1. Ana Sayfa
  2. Sanal Kart
  3. Güvenliğiniz İçin Sanal Kart Kullanın

Güvenliğiniz İçin Sanal Kart Kullanın

Güvenliğiniz İçin Sanal Kart Kullanın
3

Bilindiği gibi internet üzerinden gerçekleştirilen alışveriş sayısı ve miktarı her geçen yıl katlanarak büyüyor. Türkiye’de henüz 16-17 senelik bir mâzisi olan e-ticâret için, artık günümüzde büyük bir sektör görüyoruz. Bu sektör için kredi kartı kullanımı da yaygınlaştı ancak güvenlik önlemleri yeteri kadar alınmadı. Kredi kartlarına alternatif olarak sanal kart kullanmak ise, sizi hem güvenli bir alışverişe yönlendiriyor hem de olası risklerden arınmanızı sağlıyor.

Makale İçeriği

Sanal Kart Nedir

Bu kart türleri, asıl kredi kartınıza bağlı olarak oluşturulan ama fizikî olarak bulunmayan kart türleridir. Sanal kart aracılığıyla mail order ya da internet üzerinden ödeme yapabilirsiniz. Böylece kredi kartınız çalınsa bile, sanal kartınız çalınamayacağı için herhangi bir risk söz konusu olmaz. Bu kartın limitleri ise, asıl kartınızın limiti ile eş düzeyde ayarlanabilmektedir.

Nasıl Oluşturulur

Sanal kart oluşturmak için öncelikle bir kredi kartınızın bulunması gerekir. Kredi kartınız varsa, bankanıza ait mobil uygulama veya internet bankacılığına giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra arayacağınız menü kredi kartları olacaktır. Bu menü içerisinde sanal kart oluştur şeklindeki butonları göreceksinizdir. Butona tıkladığınızda banka sizi yönlendirerek başarılı bir şekilde yeni kartınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ancak her banka, mobil uygulamaları ya da internet bankacılığı aracılığıyla sanal kart oluşturmaya izin vermemektedir. Bu durumda ya banka şubesine gitmeniz ya da telefon bankacılığını arayarak bilgi almanız gerekmektedir. Eğer başarılı bir şekilde internet şubelerinden kartınızı oluşturduysanız, menüler arasında yeni kartınızın bilgilerini de göreceksiniz. O bilgilerde yeni kart numaranız, güvenlik kodunuz ve son kullanım tarihi gibi bilgiler yer almaktadır.

Sanal Kart Limiti

Oluşturduğunuz kartın limiti, aynı zamanda esas kartınızın limitini kullanacaktır. Bu, tamamen sizin belirleyeceğiniz bir miktar da olabilir. Örneğin asıl kartınızın limiti 1000 TL. Siz kart oluştururken yeni kartınızı 300 TL limit ile sınırlandırabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu, asıl kartınızdan gerçekleştireceğiniz alışverişler doğrultusunda limitiniz azalırsa ve seçtiğiniz limitin altına düşerse, otomatik olarak yeni oluşturduğunuz kartın da limiti tükenmiş olur.

Limit konusunda size verebileceğimiz en büyük tavsiye, internet üzerinden alışveriş yapacağınız zaman satın alacağınız şeyin bedeli ne kadarsa sanal kartınızın limitini de o bedele ayarlamanız. Böylece bu yeni kartınız için bile oluşabilecek tüm tehlikeleri bertaraf etmiş olursunuz.

Akbank Sanal Kart

Türkiye’nin en köklü özel bankalarından biri olan Akbank da, kredi kartı markası Axess Sanal Kart uygulamasını yıllar önce başlatmıştı. Bu uygulama dâhilinde ücretsiz olarak mobil bankacılık yahut da internet bankacılığı üzerinden yeni kart başvurusu yapabilirsiniz. Akbank, konu hakkında detaylı bilgiyi şu makalesinde bildirmiştir: Axess Bilgi Sayfası

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar

    Yüzde yüz doğru internetten direk kredi kartı ile alışveriş yapmamak lazım çünkü girdiğiniz sitelerden bilmediğiniz kötü niyetli yazılımlar bulaşmış olabilir ve kredi kartınızın tüm bilgilerini alabilirler. En güzeli sanal kart ne kadar kullanacaksanız o kadar bakiye yüklersiniz olur biter.

  2. Avatar

    güvenlik için sanal kart kullanımını destekleyenlerden biriyim. özellikle yurt dışından da alış veriş yaptığım için çok risksiz görüyorum ve herkese tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir