İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanal Kart
  3. Sanal Kredi Kartı Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Sanal Kredi Kartı Nedir?
2

Günümüzde, internet yaşantımızın her ânına sirayet etmiş durumda. Bu nispetle teknolojinin gelişmesi, gündelik hayatımızın da içerisine girerek tüm işlerimizi halleder bir vaziyete girmiştir. İnternet üzerinden alışveriş yapmak da bunlardan biri olarak kabul edilebilir. Ancak bu da, birtakım güvenlik endişelerini ön plana çıkarmaktadır. Dolayısıyla önlemler alınmalı ve dolandırıcıların önüne geçilmelidir. Bu noktada, sanal kredi kartları imdadımıza yetişmektedir. Peki, nedir bu sanal kredi kartı?

Makale İçeriği

Sanal Kredi Kartı Nedir?

Öncelikle bahsetmemiz gereken temel olgu, internet üzerinden yapılan alışverişlerin ödeme yöntemidir. Birçok sitede EFT, havale, banka kartı, kredi kartı, mobil ödeme, hediye çeki ve kripto paralar ile ödeme gibi seçenekler bulunmaktadır. Hiç şüphesiz kredi kartlarıyla ödeme yapmak, en büyük istatistiğe sâhip olan ödeme aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak kredi kartı bilgilerinin güvensiz bir durumda ele geçirilmesi ise sizi felaketin eşiğine sürükleyebilir. Bundan dolayı hem güvenlik önlemleri almalı hem de güvenmediğiniz internet sitelerinden alışveriş yapmamalısınız. Güvenlik önlemlerinden biri de sanal kartlardır.

Sanal kart, temel olarak kredi kartınıza bağlı olarak çalışan, fakat fizikî olarak var olmayan bir bankacılık ürünüdür. İnternet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan kolayca oluşturabileceğini bu sanal kartınızda, tıpkı kredi kartınızdaki gibi kart numaranız, CVV (güvenlik kodu) ve son kullanma tarihi gibi bilgiler bulunmaktadır. Herhangi bir aidat ödemediğiniz bu kartın kullanım amacı, kredi kartı bilgilerinizi vermeden, istediğiniz zaman silip tekrar tekrar oluşturabileceğiniz ve limitini de kendinizin ayarlayabildiği bir kart olmasından ileri gelmektedir. Böylece güvenliği üst düzeye çıkarmakta ve herhangi menfî bir durumla karşı karşı kalmamış oluyorsunuz.

Sanal Kart Nasıl Alınır?

Sanal kartlar, kredi kartınızın olduğu bankaya ait mobil şubenizden ya da internet şubenizden oluşturulabilmektedir. Bunun için bankacılık sistemine erişim yaptıktan sonra kredi kartı bölümüne gidebilir ve oradan yeni bir kart oluşturabilirsiniz.

Sanal kartlar için dikkat etmeniz gereken en temel husus, limitlerini düşük tutmanızdır. Ayrıca her online alışverişiniz sırasında bu limitleri güncellemenizde ideal olacaktır.

Örneğin 50 TL’lik bir ürün beğendiniz. Bu ürünü satın almak için hemen mobil bankacılığa girerek sanal kart limitinizi 50 lira olarak ayarlayıp ürünün satın alma işlemini tamamlayın.

Sanal kart kullanmak, birçok açıdan güvenli olduğu gibi, aynı zamanda pratik de bir uygulamadır. Sanal kredi kartı nedir sorunsalını da, yukarıda izâh etmiş olduğumuz bilgiler doğrultusunda kotarabilirsiniz.

twitter retweets kopen

Yorum Yap

Yorum Yap