İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Kredi Puanı
  3. Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?
1

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, kredi çekmek isteyen şahısların K.K.B. (Kredi Kayıt Bürosu) üzerindeki puanıdır. Kredi çekmek isteyen şahıs kredi notuna göre değerlendirilir ve kredi alınacak finans şirketine gönderilerek şahısın kredi çekme imkânını onaylar. Ama kredi notu neden düşer sorusu, farklı yollardan cevaplanabilmektedir.

Kredi Notu Neden Düşer?

Şahısların kredi notu ise birden fazla sebepten düşebilir. Başlıca düşme sebepleri geç veya ödenmemiş kredi kartı borçları, K.K.B. ile çalışan her hangi bir finans şirketine olan ödenmemiş veya geç ödenen borçları, bankalardan çekilen kredinin ödenmemiş ya da geç ödenmiş olması kredi notunu etkileyen başlıca sebeplerdir.

Kredi Notu Yükseltilebilir mi?

Kredi notu elbette düştüğü gibi yükselebilir de bunun için yapmanız gerek öncelikle kredi notunuzun ne kadar düşük olduğunu tahmin etmek daha önceden ödenmemiş borcunuz varsa kara kalem ya da kırmızı kalem olarak adlandırılan bankalar ve finans şirketleri tarafından kara listeye alınıp alınmadığınızı tahmin etmek. Eğer zaten o bölgede değilseniz kredi kartı borçlarınızı düzenli gününde ve eksiksiz olarak ödeyerek, aynı şekilde kredi borçlarınızı düzenli olarak gününde veya gününden önce düzenli ödeyerek, vadesiz hesabınızın eğer varsa kart kullanım yada hesap işletim ücretini zamanını geçirmeden ödeyerek, şahsi hesaplarınıza (vadeli, vadesiz) düzenli olarak para girişi-çıkışı yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kara Kalemden Çıkabilir miyim?

Kara kalemden ya da kırmızı kalem olarak adlandırılan Kredi Kayıt Bürosu kara listesinden çıkmak genel borç affı çıkmadığı müddetçe imkân dahilinde değildir. Ancak yine de ödemelerinizi düzenli olarak yapmanızı ve bankaların hasbelkader de olsa size verdikleri kredi kartlarını kullanmanız gerekmektedir. Bu şekilde, düzenli olarak yaptığınız ödemeler en azından güncel puanınızı diri tutmanıza da yardımcı olabilmektedir.

KREDİ NOTLARINA GÖRE KREDİ ÇEKEBİLME İHTİMÂLİ TABLOSU

 

Kredi Notu Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimâli Kefil ya da İpotekle
0 (SIFIR) Az riskli Düşük Var
700-1099 Orta riskli Düşük Var
1100-1499 Az riskli Gelire Bağlı Var
1500-1699 İyi Yüksek Genel olarak talep edilmez.
1700-1900 Çok iyi Çok Yüksek Genel olarak talep edilmez.

 

Yorum Yap

Yorum Yap