1. Ana Sayfa
  2. Bankamatik
  3. Bankamatik Sahte Para Verir mi?

Bankamatik Sahte Para Verir mi?

Bankamatik Sahte Para Verir mi?
2

Vadesiz hesaplardan ya da kredi kartlarından bankamatik aracılığıyla para çekmek günümüz çağında yaygın kullanılan bir yöntem. Her koşulda risk olabileceği gibi bankamatikten çekilen paraların sahte olması riski de olağandır. Sadece para çekilen bankamatiklerde bu risk daha az olup, para yatırılan ve çekilen bankamatiklerde bu risk daha çok söz konusu olabilir. Bu nedenle bankamatik sahte para verir mi sorunsalı büyümektedir.

Makale İçeriği

Bankamatik Nasıl Sahte Para Verir?

Para yatırılan ve çekilen bankamatikte yatan ve çekilen para birbirine karışmaz, bankamatiklerin ayrı bölümlerine gider. Bankamatiklerde çekilen para bittiğinde ya da yatırılan para haznesi dolduğunda ilgili görevliler hesap kontrolü için paraları sayarlar. Daha sonra paralar birbirine karıştırılabilir. Karıştırılan paralar arasında sahte olup olmaması ilgili görevliler tarafından kontrol edilmezse müşterilerin sahte para çekmesi mümkündür.

Bankamatik Sahte Para Verir mi?

Bu durumla karşılaşan bir müşteri şüphesini kontrol etmek amacıyla banka şubesine giderek parayı kontrol ettirmelidir. Bankamatikte başka para olup olmadığının tespiti yapılır. Para sahte ise banka işlemin gerçekleştiği saati ve çekilen para miktarını belirten bir yazı talep edebilir. İlgili kişiler tarafından durum kontrol edildikten, incelendikten sonra olayın gerçeklik durumuna göre müşteri çektiği sahte para tutarını bankadan alabilir. Bu süreç uzun sürebilir.

Bu Risk Günümüzde Daha Az

Artık bankamatikler para yatırma sistemiyle daha güvenli. Para, bankamatiklerde bulunan para tanıma sistemiyle taranmakta. Yırtık, lekeli, kırışık, bantlı olan paraları bankamatik geri iade veriyor ya da para sıkışıyor böylelikle işlem duruyor. Sonuç olarak günümüzde bankamatik aracılığı ile aldığımız ya da yatırdığımız paraların sahte olma olasılıkları çok düşük ilgili önlemler ve gerekli geliştirici çözümler banka, finans ilgili kuruluşlarınca geliştirilmekte. Bankamatik aracılığı ile para işlemlerimiz risklerin ortadan kaldırılması ya da en aza indirilmesiyle daha güvenli bir hale gelmektedir.

Günümüzde artık ATM’ler oldukça sıkı güvenlik yazılımları ve donanımlar ile korunmaktadır. Dolayısıyla herhangi bir şekilde sahte para işlemleri kolayca gerçekleştirilmemektedir. Anlık olarak, bankaların genel merkezleri tarafından da kontrol edilen bankamatikler, olumsuz bir durumla karşılaşırsa kendisini koruma altına alabilmektedir. Konu hakkında en detaylı çalışmaları yapan Ziraat Bankası ATM Bölümü‘ne göz atmanızı göneririz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. Avatar

    ATM’lerde artık bu tür işlemler çok zor olur. Zaten makalenin sonunda yazılmış. en ufak katlanmış parayı bile kabul etmeyip anında iade veriyorlar. Teknoloji geliştikçe bu önemler çok daha artacaktır. Bugüne kadar ATM den binlerce kez para çekmişimdir belki bana hiç denk gelmedi o nedenle korkmayın.

  2. Avatar
    6 sene önce

    ATM’ler günümüz teknolojisi ile birlikte yenilenmekte ve değişime uğramaktadır. Ülkemizde halen bir önceki versiyon olarak kullanılan binlerce ATM mevcuttur. ATM’lerde Banka özelinde farklı kupürlerde para kasetleri mevcuttur. Bu para kasetleri yetkililer tarafından manuel olarak doldurulmaktadır. Eğer yetkili kasten ya da bilmeyerek sahte para ilgili kasete koymuş ise bu sahte parayı müşteriye öder. Çünkü eski model ATM’lerde ödeme sırasında para sahte para kontrol mekanizması bulunmamaktadır. Yeni versiyon ATM’lerde ise para çekme ünitesinde yeni teknoloji ile sahte para kontrolü yapılmakta, olası bir durumda sahte para ATM’nin ayrı bir bölmesine müşteriye hiç sunulmadan alıkoymaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir