1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. BDDK Kredi İçin Not Zorunluluğu Getirildi

BDDK Kredi İçin Not Zorunluluğu Getirildi

BDDK, cirosu 500 milyon TL’yi geçen firmaların kredi kullanabilmesi için derecelendirme notu alma zorunluluğu getirdi.

BDDK Kredi İçin Not Zorunluluğu Getirildi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), toplam kredisi 500 milyon TL’yi geçen firmaların 30 Haziran 2021 tarihine kadar kredi derecelendirme notu alması gerektiğini açıkladı.

BDDK, 9133 tarihli kurul kararını resmi internet sitesi aracılığıyla yayımladı. BDDK, firmalara kredi derecelendirme notu alma zorunluluğu getiren koşulu 500 milyon TL ve üzeri ciro yerine, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezindeki en güncel bilgilere göre riski, yani nakdi ve gayrinakdi kredi toplamı, talep edilen kredi sahil toplam 500 milyon TL olarak güncelledi.

Ayrıca, geçmiş dönemde alınmış olan derecelendirme notunun geçerlilik süresinin kredi başvuru tarihi itibariyle henüz sona ermemiş olması zorunluluğu da getirildi.

Alınan kurul kararından sonra 500 milyon TL ve üzeri kredisi bulunan firmalar, 30 Haziran 2021 tarihine kadar yetkili bir derecelendirme kuruluşundan not almadıkları takdirde bankalardan kredi kullanamayacaklar.

Bu karar ile birlikte mali şeffaflığın ve finansal yönetim kalitesinin artırılması, kurumsal yönetim standartlarının yükseltilmesi, derecelendirme faaliyetlerinin ise yaygınlaştırılarak riskin doğru ölçülmesi hedefleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap