevduat hesabı kullanılacak olan bankada aranılan ilk özellik, KMH faiz oranlarının düşük olmasıdır. KMH kullanımında faiz dengesi iyi ayarlanmalıdır. Çünkü kredi notunuzu etkileyen faktörler arasında da kredili mevduat hesabınızdan kullandığınız nakit çekimlerin ödenip ödenmediği hususudur.

KMH Hesabı Nasıl Açılır

Kredili mevduat hesabı, her banka için farklı isim ile adlandırılabilmektedir. Örneğin Akbank, KMH’a Kolay Para ismini vermektedir. Hangi bankanın müşterisi iseniz, o bankanın internet bankacılığından kredili mevduat için başvuru yapabilirsiniz. Limit artırım talebiniz de bu bankalar aracılığıyla yapılabilmektedir. Bâzı bankalar da, başvuru için şubeye gelme zorunluluğu getirmektedir. Vakıfbank, bu tür bankalar arasında yer almaktadır.

En Kolay Kredili Mevduat Hesabı

Gözlemlediğimiz kadarıyla KMH’ler en kolay Akbank tarafından açılmaktadır. Aynı zamanda güncel olarak kullandığınız kredili mevduat hesaplarınız, yine Akbank Direkt vasıtasıyla yüksek limite çıkarılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    kredili mevduat hesabını denizbank bana otomatik açmış oldu. dikkat edin derim. kart satarken o ürüne ait de imza alıyorlarmış bu sefer kart faizi ayrı kmh faizi ayrı borcunuz artıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir