İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Kredi Puanı
 3. Kredi Puanı Nedir? Yükseltmek için Ne Yapılması Gerekir?

Kredi Puanı Nedir? Yükseltmek için Ne Yapılması Gerekir?

Kredi Puanı Nedir? Yükseltmek için Ne Yapılması Gerekir?
4

Banka kullanıcılarının en büyük problemlerinden biri de kredi puanı skorunun düşük görülmesidir. Bunun bir sorun olarak algılanmasındaki en büyük neden, bankaların kullandıracakları krediler ve çıkartacakları kredi kartları için kredi puanını dikkate almasıdır. Kredi puanı düşük bireyler ne gibi işlemler yaparak kredi puanlarını yükseltebilir, biraz onun hakkında bilgi vermek istedik.

En temel mânâsıyla kredi puanı; bankalarla olan tüm ilişkilerinizin müştereken farklı formüllerle hesaplanması sonucu elde edilen bir skordur. Bu skorun analizinde, toplam borç miktarınızın ve bankalara yaptığınız aylık ödemenin ya da geciktirme yaşadığınız banka kredi taksitleriniz  dikkate alınır.

Kredi notu; bankalarda kullanılan kredi kartı, ihtiyaç ve konut kredisi gibi tüm bireysel işlemlerinizin hesaplandığı bir analiz sistemidir. Bu hesaplamayı ise, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. adıyla faaliyet gösteren KKB kuruluşu yapmaktadır. Bu kuruluş, ülkemizdeki bankaların bir araya gelerek oluşturdukları bir firmadır. Firmanın, FİNDEKS adını verdiği bir de markası vardır. Bu marka, kredi puanınızın sorgulamasını yapabildiğiniz bir bilgisayar yazılımıdır. Kredi puanınızı FİNDEKS’in internet sitesi ya da mobil uygulamaları vasıtasıyla öğrenebilirsiniz. Ancak çeşitli kampanyalar dışında puanınızı ücretli olarak öğrenebileceğinizi de ifâde etmekten geri kalmayalım.

Makale İçeriği

Kredi Puan Sistemi Nasıl İşliyor

KKB, kredi notunuzu hesaplarken rakamsal değerler kullanır. Bu değerler, birden başlayarak 1900’e kadar çıkar. Anlaşılacağı üzere en düşük puan sizin bankalar için çok riskli olduğunuzu gösterirken, en yüksek kredi puanı bankaların sizi sevdiği anlamına geliyor. Peki KKB bunu nasıl yapıyor?

Sistem, siz sorgulama yapmak istediğinizi belirttikten sonra otomatik olarak tüm bankaların sunucularına bağlanarak geçmişte o bankalarda ne gibi krediler ve kredi kartlarını kullandığınız gibi bilgileri aktarıyor. Bu bilgileri analiz ederek, ödeme durumunuza göre size bir puan çıkarıyor. Puan, her ay yenileniyor.

Kredi puanınızı sorgulamak için FİNDEKS sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Puanı Nasıl Yükselir

Risk raporunuzu düşüren en büyük etmen, sık sık bankalara kredi başvurusu yapmanızdır. O nedenle öncelikle bankalara her ay kredi başvurusu yapmaktan vazgeçin. Bunun yanı sıra ufak meblağlarda olsa da kredi kartı kullanın ve borçlarını düzenli olarak ödeyin. Kredi ödemelerinizi de günü gününe yapmayı ihmâl etmeyin. Tüm bunlar puanınızın kısa sürede yükselmesini sağlayacak işlemlerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

 1. Avatar
  6 sene önce

  Kredi notu yalnızca ödemelerin düzenli ve gününde yapıldığı sürece yükselir. Bu notun 1600 ile 1900 arasında olması çok önemlidir. Şayet 1600 ün altına düşmüşseniz banka sizden kefil ya da ipotek benzeri taleplerde bulunacaktır.

 2. Avatar

  kredi puanınızı yükseltmek için buradaki yöntemleri uygulamanız yeterlidir. teşekkür ederim bankkredisi.com bu sayede kısa sürede puanımı yükseltebileceğimi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir