İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Konut Kredisi
 3. Kredi Taksitleri Uzayacak mı?

Kredi Taksitleri Uzayacak mı?

Kredi Taksitleri Uzayacak mı?
3

Ülkemizde özellikle ev ve araba almak için sıklıkla başvurulan kredilerin taksit sayısı çoğu zaman bir tartışma konusu haline gelmiş, farklı dönemlerde gerek hükümetin gerekse BDDK’nin kararları ile birçok kez değişmiştir. Araba almak ya da düğün yapmak gibi önemli kararlar sonrasında krediyi almaya karar veren tüketiciler için taksit sayısı oldukça önemli bir noktadır. Bu nispetle kredi taksitleri uzayacak mı sorusu herkesçe sorulmaktadır. Taksit sayısının çokluğu ödeme kolaylığı için insanlara çoğu zaman cazip geliyor olsa da artan taksit sayısının beraberinde getirdiği yüksek faiz oranları insanları ödeme güçlüğüyle baş başa bırakmıştır.

Makale İçeriği

Kredi Taksitleri ve Faiz Oranları Nasıl?

Faiz oranları çekilen kredinin türüne ve bankadan bankaya göre değişmekte. 2014 yılında alınan kararla 72 aya varan taksit imkanları ihtiyaç kredileri için 36, taşıt kredileri için 48 taksite kadar düşürülmüştü. Yeni bir yasa tasarısı ile yeni değişiklerin gelmesi çok sürmedi. 36 ay vade farkının zorluklarından kaynaklı gelen talepler doğrultusunda ihtiyaç kredilerinin taksit sayıları 48 aya çıkarıldı.

Ev Alacaklara Müjde

2016 yılında ulusal ve uluslararası birçok kriz nedeniyle Türk inşaat sektöründe de ne yazık ki düşüşler meydana gelmişti. Hükümet hem ekonomideki ivmeyi yukarı çekmek hem de sektörü canlandırmak için birçok girişim ve teşviklerde bulundu. En fazla 120 aya kadar vade farkı olan ev kredilerinde yeni bir düzenlemeye gidilerek vade sayısı 240 aya kadar yükseldi.

Bu hamle çok geçmeden olumlu yönde karşılığını buldu. İnşaat sektöründe ve emlak alım satımlarında büyük bir artış meydana geldi. Gelişmelere paralel olarak artan taksit sayıları, birçok banka tarafından yapılan kampanyanlar ile birleşince uzun zamandır ev hayali kuran insanlar hayallerine kavuştu.

Şimdilerde akıllarda olan soruysa yakın zamanda taksit sayılarının artıp artmayacağı. Bu konuda hükümet kanadından ya da BDDK’den yapılmış bir açıklama henüz yok.

Kredi Taksitleri Uzayacak mı?

Güncel ekonomik durum itibarıyla bankalar, çekmiş olduğunuz krediler için yapılandırma yaparak taksitleri uzatabilmektedirler. Ancak yeni kullanılacak krediler için aynı şey her zaman geçerli olmayabiliyor. Fakat konut kredisinde, başta Emlak Konut GYO‘lar olmak üzere birçok kurum ve kuruluş uzun taksit sayılarını sizlere sunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar

  Uzattım taksitlerimi ama bin bir dereden su getirdi banka. Kredi kartımı kapattı taksit yapınca taksitler bitene kadar 36 ay taksit yaptı borcumun yarısı kadar faiz ekledi. Ne anladım ben bu işten. Taksitlerim bitse hemen kapatıcam kartı iptal ettiricem.

 2. Avatar
  5 sene önce

  kredi taksitleri elbette uzayacak. hükümet bu ekonomik zor durumdan nasıl kurtulacağımızı düşünüyor kara kara. betona yatırım yapmanın da bir bedeli var sonuçta değil mi? ne oldu millete kredi vere vere, şimdi o borçlar nasıl ödenecek acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir