İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İhtiyaç Kredisi
  3. İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir
6

Nakit paraya ihtiyaç duyduğumuz zamanlar tercih edebileceğimiz en kolay kredi türü ihtiyaç kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Temel anlamıyla, Türkiye’de en fazla kullandırılan bu kredi türü; eğitim, sağlık, tatil, eşya vb. gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak üzere bankalar tarafından hizmete sunulmaktadır.

İhtiyaç kredisi nasıl çekilir sorularına verebileceğimiz birçok yanıt bulunmaktadır. Ama karmaşıklık oluşturarak sizleri yoğun bilgi kirliliğine sokmak istemiyoruz. Bu doğrultuda basit adımlarla ihtiyaç kredisinin hangi şartları haiz olduğunu ve bu krediye ne şekilde başvurabileceğinizi anlatacağız.

İhtiyaç Kredisi Nedir

Bu kredi türü, temel anlamıyla her türlü muhtelif ihtiyaçlarınız için bankalara başvurabileceğiniz bir türdür. Genellikle daha düşük limitler dâhilinde sunulan bu kredide, kullanıcıların birtakım ekonomik ve sosyal şartları araştırılmaktadır. Dolayısıyla kredi başvuru yaparken bu şartlara sâhip olup olmadığınızın önemi çok büyüktür. Bankaların sunmuş olduğu bu kredileri tercih etmekteki en büyük etken, faiz oranlarının görece diğerlerinden daha düşük olmasıdır. Tabii ki bu faiz oranları, her banka için farklı düzeyleri kapsayabilmektedir. Bu noktada sorumluluk tamamen kullanıcının araştırması ile sınırlı kalmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir

Temel anlamıyla bir krediye başvurabilmeniz için öncelikle reşit olmanız gerekir Yâni on sekiz yaşınıza girmeniz aranan ilk şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra bankalar, sizden bir de maaş bordrosu ya da gelir belgesi isteyeceklerdir. Bu gelir belgeleri, aynı zamanda hangi sosyal sigorta kurumuna bağlıysanız, onların prim kayıtları olarak da ibraz edilebilmektedir. Eğer bir şirketiniz varsa, şirketinizin güncel ticârî faaliyetleri içerisindeki kâr tablonuzu da bankaya ibraz edebilirsiniz. Banka, gerekli gördüğü durumlarda sizden ek bilgiler de talep edebilir.

Bankaların dikkate aldıkları bir diğer önemli konu da kredi notunuz. Kredi puanı ya da kredi notu olarak değerlendirilen bu kriter, kredi kartı ya da diğer borç ödemelerinizi ne kadar düzenli yaptığınızla ilgili matematiksel bir formüldür. Kredi puanınızın yüksek olması, bankaların size kolaylıkla ihtiyaç kredisi vermelerini sağlar.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Çekilir

Daha önceden herhangi bir bankaya işiniz düşmemiş, kredi kartı ya da banka hesabı bile kullanmadıysanız kredi başvurularınız için yüksek ihtimalle banka şubelerinize gitmeniz gerekecek. Ancak düzenli olarak maaşınızın yattığı bir banka hesabına, aktif olarak kullandığınız kredi kartına sâhipseniz şubeye gitmeden de başvuru işlemi yapabilirsiniz. Bunun için en kolay yol, hangi bankaya ait hizmetleri kullanıyorsanız o bankanın internet bankacılığı veya mobil bankacılığına girerek kredi başvurusunda bulunmanızdır. Online olarak yapılan başvurular genellikle hemen yanıtlandırılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Valla kredi kartından para çekeceğinize bu yazıda da belirtildiği gibi ihtiyaç kredisi kullanın daha iyi. En azından minimum ödeme tutarı sıkıntısı yok sabit taksitler oluyor ayrıca faizi kredi kartı faizinden daha düşük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir