İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Günlük yaşantımız içerisinde nakit paraya zaman zaman ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu noktada borç alma gibi lüksümüz olmadığı anlarda da tek çare banka kredisi kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. Ancak banka kredi sicili bozuk olan kullanıcılar istedikleri nakite ulaşmakta sorun yaşıyorlar. Bu doğrultuda da akıllarda tek soru kalıyor. O da kredi sicili nasıl temizlenir olmaktadır.

Temel anlamda her banka, faizlerden para kazanabileceği durumlarda kredi vermeye çalışır. Ancak her banka, kredi vereceği kitleyi doğru seçmek ister. Çünkü, taksitlerin geri ve zamanında ödenmesi, herhangi bir ödeme sorununun yaşanmaması oldukça önemli bir referans olarak addediliyor. Çünkü kredi sicili bozuk olanlar, bankalardan kredi kullanamadıkları gibi kredi kartı talepleri de reddediliyor.

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Ülkemizde geçtiğimiz senelerden itibaren kullanılmaya başlanan kredi risk sistemi, bireylerin bankalar nezdindeki borç ve ödeme kriterlerini değerlendiren en önemli gösterge olarak kabul ediliyor. Bu noktada bankalarla olan en ufak rabıtanız yaşadığınız bir sorun bile, uzun seneler bankacılık işlemlerinizi aksatabilir. Dolayısıyla kredi sicili bozuk olması durumunda da kredi çekemez ya da kredi kartı kullanamazsınız.

Türk Ticaret Kanunu ve diğer yasal mevzuat gereği, bankalara olan borcunuzu doksan gün içerisinde ödemeniz gerekiyor. Ancak bu süreçte ödeme yapmazsanız bankalar muhtelif anlaşma yollarına gitmeye çalışarak söz konusu borcu sizden tâhsil etmeye çalışıyor. Fakat bu da olumsuz bir sonuç ile neticelenirse, bu sefer iş tâhsilat servislerine yönlendirilerek yasal işlemler başlıyor. Bu noktada da kredi sicili etkileyen takip mevzuusu başlıyor. Yani “takipte olan” bir borç dosyanızın bulunması durumunda kredi notunuz da düşmeye başlıyor demektir. Bu saatten sonra da kredi sicilinizi temizlemediğiniz durumda kolay kolay bankalardan kredi kartı ya da kredi alamazsınız.

Kredi Sicili Kaç Yılda Sıfırlanır?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından alınan karar doğrultusunda kredi sicili bozuk olan banka kullanıcıları, beş sene içerisinde kredi sicillerini temizleyebiliyorlar. Peki, bu ne anlama geliyor? Kısaca özetlemek gerekirse, bu süreç içerisinde bankaya veya bankalara olan borçlarınızın tamamını ödemek kredi notunuzu tekrar yükseltmeyi sağlayacaktır. Fakat böyle bir imkânınız bulunmuyorsa, beş senelik zaman zarfından sonra otomatik olarak kredi sicilinizin temizlenmesini beklemek zorundasınız.

Söz konusu süreç içerisinde bankaların vermiş oldukları kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı gibi ürünleri kullanıp borçlarını ödemeniz de kredi notunuza olumlu etki edecektir. Burada ehemmiyet verilmesi gereken nokta, borçlarını düzenli ödeyen kullanıcıların her bankadan rahatlıkla kredi ve kredi kartı alabileceğidir. Dolayısıyla sistem bir taraftan borçsuz banka müşterisi isterken, bir yandan da yüksek faizler ile borçlu vatandaş yaratıyor.

Toparlayacak olursak kredi sicili nasıl temizlenir sorusunu temel olarak üç başlıkta özetleyebiliriz:

  1. Bankalara olan borcunuzu doksan gün içerisinde ödemelisiniz. Eğer bu süreç içerisinde ödeme yapmadıysanız kredi siciliniz bozulacaktır.
  2. Kredi sicilinizin bozulması durumunda beş senelik yasal süreyi bekleyerek otomatik olarak sicil notunuzun sıfırlanmasını beklemelisiniz.
  3. Bu süreç içerisinde ödemelerinizi aksatmadan yapmalı ve bankacılık ürünlerini de aktif olarak kullanarak kredi puanınızı yüksek tutmaya çalışabilirsiniz.
Yorum Yap

Yorum Yap