1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. Kara Listedeyken Kredi Çekmek

Kara Listedeyken Kredi Çekmek

Kara Listedeyken Kredi Çekmek
1

Türkiye’de Adalet Bakanlığı’nın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) tarafından yayınlanan resmî rakamlara göre mevcutta 16 milyon 465 bin 978 tane icra dosyası derdest, yâni devam eder durumda. Bu, ülkedeki reşit bireylerin çok önemli bir kısmının icralık olduğu gerçeğini gözler önüne seriyor. İcra dosyalarının kabarık olmasının en büyük sebeplerinden biri de bankalardan çekilen kredilerdir. Dolayısıyla banka müşterileri kredilerini ödeyemedikleri zaman kara listeye düşmekte ve hakkında icra takibi başlatılmaktadır. Bu noktada kara listedeyken kredi çekmek konusu da hâliyle merak edilmektedir.

Makale İçeriği

Kara Liste Nedir?

Bankalar, müşterilerine kredi, kredi kartı ya da KMH gibi ürünleri sunarak nakit ihtiyaçlarını karşılamak isterler. Ancak sunulan bu ürünlerin geri ödemeleri rahat bir şekilde gerçekleşmezse, sözleşmeler gereği idari takip, adlî takip gibi süreçler başlar. Dolayısıyla bu noktada müşteri bankalar için kara listeye girmiş olur. Yasal süreç gereği de beş seneden önce kara listeden çıkmak kolay kolay mümkün olmamaktadır. Kara listeye girmiş biri, bankacılık ürünlerinden (kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı) de kolayca yararlanamazlar.

Kara liste hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Kara Listedeyken Kredi Çekmek

Banka borçluları, kara listedeyken kredi çekmek nasıl olur diye yollar aramaktadır. Bu noktada borçları ödemek, nakit ihtiyacı karşılamak ya da diğer nedenlerden dolayı elzem görünen durum karşısında da zorlanılmaktadır. Peki, bu mümkün müdür? En yalın ifâdesi ile kara listede olmak, bankalarla kullanıcıların ilişkilerini sınırlandıran bir işlemdir. Dolayısıyla kredi çekmek de, kredi kartı almak da o kadar kolay olmayacaktır. Zira bankalar size olan güvenlerini kaybetmiş ve Kredi Risk Merkezi tarafından notunuz eksi olarak kayıt altına alınmıştır.

Kara listede olmak, bir başka ifâde ile kredi sicil notunuzun da değerlendirme bâbından oldukça kötü olduğunu belirtir. Bu durumda kolay kolay hiçbir banka kredi çekmenize müsaade etmez. Bundan ötürü de tek çözüm yolu, en kısa süreçte kara listeden çıkmaya çalışmak ve ödemelerinizi düzenli yaparak bankalar nezdinde tekrar güven kazanmaktır. Bu durumda da kredi notunuz yükselişe geçecek ve bir süre sonra tekrar bankalardan kredi almaya hak kazanacaksınız.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bireyler, borçlarından ötürü idari takibe ya da yasal takibe düştülerse, bankalar ile olan ilişkileri sınırlandırılır. Dolayısıyla en ufak bir kredili işlemi bile yapamazlar. Kara listede olan vatandaşlara tek önerimiz, sık sık kredi başvurusu yapmamaları ve mevcutta varsa banka ödemeleri, onları düzenli bir şekilde îfâ etmeleridir. Ancak kredi sicilin temizlenmesi için geçmesi gereken yasal süre beş sene olarak sınırlandırılmıştır. Eğer bu süreçten önce yasal bir düzenleme ile af çıkarsa, kara listeden de otomatik olarak çıkmış olursunuz. Fakat bu mümkün değilse beş senelik zaman zarfından sonra  rahat bir şekilde kara listeden çıkarak kredi ve kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz.

facebook likes kopen

Yorum Yap

Yorum Yap